Sztuka sprzątania

Wydarzenia

Sztuka sprzątania

12.09.2018
autor: Red.
Sposobów i inspiracji dotyczących sprzątania można szukać w wielu miejscach - na początku podpatrujemy rodziców, później obserwujemy współlokatorów, przyjaciół czy partnera. Kiedy osoby, które nas otaczają, nie potrafią dobrze sprzątać czy odpowiednio motywować do działania, warto przejrzeć poradniki internetowe bądź książki. Jedną z lepszych napisała Marie Kondo - japońska perfekcyjna pani domu.

Japońska sztuka sprzątania

Japończycy bardzo często kojarzeni są ze swoją skrupulatnością, nic więc dziwnego, że to stamtąd pochodzi jedna z najsłynniejszych perfekcyjnych pań domu - Marie Kondo. To dziełem tej autorki jest książka “Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji”. Opisany jest w niej system porządkowania, który wydaje się prosty, a zarazem logiczny. Autorka proponuje zacząć porządki od podziału rzeczy na kategorie. W tym pojęciu zawierają się wszystkie przedmioty, które posiadamy: ubrania, książki, dokumenty, drobne bibeloty itp. Na koniec kategoryzujemy rzeczy mające dla nas wartość sentymentalną. Wszystkie te przedmioty musimy położyć na środku pokoju, dzięki czemu ocenimy ogrom naszego majątku. Kolejny etap to ocena zgromadzonych szpargałów. Każdą rzecz, która leży na podłodze, musimy wziąć do ręki i pomyśleć przez chwilę czy wywołuje w nas miłe wspomnienia (sprawia radość) lub jest przydatna. Dzięki otaczaniu się przedmiotami, które wywołują uśmiech na naszej twarzy, zyskamy więcej energii i po prostu czujemy się lepiej.

Czysty dom

Aby uzyskać nienaganny porządek w domu, musimy przemóc się i przedmioty, które nie pasują do kategorii sprawiania radości bądź przydatności po prostu oddać, bądź wyrzucić. Rzeczy, które zostały powinny mieć swoje miejsce - znajdujemy więc dla każdego osobną przestrzeń. Ubrania mają więc trafiać do szafy nie na krzesła bądź łóżko. Książki muszą stać na regale, a nie koło kanapy “bo może ktoś będzie chciał tu poczytać”. Wszystkie przedmioty muszą mieć swoje miejsce - dzięki temu uzyskamy czystą przestrzeń, którą możemy się cieszyć. Dzięki tego typu porządkom zaoszczędzimy dużo miejsca, ale nie na nowe, niepotrzebne rzeczy. Kolejne zakupy powinny być bardziej przemyślane i prowadzone na zasadzie kategorii - sprawia radość bądź jest potrzebne. Chomikowanie rzeczy “które może się kiedyś przydadzą” nie ma sensu. Dzięki takiemu systemowi porządkowania każdy może stać się “perfekcyjną panią domu” - tak, panowie również! Taka technika sprzątania nazywa się KonMari i ma miliony wielbicieli na całym świecie. Może i Ty staniesz się ich częścią?

Odkurzanie

Przecież czysty dom to nie tylko uprzątnięte i posegregowane rzeczy. Każde wnętrze, oprócz zachomikowanych przedmiotów, kumuluje… kurz. Po sprzątaniu metodą KonMari warto złapać za odkurzacz z workiem syntetycznym i filtrem HEPA. W ten sposób świetnie zadbamy o zdrowie domowników (nadmiar kurzu nikomu jeszcze nie wyszedł na dobre). Może i nie każdemu odkurzanie sprawia radość, ale na pewno jest... pożyteczne! Życzymy miłych porządków.

 

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wyszkowska policja świętuje (foto)

Wyszkowska policja świętuje (foto)

W piątek 24 lipca swoje święto obchodzili policjanci. Z powodu epidemii tegoroczna uroczystość w wyszkowskiej Komendzie Powiatowej Policji była bardziej kameralna niż zazwyczaj, ale tradycyjnie policjanci otrzymali nagrody i awanse na wyższe stopnie policyjne.
 
zobacz więcej
Szkoła Podstawowa nr 5 zainaugurowała 100-lecie niepodległości (foto)

Szkoła Podstawowa nr 5 zainaugurowała 100-lecie niepodległości (foto)

Szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę podczas uroczystego apelu 11 stycznia zainaugurował dyrektor Zbigniew Szczerba. Ten dzień w szkole był Dniem Wolności, nazwanym też Dniem Marszałka. Uczniowie podkreślili go strojem z elementami patriotycznymi lub strojami z epoki. Tego samego dnia odbyły się pierwsze konkursy i zawody sportowe z okazji 100-lecia.
zobacz więcej
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w plenerze?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w plenerze?

Taką propozycję wysunęła gmina Wyszków, która wzięła na siebie przygotowanie jubileuszowego, 25. finału WOŚP. Większość osób obecnych 10 listopada na pierwszym spotkaniu organizacyjnym pomysł poparła, choć wątpliwości nie brakowało.
zobacz więcej
Prosimy o pokój (foto)

Prosimy o pokój (foto)

Przekazywanie przez wyszkowskich harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju to jedna z naszych najpiękniejszych tradycji. Wraz ze światełkiem niosą bowiem głębokie przesłanie, prośbę i wołanie o pokój. Przesłanie, obok którego – jak mówił 18 grudnia podczas uroczystej Mszy św. w kościele św. Wojciecha kapelan wyszkowskiego hufca ZHP ks. Tomasz Trzaska – w dzisiejszym rozchwianym świecie nie można przejść obojętnie.
zobacz więcej