Szpital boi się kolejnych kłopotów finansowych

Wydarzenia

Szpital boi się kolejnych kłopotów finansowych

17.12.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Wyszkowski szpital, podobnie jak inne placówki na Mazowszu, nie podpisał z Narodowym Funduszem Zdrowia kontraktu na 2017 r. na lecznictwo szpitalne. Oczekuje zwiększenia środków w związku z wprowadzanymi przez rząd podwyżkami płacy minimalnej. Kontrakty podpisywane są zresztą tylko na pół roku, ponieważ od lipca w życie ma wejść tzw. sieć szpitali. – Nie ma opcji, żebyśmy się w niej nie znaleźli – zapewnia dyr. Cecylia Domżała.
Kontraktów na lecznictwo szpitalne nie podpisały placówki zrzeszone w Mazowieckim Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, którego stanowisko zbieżne jest ze związkiem ogólnopolskim. – Otrzymaliśmy propozycję kontraktu na poziomie stycznia 2016 r. – informuje Cecylia Domżała. – Nie możemy jej przyjąć, ponieważ rosną nam koszty, choćby z tytułu podwyższenia minimalnej stawki godzinowej i minimalnego wynagrodzenia. W skali roku to kilkaset tysięcy złotych więcej, a na te koszty nie mamy wpływu. Trwają negocjacje, zabiegamy o to, żeby kontrakt został podwyższony przynajmniej o tę kwotę. Wynik finansowy naszego szpitala już jest ujemny. Co będzie, jeśli dojdą dodatkowe koszty? Jesteśmy mocno zaniepokojeni tą sytuacją.
Rządowe podwyżki płacy minimalnej w niewielkim stopniu dotyczą bezpośrednio pracowników szpitala. – Chodzi o kilka osób z ekipy porządkowej. Ale już widzimy, że wzrosną koszty umów z firmami zewnętrznymi zabezpieczającymi sprzątanie, kuchnię, ochronę – wyjaśnia dyrektor SPZZOZ. 
„Szpitale powiatowe od lat uczestniczyły w najmniejszym stopniu w podziale wzrostu środków spływających ze składki zdrowotnej do Narodowego Funduszu Zdrowia, będąc ewidentnie poszkodowanymi przy ich rozdziale” – czytamy w stanowisku ogólnopolskiego związku szpitali, który wzywa do niepodpisywania kontraktów. – Wnioskujemy o wzrost kontraktów o 10% dla każdego szpitala – dodaje Cecylia Domżała. – I nie w ilości przyznanych punktów, ale ich wartości. Chcemy wynegocjować kontrakty bezpieczniejsze niż do tej pory. Przedstawione propozycje mogą doprowadzić do załamania płynności finansowej szpitali. O wsparcie w rozmowach z rządem prosimy parlamentarzystów i samorządowców.
Mazowieckie szpitale starają się też o zmianę podziału środków NFZ na poszczególne województwa. Podziału dla Mazowsza niesprawiedliwego, który ostatecznie odbija się na szpitalach powiatowych i pacjentach.
Mniej więcej na poziomie stycznia tego roku NFZ przedstawił również propozycję przyszłorocznego kontraktu na leczenie ambulatoryjne (poradnie specjalistyczne). Szpital dostanie ok. 50 tys. zł więcej. W tym przypadku kontrakt zdecydował się jednak podpisać. – Tu mamy możliwość koordynacji pacjentów. W leczeniu szpitalnym natomiast trudno trzymać się limitów, bo 95% pacjentów to przypadki zagrażające życiu.
 
Szpital będzie w sieci
Kontrakty podpisywane są tylko na pierwsze półrocze 2017 r. W lipcu ma wejść w życie tzw. sieć szpitali. – Nie ma opcji, żebyśmy się w niej nie znaleźli, na pierwszym poziomie – zapewnia dyrektor wyszkowskiego SPZZOZ. – Spełniamy wszystkie warunki, mamy oddziały: położniczy, chirurgiczny, wewnętrzny i noworodkowy. Nie będziemy mieli budżetowanych świadczeń na oddziałach kardiologicznym i urazowo-ortopedycznym, ale możemy je zabezpieczać w ramach innych oddziałów. Nie ma zagrożenia, że w Wyszkowie nie będziemy udzielać jakichś świadczeń.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Sypialnia urządzona z głową

Sypialnia urządzona z głową

Masz dość spania na kanapie w salonie? A może chcesz zamieszkać wspólnie z partnerem i chcecie urządzić piękną sypialnię? A może chcesz poprawić komfort swojego snu? Każdy powód jest dobry, aby urządzić modną sypialnię, wybierać łóżka, materace, narzuty, dekoracje, tekstylia. Tworząc sypialnię dla dwojga trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy, które zapewnią zdrowy i komfortowy sen.
zobacz więcej
Wyszków najbogatszy, Długosiodło najbiedniejsze

Wyszków najbogatszy, Długosiodło najbiedniejsze

Serwis samorząd.pap.pl opublikował ranking najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce, opierając się na dochodach podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Spośród gmin powiatu wyszkowskiego najwyżej uplasował się Wyszków, najniżej – Długosiodło.
zobacz więcej
Dyrektorzy proszą o cierpliwość, nauczyciele wysuwają propozycje…

Dyrektorzy proszą o cierpliwość, nauczyciele wysuwają propozycje…

Ciąg dalszy listów w sprawie reformy oświaty. Tym razem dyrektorzy szkół prowadzonych przez gminę Wyszków wyrażają zaniepokojenie toczącą się na łamach prasy dyskusją. Swoje stanowiska w kwestii przyszłości sieci gminnych podstawówek przedstawiają nauczyciele Szkół Podstawowych nr 1 i 2.
zobacz więcej
Chcą budować nową obwodnicę (foto)

Chcą budować nową obwodnicę (foto)

Budowa aglomeracyjnej obwodnicy Warszawy z mostem między Wyszkowem a Serockiem, oświetlenie (w końcu!) drogi ekspresowej wraz z węzłem w Lucynowie i zmiany na rondzie przy tzw. starym moście - to plany Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, o których zastępca dyrektora warszawskiego oddziału GDDKiA Leszek Sekulski mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Wyszkowie przez wicemarszałek senatu Marię Koc.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku