„Smok”: śmiech zamiera na ustach (foto)

Wydarzenia

„Smok”: śmiech zamiera na ustach (foto)

28.01.2018
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
Na scenie WOK „Hutnik” mogliśmy oglądać już dziesiątki wspaniałych sztuk teatralnych. Spektakl „Smok”, który miał premierę w niedzielę 28 stycznia, jest jednak wyjątkowy i bezwzględnie wart obejrzenia. Po pierwsze to mądra opowieść dla dorosłych, po drugie doskonale przygotowana przez samych wyszkowian.
Na spektakl zaprosił Teatr Niezbędny - grupa wyszkowian, przyjaciół, niegdyś instruktorów i przyjaciół harcerzy Rdzewiejących Niezbędników. By po raz pierwszy zaprezentować się szerokiej publiczności, wybrali najbardziej znaną sztukę Eugeniusza Szwarca, napisanego w 1944 r. (ale niezmiennie aktualnego) „Smoka” opowiadającego o pokaleczonych ludzkich duszach poddających się złu systemu totalitarnego. Na szczęście nie brakuje szlachetnych i odważnych postaci, a w finale zwycięża dobro. To wspaniała, momentami zabawna, momentami gorzka opowieść dla dorosłych. Jak zapowiadali twórcy spektaklu, śmiejemy się, ale śmiech zamiera na ustach…
Siłą sztuki „Smok” są wyraziste postacie, w które wyszkowianie wcielili się po prostu świetnie. W roli tytułowego Smoka można zobaczyć Piotra Adlera – jednocześnie reżysera spektaklu i autora scenariusza (na podstawie inscenizacji Teatru ES z 1985 r.). Szlachetnego Lancelota gra Marek Głowacki, jego ukochaną Elzę – Marta Grus, jej matkę – Anna Chmielak, a Kota – Agnieszka Jezierska. Najciekawszą postacią jest Burmistrz, a w tej roli Grzegorz Piotrowski. Krok w krok za Burmistrzem podąża jego syn Henryk – Tomasz Ponichtera. Każda, nawet najmniejsza rola, ma znaczenie. Na scenie pojawiają się także: Dziennikarka – Lidia Blachnio, Strażnik – Sławomir Chmielak oraz mieszczanie: Joanna Adler, Agnieszka Głowacka, Agnieszka Lachowska-Marzoch, Honorata Piotrowska, Wioletta Runo, Jolanta Wiśniewska i Jolanta Wnuk.
Do powstania „Smoka” przyczynili się też pedagodzy Akademii Umiejętności Pan Hilary. Autorami muzyki (wykonywanej na żywo) są Andrzej Depta i Michał Grus.
Twórcami „Smoka” są amatorzy - miłośnicy teatru, ale ich stworzony z pasją spektakl to coś więcej niż zabawa w teatr. To naprawdę profesjonalny spektakl, który ogląda się z tym większą przyjemnością, że został zrealizowany przez wyszkowian. Mamy wielką nadzieję, że nie ostatni…
Póki co „Smoka” będzie można zobaczyć we wtorek o godz. 19 w WOK „Hutnik”. Wstęp bezpłatny, wejściówki do odbioru w kasie ośrodka.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan