Szkoły ponadpodstawowe rozpoczynają naukę

Wydarzenia

Szkoły ponadpodstawowe rozpoczynają naukę

26.08.2020
autor: Starostwo Powiatowe, Sylwia Bardyszewska
Wszystkie wyszkowskie szkoły ponadpodstawowe rozpoczynają naukę w sposób tradycyjny. Informujemy, o której rozpoczęcia roku i w jaki sposób nauka będzie zorganizowana w poszczególnych placówkach.
 
I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie:
Rozpoczęcie roku odbędzie się o godz. 9:00 w sali gimnastycznej. Będą w nim uczestniczyć uczniowie klas I i dwuosobowe delegacje klas starszych. Pozostali uczniowie spotkają się w klasach z wychowawcami:
godz. 10.30 – klasy drugie ponadgimnazjalne
godz. 11 – klasy drugie ponadpodstawowe
godz. 11.30 – klasy trzecie
Szkoła planuje rozpoczęcie nauki w wariancie tradycyjnym z obowiązkiem zakrywania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych i dezynfekcji rąk. Lekcje według planu, zajęcia rozpoczynać się będą o godz. 8:00, dla niektórych klas o godz. 8:55, przerwy zostają bez zmian. 
Wyjścia na przerwę będą rotacyjne, np. połowa uczniów oddziału co druga przerwa. Jeśli oddział ma np. dwie lekcje tego samego przedmiotu po kolei, przerwa będzie np. po 1 godzinie zegarowej zajęć.
Każda klasa będzie uczyła się w swojej sali, nauczyciele będą przechodzić na lekcje do odpowiednich sal. Jednak na część zajęć będzie konieczność zmiany sal, ze względu na podział na grupy językowe, informatykę, wychowanie fizyczne.
Wszystkie sale będą wykorzystane. Jednocześnie w dużych salach może uczyć się 16 oddziałów, 3 oddziały z podziałem na 2 grupy będą się uczyć w 6 salach i pozostałe dwie klasy mają zajęcia wychowania fizycznego.
Zajęcia wychowania fizycznego będą odbywać się na dworze, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe.
Wejście do budynku szkoły interesantów tylko do sekretariatu w maseczce i po dezynfekcji rąk.
Sala gimnastyczna będzie wynajmowana po zakończeniu zajęć lekcyjnych.
 
Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyszkowie:
Rozpoczęcia roku szkolnego:
- godz. 8.15 - spotkanie w salach wychowawców z uczniami klas pierwszych
- godz. 9.00 - spotkanie nauczycieli i dyrekcji szkoły z uczniami w „ogródku rekreacyjnym”
- godz. 9.30 - spotkanie w salach wychowawców z uczniami klas starszych
Nauka zgodnie z planem lekcji w salach lekcyjnych. Uczeń zobowiązany jest do noszenia maseczki przy wejściu do szkoły, będąc na korytarzu, w świetlicy i innych miejscach - skupiskach).
Godziny lekcyjne: 7.55- 8.40, 8.45- 9.30, 9.35-10.20, 10.25-11.10, 11.20-12.05, 12.10-12.55, 13.00-13.45. Lekcje z przerwą 5-minutową 14.00-14.45, 14.50-15.35.
Organizacja nauki: lekcje w salach edukacyjnych i pracowniach. Zajęcia wychowania fizycznego wyłącznie na otwartych obiektach sportowych (boiskach).
Wejście osób trzecich wyłącznie po uzyskaniu zgody. 
Wynajem obiektów, w tym sportowych, w godzinach wieczornych na podstawie zawartych umów.
Szkoła przygotowuje trzy pomieszczenia z wyposażeniem do zdalnej nauki na wybranych lekcjach. Będzie wykorzystywana, jeżeli nauczyciel będzie na zwolnieniu lekarskim lub kwarantannie, a uczniowie będą w szkole.
 
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie:
Rozpoczęcie roku szkolnego o godz. 9. Wezmą w nim udział klasy I - na placu apelowym. Pozostałe klasy mają spotkania z wychowawcami w oddzielnych klasach lekcyjnych w różnych godzinach:
- klasy II - godz. 10.30
- klasy III - godz. 11.30
- klasy maturalne - godz. 11.30
Wszystkie klasy będą wchodziły do szkoły wyznaczonymi wejściami (szkoła ma trzy niezależne wejścia).
Szkoła będziemy realizowała tradycyjny model nauki.
Organizacji nauki. Każda klasa będzie miała przydzieloną salę lekcyjną na zajęcia teoretyczne. Uczniowie będą przemieszczać się tylko na zajęcia praktyczne do CKZ, na zajęcia z informatyki i zajęcia wychowania fizycznego.
Zajęcia z wychowania fizycznego, w miarę możliwości, będą odbywały się na powietrzu.
Dostęp osób trzecich zostanie ograniczone poprzez dyżury obsługi przy wejściach.
Przerwy lekcyjne pozostają bez zmian.
Obsługa będzie przemywała ławki, klamki, podłogi.
Młodzież będzie przemieszczała się na przerwach w maseczkach, ubrania wierzchnie będą towarzyszyły uczniom w salach lekcyjnych, sale wietrzone na przerwach.
Plan lekcji będzie ujmował różne godziny rozpoczynania zajęć w klasach na różnych poziomach edukacji.
Sala gimnastyczna jest wynajmowana 2 razy w tygodniu po zajęciach lekcyjnych.

Zespół Szkół w Długosiodle
Rozpoczęcie roku szkolnego na boisku szkolnym o godz. 9 dla wszystkich uczniów (ok. 90 osób). Przy złej pogodzie – spotkania w klasach z wychowawcami.
Prowadzenie zajęć w sposób tradycyjny.
Organizacja nauki. Plan lekcji ustawiony jest tak, aby w każdym dniu uczyły się dwie klasy (ok. 45 uczniów). Nauka każdej klasy będzie odbywała się cały czas w tej samej sali.
Przerwy będą takie same dla wszystkich w tym samym czasie, z tym, że w celu wyjścia na przerwę i powrotu będą uruchomione dodatkowe drzwi od strony parkingu (w celu ograniczenia kontaktów w budynku w czasie przerw). Rano wszyscy będą wchodzić do szkoły tylko wejściem głównym, aby była możliwość pomiaru temperatury i dezynfekcji rąk w wejściu.
Przerwy, w miarę warunków pogodowych, uczniowie będą spędzać na powietrzu, tak samo prowadzone będą zajęcia wychowania fizycznego.
Zostało przygotowane w jednej z sal izolatorium (sala nr 4).
Szatnia będzie zamknięta.
Szkoła nie planuje wynajmowania pomieszczeń i obiektów szkolnych.
Ograniczamy do minimum kontakty osób trzecich (np.: rozmowy na zewnątrz, wejście do sekretariatu jest zabezpieczone dodatkowym biurkiem z szybą).
 
Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie
Rozpoczęcie roku szkolnego wspólne tylko dla klas I - o godz. 9 na hali sportowej. Uczniowie będą zobowiązani do zachowania odstępów, będą nie tylko na płycie hali, ale także trybunach. Pozostałe klasy mają o godz. 12 w swoich salach spotkania z wychowawcami.
Szkoła rozpoczyna naukę w trybie tradycyjnym. Każda klasa będzie miała lekcje w swojej sali, z wyjątkiem zajęć prowadzonych w grupach.
W przestrzeniach wspólnych będzie obowiązek zakrywania ust i nosa.
 
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Marii Konopnickiej w Wyszkowie:
Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie na boisku szkolnym o godz. 10. Jeżeli warunki pogodowe będą niesprzyjające alternatywny wariant zakłada rozpoczęcie roku klasami na określoną godzinę w sali gimnastycznej. 
Organizacja nauki. Tradycyjna forma kształcenia. Uczniowie jednego oddziału w danym dniu będą mieli zajęcia tylko w jednym pomieszczeniu klasowym, zmieniać się będą nauczyciele. Nie będzie przerw międzylekcyjnych dla wszystkich uczniów na korytarzu. Nauczyciel zorganizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb uczniów, jednak nie rzadziej niż co 45 minut.
Obiad będzie podawany na trzy tury.
Zajęcia wychowania fizycznego będą odbywały się na świeżym powietrzu na terenie szkoły, z wykorzystaniem boiska szkolnego. W sytuacji złych warunków pogodowych zajęcia będą mogły odbywać się na sali gimnastycznej, która zostanie podzielona na dwie strefy, w każdej strefie będzie mógł przebywać jeden oddział klasowy. W celu zachowania dystansu, będą ograniczone ćwiczenia i gry kontaktowe.
Szkoła ogranicza dostęp osób trzecich. Rodzice przyprowadzają uczniów do wejścia, w strefie wejściowej, będzie odbywał się pomiar temperatury, dezynfekcja rąk, będą wyznaczone dwa wejścia do budynku szkoły dla uczniów. Jeżeli będzie konieczność wejścia do budynku, wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, będą dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos, nie wolno też przekraczać obowiązujących stref przebywania.
Szkoła przewiduje możliwość wynajmu boiska sportowego w godzinach popołudniowych.
 
Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku
Rozpoczęcie roku szkolnego: o godz. 9.00 Msza św. i spotkanie z nauczycielami w kościele. Następnie wychowawcy spotkają się z uczniami w plenerze - wyznaczono miejsca dla poszczególnych klas.
Szkoła rozpoczynamy naukę w tradycyjnej formie.
Organizacja nauki. Zajęcia będą zaczynały się o godz. 8. Uczniowie mieszkający w internacie przychodzą w odstępach 5-minutowych, przyprowadzani są przez wychowawców z internatu).
Przerwy wychowawcy klas I-III organizują w klasach, zgodnie z potrzebami. Klasy starsze spędzają przerwy na wyznaczonych korytarzach (I piętro i poddasze).
Wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali (przydzielono sale lekcyjne do klas).
Zajęcia wychowania fizycznego będą odbywały się na boisku w Ośrodku Wychowawczym. Wychowankowie oddziałów przedszkolnych korzystają z placu zabaw na terenie Ośrodka, plac dezynfekowany będzie przed przyjściem dzieci, a także po zakończonym korzystaniu z placu zabaw.
Szkoła ogranicza do minimum przychodzenie osób trzecich. Została wydzielona strefa dla osób przychodzących, przyprowadzających uczniów, opiekunowie przyprowadzający dzieci obowiązkowo stosują środki ochronne.
 
***
W poniedziałek 17 sierpnia odbyło się seminarium w sprawie nowego roku szkolnego zorganizowane przez Wojewodę Mazowieckiego, w którym uczestniczyli powiatowi inspektorzy sanepidu z terenu województwa oraz przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej.
We wtorek starosta zaprosił dyrektorów podległych jednostek edukacyjnych na spotkanie odnośnie modelu i organizacji nauki od 1 września. Uczestniczyła w nim również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wyszkowie Beata Kiljańczyk-Szawłowska.
- Obecna sytuacja epidemiczna na terenie powiatu wyszkowskiego pozwala na to, aby placówki edukacyjne mogły przywrócić standardowe zajęcia polegające na bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniami - informuje wicestarosta Leszek Marszał. - Podstawowym modelem nauki w szkołach prowadzonych przez powiat od 1 września będzie więc nauka stacjonarna. 
Do 10 września dyrektorzy szkół i placówek oświatowych mogą składać zamówienia na bezpłatne płyny do dezynfekcji oraz maski medyczne dla nauczycieli i personelu szkolnego. Na teren powiatu wyszkowskiego dla 48 jednostek edukacyjnych z 6 gmin, w tym szkół podstawowych, trafi w pierwszym etapie ponad 1.500 pojemników 5-litrowych płynów do dezynfekcji i ponad 30.000 maseczek ochronnych. Dystrybucją tych środków na naszym terenie zajmie się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Środki mają trafić do szkół przed rozpoczęciem nauki.
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość