Starostwo nie odda pałacu

Wydarzenia

Starostwo nie odda pałacu

31.08.2016
autor: Ewa Elward
Gmina Zabrodzie zwróciła się do władz powiatu, by przekazały gminie nieodpłatnie pałac w Dębinkach. – Zbudowaliśmy domy dla dzieci w Wyszkowie i oczekujemy zwrotu kosztów – starosta Bogdan Pągowski rozwiewa nadzieje wójta.
Dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Dębinkach od 1 września będą mieszkać w dwóch nowych domach w Wyszkowie, które powiat zbudował obok Zespołu Szkół nr 1. Opustoszały zabytkowy pałac wraz z przyległym parkiem oraz wydzielone już działki budowlane miały być przeznaczone do sprzedaży. Pałacem zainteresowana jest m.in. gmina, której zależy na zachowaniu kulturowej spuścizny. Odpowiednio wykorzystany budynek podniósłby jej atrakcyjność i umożliwił rozwój działalności kulturalnej i oświatowej. Ponieważ po przenosinach domu dziecka pałacyk może długo stać pusty, władze gminy rozważają urządzenie w nim np. muzeum Norwida. Inne przeznaczenie nie jest możliwe, określa to konserwator zabytków. Z rejestru zabytków wyłączone są działki mieszkaniowe, o które zainteresowani już pytają.
Starosta przypomina jednak, że powiat poniósł koszty budowy i urządzania nowej siedziby domu dziecka, dlatego nie może nieodpłatnie przekazać gminie Dębinek. Majątek wart kilka milionów został przeznaczony do sprzedaży. Kwestią zasadniczą pozostaje sprawa roszczeń spadkobierców ostatnich właścicieli. Dopóki nie ma rozstrzygnięć, wszelkie ruchy są wstrzymane. Czy roszczenia domniemanych spadkobierców są zasadne, zdecyduje sąd. Następnie wojewoda zbada, czy majątek prawnie podlegał reformie i to będzie decydowało, czy powiat straci posiadłość. 
Z pewnością remont i utrzymanie pałacu będzie kosztowne. Już teraz wiadomo, że należy zapewnić ochronę, ogrzewanie. W Dębinkach trwa wyprowadzka, pozostawione meble może będą wykorzystane w innych jednostkach powiatowych. Księgozbiór ma być przekazany do wyszkowskich bibliotek.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
fotobudka star - czarne tło
fotobudka star - czarne tło
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan