Świętowanie odzyskania niepodległości w Rybienku Leśnym (foto)

Wydarzenia

Świętowanie odzyskania niepodległości w Rybienku Leśnym (foto)

12.11.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Wyszkowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 11 Mszą świętą w intencji ojczyzny, odprawioną w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym (oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków pod batutą F. J. Bieganowskiego). Po nabożeństwie  pochód wyszkowian, prowadzony przez jeźdźców na koniach oraz orkiestrę, przeszedł pod pomnik upamiętniający osoby zamordowane w sierpniu 1920 r. przez czerezwyczajkę.
Poczty sztandarowe wystawiła Gmina Wyszków, organizacje polityczne i społeczne, szkoły. Po krótkiej modlitwie odmówionej przez ks. proboszcza Eugeniusza Ledę delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Orkiestra zagrała wiązankę melodii legionowych. Uroczystość trwała ok. 20 minut.
Na wprost pomnika stoi mocno już zrujnowana willa Bellona. Pobudował ją w połowie lat 30. XX w. generał Aleksander Jerzy Narbut-Łuczyński (1890-1977). Działał w Polskich Drużynach Strzeleckich, w latach 1914-1917 służył w Legionach Polskich (dowódca kompanii i batalionu). Po kryzysie przysięgowym był internowany w Beniaminowie k. Radzymina. W tym czasie poznał swoją przyszłą żonę Natalię Leską. Od sierpnia do października 1918 r. był zastępcą komendanta kursów oficerskich Polskich Sił Zbrojnych, od października do grudnia dowódcą twierdzy Modlin. Potem był organizatorem i dowódcą 34 pp. W czerwcu 1919 r. otrzymał stopień pułkownika. W 1920 roku  był dowódcą  XVIII Brygady Piechoty (lipiec – sierpień), walczył pod Radzyminem, otrzymał order Virtuti Militari. W kolejnych latach był dowódcą Grupy Operacyjnej, 9 Dywizji Piechoty, 2 Dywizji Piechoty Legionów. 15 sierpnia 1924 r., w wieku 34 lat, został generałem brygady. Od czerwca 1930 r. do września 1939 r. był dowódcą Okręgu Korpusu Nr V w Krakowie.
- Cenił go Piłsudski – mówi o generale Narbut–Łuczyńskim gen. Stanisław Nałęcz-Komornicki, przez matkę spokrewniony z Natalią Leską. – Kiedy przyjeżdżał do Krakowa, mieszkał w ich  mieszkaniu służbowym.
Narbut-Łuczyński to chyba najwyższej rangi piłsudczyk związany z Wyszkowem. Warto o nim wspomnieć w rocznicę odzyskania niepodległości.
Przypomnijmy jeszcze, że święto w dniu 11 listopada, upamiętniające odzyskanie w 1918 r., po 123 latach zaborów, niepodległości przez Polskę, zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r.,  zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. i przywrócone ustawą z 15 lutego 1989 r.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Z rzeki wyłowiono ciała matki i syna

Z rzeki wyłowiono ciała matki i syna

Tragicznych odkryć w czwartek 18 sierpnia rano dokonali wędkarze zarzucający wędki nad Bugiem. Najpierw na wysokości dawnego mostu pontonowego jeden z nich dostrzegł ciało kobiety. Półtorej godziny później w Rybienku Starym inny wędkarz znalazł ciało mężczyzny. Policja ustaliła tożsamość ofiar, to matka i syn, mieszkańcy Wyszkowa.
zobacz więcej
Edu-event w ZS nr 1 (foto)

Edu-event w ZS nr 1 (foto)

„Wsparcie gimnazjalisty w wyborze ścieżki edukacyjnej” to tytuł spotkania edukacyjnego, które 9 marca odbyło się w Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jego celem było zaprezentowanie szkoły, przedstawienie oferty edukacyjnej oraz pokazanie, w jaki sposób absolwenci gimnazjów rozwinęli się, kontynuując naukę w „Skłodowskiej”.
zobacz więcej
Nagrodzeni strażacy (foto)

Nagrodzeni strażacy (foto)

Asp. Sylwester Suchta, mł. kpt. Rafał Szydlik i mł. kpt. Rafał Kłębek zostali wyróżnieni nagrodami finansowymi przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.
zobacz więcej
Moim pięknym miastem zainteresowała się telewizja (foto)

Moim pięknym miastem zainteresowała się telewizja (foto)

To już dziewiąta edycja konkursu Moje piękne miasto. Uczestniczą w nim mieszkańcy budynków administrowanych przez WTBS. Nagrody mieszkańcem najpiękniej ukwieconych i najbardziej zadbanych posesji na specjalnej uroczystości wręczył burmistrz Grzegorz Nowosielski, w piątek 7 września w sali Urzędu Stanu Cywilnego. – Dziękujemy za bardzo pozytywną promocję Wyszkowa – zwrócił się do uczestników konkursu. – Na pewno tym konkursem podnieśliśmy poziom estetyki miasta – dodał Marek Siekierski, prezes WTBS. Konkursem „Moje Piękne Miasto” zainteresowała się TVP3, nakręcony przez stację materiał będzie można obejrzeć w sobotę 9 września.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan
fotobudka star