Świętowanie odzyskania niepodległości w Rybienku Leśnym (foto)

Wydarzenia

Świętowanie odzyskania niepodległości w Rybienku Leśnym (foto)

12.11.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Wyszkowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 11 Mszą świętą w intencji ojczyzny, odprawioną w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym (oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków pod batutą F. J. Bieganowskiego). Po nabożeństwie  pochód wyszkowian, prowadzony przez jeźdźców na koniach oraz orkiestrę, przeszedł pod pomnik upamiętniający osoby zamordowane w sierpniu 1920 r. przez czerezwyczajkę.
Poczty sztandarowe wystawiła Gmina Wyszków, organizacje polityczne i społeczne, szkoły. Po krótkiej modlitwie odmówionej przez ks. proboszcza Eugeniusza Ledę delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Orkiestra zagrała wiązankę melodii legionowych. Uroczystość trwała ok. 20 minut.
Na wprost pomnika stoi mocno już zrujnowana willa Bellona. Pobudował ją w połowie lat 30. XX w. generał Aleksander Jerzy Narbut-Łuczyński (1890-1977). Działał w Polskich Drużynach Strzeleckich, w latach 1914-1917 służył w Legionach Polskich (dowódca kompanii i batalionu). Po kryzysie przysięgowym był internowany w Beniaminowie k. Radzymina. W tym czasie poznał swoją przyszłą żonę Natalię Leską. Od sierpnia do października 1918 r. był zastępcą komendanta kursów oficerskich Polskich Sił Zbrojnych, od października do grudnia dowódcą twierdzy Modlin. Potem był organizatorem i dowódcą 34 pp. W czerwcu 1919 r. otrzymał stopień pułkownika. W 1920 roku  był dowódcą  XVIII Brygady Piechoty (lipiec – sierpień), walczył pod Radzyminem, otrzymał order Virtuti Militari. W kolejnych latach był dowódcą Grupy Operacyjnej, 9 Dywizji Piechoty, 2 Dywizji Piechoty Legionów. 15 sierpnia 1924 r., w wieku 34 lat, został generałem brygady. Od czerwca 1930 r. do września 1939 r. był dowódcą Okręgu Korpusu Nr V w Krakowie.
- Cenił go Piłsudski – mówi o generale Narbut–Łuczyńskim gen. Stanisław Nałęcz-Komornicki, przez matkę spokrewniony z Natalią Leską. – Kiedy przyjeżdżał do Krakowa, mieszkał w ich  mieszkaniu służbowym.
Narbut-Łuczyński to chyba najwyższej rangi piłsudczyk związany z Wyszkowem. Warto o nim wspomnieć w rocznicę odzyskania niepodległości.
Przypomnijmy jeszcze, że święto w dniu 11 listopada, upamiętniające odzyskanie w 1918 r., po 123 latach zaborów, niepodległości przez Polskę, zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r.,  zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. i przywrócone ustawą z 15 lutego 1989 r.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wybory do Rady Miejskiej w Wyszkowie: wyniki komitetów i wszystkich kandydatów

Wybory do Rady Miejskiej w Wyszkowie: wyniki komitetów i wszystkich kandydatów

zobacz więcej
Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważając zmianę systemu grzewczego w swoim domu, warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zapewniają komfort cieplny, ale również pozwalają na oszczędności i są przyjazne dla środowiska. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, technologia, która zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej efektywności i wielu korzyściom, jakie oferuje użytkownikom. Pompy ciepła wykorzystują energię pochodzącą z otoczenia – ziemi, wody lub powietrza – do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni, co czyni je niezwykle efektywnym i ekologicznym wyborem. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo, dlaczego warto rozważyć instalację pompy ciepła i jakie korzyści niesie to rozwiązanie.
zobacz więcej
Promocja książki „Mój Wyszków – moja mała Ojczyzna" (FOTO)

Promocja książki „Mój Wyszków – moja mała Ojczyzna" (FOTO)

Promocja książki „Mój Wyszków – moja mała Ojczyzna. Trzy powstania narodowe na terenie ziemi wyszkowskiej”, pracy zbiorowej pod redakcją dr. Michała Depty, odbyła się w środę 17 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Sala im. prof. Ludwika Maciąga była wypełniona po brzegi.
zobacz więcej
Niebezpieczne zderzenie samochodów na przejściu dla pieszych (FOTO)

Niebezpieczne zderzenie samochodów na przejściu dla pieszych (FOTO)

Dwa auta zderzyły się na przejściu dla pieszych w rejonie szkoły w Porządziu. Jedna kierująca zatrzymała się żeby ustąpić przejścia pieszym, druga nie wyhamowała.
zobacz więcej