„Smok”: śmiech zamiera na ustach (foto)

Wydarzenia

„Smok”: śmiech zamiera na ustach (foto)

28.01.2018
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
Na scenie WOK „Hutnik” mogliśmy oglądać już dziesiątki wspaniałych sztuk teatralnych. Spektakl „Smok”, który miał premierę w niedzielę 28 stycznia, jest jednak wyjątkowy i bezwzględnie wart obejrzenia. Po pierwsze to mądra opowieść dla dorosłych, po drugie doskonale przygotowana przez samych wyszkowian.
Na spektakl zaprosił Teatr Niezbędny - grupa wyszkowian, przyjaciół, niegdyś instruktorów i przyjaciół harcerzy Rdzewiejących Niezbędników. By po raz pierwszy zaprezentować się szerokiej publiczności, wybrali najbardziej znaną sztukę Eugeniusza Szwarca, napisanego w 1944 r. (ale niezmiennie aktualnego) „Smoka” opowiadającego o pokaleczonych ludzkich duszach poddających się złu systemu totalitarnego. Na szczęście nie brakuje szlachetnych i odważnych postaci, a w finale zwycięża dobro. To wspaniała, momentami zabawna, momentami gorzka opowieść dla dorosłych. Jak zapowiadali twórcy spektaklu, śmiejemy się, ale śmiech zamiera na ustach…
Siłą sztuki „Smok” są wyraziste postacie, w które wyszkowianie wcielili się po prostu świetnie. W roli tytułowego Smoka można zobaczyć Piotra Adlera – jednocześnie reżysera spektaklu i autora scenariusza (na podstawie inscenizacji Teatru ES z 1985 r.). Szlachetnego Lancelota gra Marek Głowacki, jego ukochaną Elzę – Marta Grus, jej matkę – Anna Chmielak, a Kota – Agnieszka Jezierska. Najciekawszą postacią jest Burmistrz, a w tej roli Grzegorz Piotrowski. Krok w krok za Burmistrzem podąża jego syn Henryk – Tomasz Ponichtera. Każda, nawet najmniejsza rola, ma znaczenie. Na scenie pojawiają się także: Dziennikarka – Lidia Blachnio, Strażnik – Sławomir Chmielak oraz mieszczanie: Joanna Adler, Agnieszka Głowacka, Agnieszka Lachowska-Marzoch, Honorata Piotrowska, Wioletta Runo, Jolanta Wiśniewska i Jolanta Wnuk.
Do powstania „Smoka” przyczynili się też pedagodzy Akademii Umiejętności Pan Hilary. Autorami muzyki (wykonywanej na żywo) są Andrzej Depta i Michał Grus.
Twórcami „Smoka” są amatorzy - miłośnicy teatru, ale ich stworzony z pasją spektakl to coś więcej niż zabawa w teatr. To naprawdę profesjonalny spektakl, który ogląda się z tym większą przyjemnością, że został zrealizowany przez wyszkowian. Mamy wielką nadzieję, że nie ostatni…
Póki co „Smoka” będzie można zobaczyć we wtorek o godz. 19 w WOK „Hutnik”. Wstęp bezpłatny, wejściówki do odbioru w kasie ośrodka.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
mrówka - nowe godziny
Bricomarche
mrówka - nowe godziny

Sonda

3.67% (58 głosów)
3.48% (55 głosów)
27.99% (442 głosów)
2.91% (46 głosów)
2.60% (41 głosów)
4.50% (71 głosów)
29.89% (472 głosów)
3.93% (62 głosów)
2.28% (36 głosów)
2.60% (41 głosów)
16.15% (255 głosów)