Stres i jego związek z chorobami

Wydarzenia

Stres i jego związek z chorobami

03.06.2018
autor: Red.
Wszyscy wiedzą, że stres może powodować różne choroby, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak głęboko sięga ten wpływ. Sprawdźmy na jakie choroby może wpływać stres, a przekonamy się jaki jest groźny dla naszego zdrowia.

Stres w życiu człowieka jest wszechobecny, a sytuacje stresowe dotykają wszystkich ludzi. Natomiast każdy inaczej odczuwa i reaguje na stres, a także inaczej radzi sobie ze stresem. Czy zatem jest stres? Każda zmiana sytuacji życiowej, zmiana pracy, narodziny dziecka, śmierć bliskich to nowe, nieznane warunki, a stres to reakcja organizmu, który próbuje się dostosować. Nieco inny rodzaj stresu jest w przypadku reakcji na psychiczną lub fizyczną agresję albo wówczas, kiedy napotkamy na sytuacje, kiedy otrzymane zadanie przerasta nasze możliwości.

W pierwszej fazie stresu następuje mobilizacja organizmu, a więc przyspieszenie przepływu krwi w mózgu i sercu, rozszerzenie naczyń krwionośnych, podwyższenie ciśnienia krwi i temperatury ciała. Wszystko po to, aby przyspieszyć reakcje organizmu, zmniejszyć reakcję na ból oraz być przygotowanym na większy wysiłek. W fazie adaptacji organizm wypracowuje sposoby radzenia sobie ze stresem, najogólniej ujmując te sposoby są dwa: ucieczka, która odsuwa problem lub atak, czyli usuwanie przyczyny stresu. Jeśli te dwie fazy trwają zbyt długo, to organizm nie jest w stanie ciągle mobilizować się w sytuacjach stresowych. Może również nie wypracować metod radzenia sobie ze stresem. Dochodzi do fazy wyczerpania, w której organizm jest osłabiony, mniej odporny na choroby, może dojść do zaburzeń psychicznych, a nawet do śmierci.
 


 

Objawy stresu ostrego to zmiany nastroju, uczucie napięcia, złość, smutek, nadmierne podniecenie, przyspieszone bicie serca, głośna mowa, tiki nerwowe, wzrost temperatury ciała. W stresie przewlekłym pojawiają się objawy gastryczne, częste infekcje, napięcie mięśni, dolegliwości sercowo naczyniowe, bóle głowy, gwałtowne reakcje na zwykłe sytuacje codzienne, nadużywania alkoholu, narkotyków, ucieczka w pracę, telewizję, zakupy, internet, trudności w podejmowaniu decyzji, rozluźnienie więzi towarzyskich i rodzinnych (więcej o stresie - https://portaldlazdrowia.pl/stres/).

Wymienione powyżej objawy stresu przewlekłego wskazują na to, że stres może przyczynić się do wielu chorób. Prześledźmy, jakie to mogą być choroby:

- Stres jest czynnikiem ryzyka udaru mózgu, ponieważ powoduje wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca. Są to sytuacje niepożądane z uwagi na ryzyko udaru (więcej o przyczynach i czynnikach ryzyka udaru mózgu - https://portaldlazdrowia.pl/przyczyny-udaru-mozgu/).

- Porfiria wątrobowa może być wywołana przez stres w połączeniu z innymi czynnikami.

- Stres może być czynnikiem odpowiedzialnym za podwyższenie poziomu hormonu prolaktyny, co prowadzi do zaburzenia miesiączkowania, popędu, nadmiernego owłosienia.

- Objawy zespołu jelita drażliwego mogą wystąpić w wyniku sytuacji stresowej.

- Stres może być jedną z przyczyn braku miesiączki.

- Jedną z przyczyn neuralgii (nerwobóli) jest stres.

- Silny stres jest przyczyną wypadania włosów.

- Stres nasila objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

- Stres jest jednym z czynników ryzyka choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

- Długotrwały stres ogranicza wchłanianie magnezu, co w dłuższej perspektywie prowadzi do depresji, arytmii, cukrzycy i wielu innych chorób.

- Stres jest jedną z przyczyn nerwicy serca.

- Zmiany w składzie mazi stawowej wywołane m.in. przez stres prowadzą do destrukcji chrząstki stawowej i zwyrodnienia stawów.

- Stres jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi nieswoistego bakteryjnego zapalenia pochwy.

- Stres jest czynnikiem ryzyka choroby Hashimoto.

- Przyczyną fizjologiczna moczenia nocnego u dzieci jest stres.

- Jeżeli w trakcie stosunku kobiecie towarzyszy ból jajników, może to świadczyć o długotrwałym stresie.

To oczywiście nie wszystkie schorzenia mające związek ze stresem, ale wskazują na to, jak niebezpieczny jest długotrwały stres. Leczenie wielu chorób bez eliminowania stresu przynosi mierne skutki.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość