Sztuką jest żyć dla ojczyzny (foto)

Wydarzenia

Sztuką jest żyć dla ojczyzny (foto)

15.08.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Tradycyjnie w Rybienku Leśnym 15 sierpnia odbyły się uroczystości z okazji rocznicy bitwy warszawskiej. 
Rozpoczęły się Mszą św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski, odprawili ją ks. proboszcz Eugeniusz Leda i ks. emeryt Jerzy Dębowski. W okolicznościowym kazaniu nawiązano do obchodzonych tego dnia świąt: Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, rocznicy bitwy warszawskiej 1920 r. oraz Święta Wojska Polskiego. Piękną oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej pod batutą kmdr. Józefa Kowalewskiego.
Po mszy głos zabrał burmistrz Grzegorz Nowosielski. Nawiązał do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Wielką sztuką jest umierać za ojczyznę, ale jeszcze większą żyć dla niej”. Ci, którym dziś oddajemy hołd i których pamięć wspominamy, dla ojczyzny oddali swe życie, składając najwyższą ofiarę.
- A czymże jest życie dla ojczyzny? Podpowiada nam i tu kardynał Wyszyński: „Idzie o to, abyśmy coraz mniej mówili o tym, co nam się należy od narodu i państwa. a coraz więcej o tym, co my jesteśmy winni narodowi, państwu i braciom naszym”. Wymagajmy od siebie, choćby nawet inni oda nas nie wymagali. Bądźmy prawi, uczciwi, roztropni, wrażliwi na innych. Tylko wartościami i głębokim przywiązaniem do nich zbudujemy ojczyznę.
Podkreślił rolę rodziny w budowaniu narodowej tożsamości, to tu zaczyna się demokracja.
Po mszy uformował się pochód, który w rytm marszów granych przez orkiestrę przeszedł pod pomnik zamordowanych w 1920 r. przez czerezwyczajkę. Po wspólnej modlitwie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, krótko zagrała orkiestra.
Zaproszenie na mszę1
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane