Świętujemy 100-lecie Bitwy Warszawskiej (foto)

Wydarzenia

Świętujemy 100-lecie Bitwy Warszawskiej (foto)

15.08.2020
autor:
Wyszkowianie rozpoczęli obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Poranna uroczystość odbyła się, tradycyjnie, w Rybienku Leśnym, gdzie stoi pomnik pomordowanych w 1920 r. przez czerezwyczajkę. Z tego miejsca wyruszył też rajd rowerowy śladami Bitwy Warszawskiej. 
 
Oficjalne obchody rozpoczęła poranna Msza św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski. - Wracamy dziś myślą do roku 1920. Przeżywamy to święto z troską, by pamięć o tych wydarzeniach przekazać młodemu pokoleniu, by pielęgnowało tradycję, jak my dziś pielęgnujemy - w kazaniu podkreślił ks. proboszcz Jarosław Balikowski. - 15 sierpnia 1920 r. została stoczona jedna z najbardziej decydujących bitew w dziejach świata. Na Jasnej Górze i w wielu miejscowościach modlono się wówczas o zwycięstwo nad sowietami, w wielu miejscowościach odbywały się procesje. Tu słychać było huk armat spod Ossowa i Radzymina, który łączył się wielką, narodową modlitwą. Papież Benedykt prosił cały świat, by modlił się o zwycięstwo Polski, która broniła całej Europy. I tu pochód na Europę został zatrzymany. Dziś dziękujemy Matce Bożej zwycięskiej i prosimy: pomóż nam zwyciężać i w 2020 r. różne nawały zła. Módlmy się też, by Pan Bóg dał radość życia wiecznego tym, którzy bronili naszej ojczyzny.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP, przeszli nad Bug, przed pomnik pomordowanych przez czerezwyczajkę. 17 sierpnia 1920 r. sowieci w okrutny sposób zamordowali siedmiu Polaków, m.in. ppor. Antoniego Wołowskiego, wziętego do niewoli pod Radzyminem i trzech żołnierzy z dywizji gen. Lucjana Żelichowskiego. Od lat wyszkowianie składają kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie. Nie inaczej było w tym roku.
Śladów wojny polsko-bolszewickiej na naszym terenie jest więcej. Około 70 rowerzystów zdecydowało się wybrać w te miejsca wraz z rajdem zorganizowanym przez Gminę Wyszków i Klub Przyjaciół Wyszkowa. Meta oczywiście przy zabytkowej plebanii parafii św. Idziego.
15 i 16 sierpnia na starej plebanii można było oglądać okolicznościową wystawę przygotowaną przez Mirosława Powierzę, regionalistę z wyszkowskiej biblioteki.

***
Jutro odbędzie się tam uroczystość odsłonięcia popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poprzedzi ją Msza św. (pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego) w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego.
Po południu samorządy gminy i powiatu zapraszają na skwer Jana Pawła II na kino plenerowe oraz pokaz strojów i akcesoriów z epoki. O godz. 17 wyświetlony zostanie fabularyzowany film dokumentalny "Na plebanii w Wyszkowie", o godz. 19 - "Cud nad Wisłą", film niemy z muzyką na żywo zespołu "Czerwie".

***
Na placu Miejskim można już oglądać przygotowaną przez Bibliotekę Miejską wystawę "Do broni! 100. rocznica wojny polsko - bolszewickiej 1919-1921".
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom