Sztuka sprzątania

Wydarzenia

Sztuka sprzątania

12.09.2018
autor: Red.
Sposobów i inspiracji dotyczących sprzątania można szukać w wielu miejscach - na początku podpatrujemy rodziców, później obserwujemy współlokatorów, przyjaciół czy partnera. Kiedy osoby, które nas otaczają, nie potrafią dobrze sprzątać czy odpowiednio motywować do działania, warto przejrzeć poradniki internetowe bądź książki. Jedną z lepszych napisała Marie Kondo - japońska perfekcyjna pani domu.

Japońska sztuka sprzątania

Japończycy bardzo często kojarzeni są ze swoją skrupulatnością, nic więc dziwnego, że to stamtąd pochodzi jedna z najsłynniejszych perfekcyjnych pań domu - Marie Kondo. To dziełem tej autorki jest książka “Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji”. Opisany jest w niej system porządkowania, który wydaje się prosty, a zarazem logiczny. Autorka proponuje zacząć porządki od podziału rzeczy na kategorie. W tym pojęciu zawierają się wszystkie przedmioty, które posiadamy: ubrania, książki, dokumenty, drobne bibeloty itp. Na koniec kategoryzujemy rzeczy mające dla nas wartość sentymentalną. Wszystkie te przedmioty musimy położyć na środku pokoju, dzięki czemu ocenimy ogrom naszego majątku. Kolejny etap to ocena zgromadzonych szpargałów. Każdą rzecz, która leży na podłodze, musimy wziąć do ręki i pomyśleć przez chwilę czy wywołuje w nas miłe wspomnienia (sprawia radość) lub jest przydatna. Dzięki otaczaniu się przedmiotami, które wywołują uśmiech na naszej twarzy, zyskamy więcej energii i po prostu czujemy się lepiej.

Czysty dom

Aby uzyskać nienaganny porządek w domu, musimy przemóc się i przedmioty, które nie pasują do kategorii sprawiania radości bądź przydatności po prostu oddać, bądź wyrzucić. Rzeczy, które zostały powinny mieć swoje miejsce - znajdujemy więc dla każdego osobną przestrzeń. Ubrania mają więc trafiać do szafy nie na krzesła bądź łóżko. Książki muszą stać na regale, a nie koło kanapy “bo może ktoś będzie chciał tu poczytać”. Wszystkie przedmioty muszą mieć swoje miejsce - dzięki temu uzyskamy czystą przestrzeń, którą możemy się cieszyć. Dzięki tego typu porządkom zaoszczędzimy dużo miejsca, ale nie na nowe, niepotrzebne rzeczy. Kolejne zakupy powinny być bardziej przemyślane i prowadzone na zasadzie kategorii - sprawia radość bądź jest potrzebne. Chomikowanie rzeczy “które może się kiedyś przydadzą” nie ma sensu. Dzięki takiemu systemowi porządkowania każdy może stać się “perfekcyjną panią domu” - tak, panowie również! Taka technika sprzątania nazywa się KonMari i ma miliony wielbicieli na całym świecie. Może i Ty staniesz się ich częścią?

Odkurzanie

Przecież czysty dom to nie tylko uprzątnięte i posegregowane rzeczy. Każde wnętrze, oprócz zachomikowanych przedmiotów, kumuluje… kurz. Po sprzątaniu metodą KonMari warto złapać za odkurzacz z workiem syntetycznym i filtrem HEPA. W ten sposób świetnie zadbamy o zdrowie domowników (nadmiar kurzu nikomu jeszcze nie wyszedł na dobre). Może i nie każdemu odkurzanie sprawia radość, ale na pewno jest... pożyteczne! Życzymy miłych porządków.

 

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Transplantacja darem życia (foto)

Transplantacja darem życia (foto)

- to tytuł bardzo ciekawej konferencji, na którą zaprosili Zespół Szkół nr 3 oraz Mazowiecki Urząd Wojewódzki. O przeszczepach – od serca i nerek po szpik kostny – mówili lekarze i pacjenci, którym transplantacja uratowała życie.
zobacz więcej
Jeśli wzrośnie świadomość (foto)

Jeśli wzrośnie świadomość (foto)

Podsumowanie kampanii informacyjno-edukacyjnej „Wyszków oddycha czystym powietrzem” odbyło się 8 listopada w WOK Hutnik. Wręczono nagrody laureatom konkursów skierowanych do przedszkoli, szkół i wszystkich mieszkańców gminy. Wpłynęło ponad 100 prac konkursowych. Ciekawy wykład „Powietrze w miastach – prawdziwa historia” wygłosił dr. hab. Arkadiusz Przybysz, wyszkowianin, pracownik naukowy SGGW. Wielu informacji, ale i emocji dostarczyła debata oksfordzka, której teza brzmiała: Polacy dbają o czystość powietrza.
zobacz więcej
Tak będziemy obchodzili Święto Niepodległości

Tak będziemy obchodzili Święto Niepodległości

Powitanie Wyszkowskiego Pierwszaka, VI Wyszkowski Bieg Niepodległości, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i uroczysta sesja rady miejskiej w sprawie nadania honorowego obywatelstwa ppłk. Franciszkowi Józefowi Bieganowskiemu – tak wyszkowianie będą obchodzili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
zobacz więcej
Kredyt gotówkowy na mieszkanie – czy się opłaca?

Kredyt gotówkowy na mieszkanie – czy się opłaca?

Zakup mieszkania wiąże się z dużymi środkami pieniężnymi dla nabywcy. Nie każdy ma wystarczające możliwości finansowe, by móc od razu spłacić mieszkanie. W tej sytuacji pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi do głowy jest kredyt hipoteczny. Według wielu klientów jest to najbardziej rozsądne opcja. Jednak instytucje finansowe oferują także kredyt gotówkowy, za który będziemy w stanie sfinansować zakup nieruchomości. Czy kredyt gotówkowy się opłaca? W jakiej sytuacji warto zaciągnąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?
zobacz więcej
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku