Śladami „Jaskółki” (foto)

Wydarzenia

Śladami „Jaskółki” (foto)

01.06.2020
autor: Elżbieta Szczuka
Rajd rowerowy upamiętniający postać bohatera i męczennika, oficera Armii Krajowej Stanisława Wróbla ps. Jaskółka w niedzielę 31 maja zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic. „Jaskółka”, zakatowany przez Niemców, nie wydał nikogo. Dzięki temu przeżyło wielu ludzi, przetrwała wyszkowska organizacja.

31 maja 1943 r., przez kilka dni okrutnie torturowany przez Niemców, zmarł Stanisław Wróbel ps. Jaskółka, niespełna 26-letni oficer Armii Krajowej. Nie wydał nikogo. (Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).
Tę bohaterska postać ocalił od zapomnienia Stanisław Grzybowski ps. Wicherski, autor „Nadziei z tamtych lat”, książki o zbiorowym wysiłku w walce z okupantem niemieckim ludzi ziemi wyszkowskiej.
W 77. rocznicę tej zbrodni Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic zorganizowało rajd rowerowy śladami „Jaskółki”. Wzięło w nim udział ponad 20 osób, w tym przedstawiciele rodziny Stanisława Wróbla. O „Jaskółce” i miejscach w Wyszkowie związanych z jego osobą barwnie opowiadał Piotr Płochocki.
W niedzielne południe rowerzyści spotkali się w Rybienku Leśnym, przed willą „Janeczka”, której pierwszym właścicielem był kolejarz Franciszek Baczewski. (imię Janina nosiła jego młodo zmarła córka). To tu mieściła się konspiracyjna drukarnia pisma „Do celu”, którego redakcją techniczną a także ochronną drukarni zajmował się m.in. „Jaskółka”.  Stąd wyszedł rankiem 28 maja 1943 r. w swoją ostatnią drogę.
Następne przystanki to: przystanek kolejowy Rybienko; teren za mostem kolejowym, gdzie zaczęły się tortury; willa przy ul. Zakolejowej gdzie w czasie okupacji mieściła się siedziba żandarmerii niemieckiej, działka, na której stał dom rodzinny Stanisława Wróbla; dom Teofila Sztompkego na Parcelach Huckich, w którym wynajmował pokój „Jaskółka”; rondo imienia Stanisława Wróbla „Jaskółki, cmentarz parafialny, gdzie jest pochowany nasz bohater. Rajd zakończył się w lesie przy mogiłach zamordowanych 29 maja 1943 r. pasażerów pociągu jadącego z Warszawy w stronę Wyszkowa, zatrzymanego na moście na Bugu dzień wcześniej. W mogiłach leży ponad 200 osób. Pociągiem tym jechał tez Stanisław Wróbel.
 
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od PIĄTKU 5 czerwca.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Policjanci dzielą się maseczkami (foto)

Policjanci dzielą się maseczkami (foto)

Już ponad 700 maseczek ochronnych przekazało wyszkowskim policjantom Starostwo Powiatowe.
zobacz więcej
W rocznicę największego powstania narodowego (foto)

W rocznicę największego powstania narodowego (foto)

We wtorek 22 stycznia minęła 156. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Samorządowcy, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji i mieszkańców wzięli udział w zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość uroczystości w Kamieńczyku.
zobacz więcej
Jerzy Różycki ma symboliczny grób. Wyszkowianie na oficjalnej uroczystości (foto)

Jerzy Różycki ma symboliczny grób. Wyszkowianie na oficjalnej uroczystości (foto)

W uroczystości upamiętnienia polskich kryptologów – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego – która odbyła się 6 wrześnie w Krakowie, brała udział kilkudziesięcioosobowa grupa z Wyszkowa. W Krypcie Panteonu Narodowego, w podziemiach kościoła świętych Piotra i Pawła, złożono w sarkofagu urny z ziemią z miejsc związanych ze śmiercią lub pochówkiem polskich kryptologów. Dla Jerzego Różyckiego (absolwenta wyszkowskiego gimnazjum z 1926 roku), który utonął w Morzu Śródziemnym 9 stycznia 1942 roku podczas katastrofy statku pasażerskiego „Lamoriciere”, to grób symboliczny. 
zobacz więcej
Zwycięzcy eliminacji powiatowych konkursu „Młodzież zapobiega pożarom” (foto)

Zwycięzcy eliminacji powiatowych konkursu „Młodzież zapobiega pożarom” (foto)

10 marca w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie odbyły się eliminacje powiatowe w XL edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Brali w nim udział uczniowie z gmin powiatu wyszkowskiego, laureaci eliminacji gminnych. Najlepszymi okazali się: Zuzanna Kuchta z SP nr 1 w Wyszkowie i Piotr Czestkowski z Gimnazjum nr 2.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom
Zitcom