Spore zainteresowanie obroną terytorialną (foto)

Wydarzenia

Spore zainteresowanie obroną terytorialną (foto)

17.10.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Około 40 osób pojawiło się na spotkaniu organizacyjnym 11. Samodzielnej Drużyny Mazowieckiej Obrony Terytorialnej. Formacja na razie działa w formule stowarzyszenia, ale liczy, że od nowego roku wejdą w życie uregulowania prawne i drużyna znajdzie się w strukturach Ministerstwa Obrony Narodowej.
Małe formacje OT powstają w powiatach w całej Polsce. O tym, czym mają się zajmować, pisaliśmy już na łamach Nowego Wyszkowiaka. 15 października z osobami zainteresowanymi, wśród których znalazło się też kilka pań, spotkali się dowódca wyszkowskiej drużyny Mariusz Ragajsin i jego zastępca Michał Wrzos.
Chętni muszą przygotować się na roczne szkolenie militarne. Prowadzone będzie od podstaw, bo wśród zainteresowanych są osoby po szkoleniu wojskowym, ale i takie, które nigdy nie miały w rękach broni. Adepci będą uczyli się nie tylko strzelania, ale też walki wręcz, ratownictwa taktycznego, medycznego, podstaw ochrony przeciwpożarowej, terenoznawstwa, nawigacji, podstaw łączności. Szkolenia będą odbywały się raz w miesiącu: w terenie, na strzelnicy, w sali gimnastycznej.
Ponieważ póki co OT jest stowarzyszeniem, chętni sami muszą wyposażyć się w mundur, odpowiednie buty, hełm, replikę broni. Nie ma jednak pośpiechu. – Nie o mundur chodzi, ale o wasze umiejętności – podkreślili dowódcy.
miss mazowsza 2017
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Podstawówki pokazują, czym dysponują (foto)

Podstawówki pokazują, czym dysponują (foto)

W marcu rodzice obecnych uczniów klas III i VI będą mogli przenieść, o ile taka będzie ich wola, swoje dzieci do powstającej Szkoły Podstawowej nr 4. Dotyczy to głównie sąsiednich podstawówek, „jedynki” i „dwójki”. Z myślą o rodzicach w WOK „Hutnik” odbyła się prezentacja wszystkich trzech szkół: nr 1, nr 2 i nr 4 (obecnego Gimnazjum nr 2).
zobacz więcej
Mają energię, duży potencjał, są wspaniali (foto)

Mają energię, duży potencjał, są wspaniali (foto)

Wyjątkowo kameralny charakter miało tegoroczne ślubowanie uczniów klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 1. Zazwyczaj salę gimnastyczną wypełniali najbliżsi ponad setki pierwszaków, w tym roku jest ich tylko 34. Uroczystość była jednak równie radosna, a pierwszaki niezmiennie urocze.
zobacz więcej
Stoją u początku drogi (foto)

Stoją u początku drogi (foto)

Ponad trzydzieścioro uczniów dwóch pierwszych klas 20 października złożyło ślubowanie w Szkole Podstawowej nr 2 w Wyszkowie. – Mam nadzieję, że z nostalgią sobie przypomnicie czas spędzony w murach naszej szkoły – zwrócił się do nich dyr. Wiesław Pasek. 
zobacz więcej
Projekt sobie, a życie sobie

Projekt sobie, a życie sobie

Czy na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Wąskiej powstanie wysepka drogowa, a wzdłuż komendy policji uliczka serwisowa, która znacznie ograniczy liczbę miejsc parkingowych i dojazd do znajdującego się obok sklepu? Rozwiązania przyjęte w obecnym projekcie drogi krajowej uniemożliwiają też straży pożarnej wyjazd w lewo. Budowa trwa, ale mieszkańcy, przedsiębiorcy i samorządowcy starają się przekonać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do częściowej zmiany planów. A przedsiębiorca z ul. Wąskiej także gminę – do wprowadzenia ruchu dwukierunkowego.
zobacz więcej

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem kadencyjności wójtów i burmistrza?
58.72% (128 głosów)
41.28% (90 głosów)