"Skłodowska" w partnerstwie z Quad/Graphics (foto)

Wydarzenia

"Skłodowska" w partnerstwie z Quad/Graphics (foto)

22.02.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
- Kiedyś kształciliśmy młodzież na potrzeby FSO i fabryki mebli, teraz – Quad/Graphics – zauważył Bogdan Pągowski 21 lutego, po podpisaniu z największym w Wyszkowie zakładem pracy umowy o współpracy w zakresie kształcenia w szkole branżowej I stopnia w Zespole Szkół nr 1 im. M. Skłodowskiej-Curie.
Uroczystość rozpoczęły uczennice ZS1 piosenką „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty. - Spotykamy się, żeby zrobić krok do przodu – do utworu nawiązał dyrektor szkoły Marian Popławski. - Szkoła obchodzi w tym roku swoje 70-lecie. W 1948 r., trzy lata po wojnie rozpoczęto kształcenie w pierwszych zawodach na potrzeby Wyszkowa. Ktoś potrzebował haczyk do furtki, podkowę, zamek… Pierwsza klasa liczyła 56 uczniów. Dziś podpisujemy porozumienie z największą firmą w Wyszkowie.
Obecnie szkoła branżowa I stopnia w ZS1 kształci w zawodach: piekarz, stolarz, cukiernik, fryzjer, cieśla, tapicer, murarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, mechanik pojazdów samochodowych. Quad/Graphics najbardziej zainteresowany jest kształceniem w zawodach: 
Drukarz, introligator, mechanik i elektromechanik.
- Szkoły zawodowe mają w programie najwięcej godzin praktyk. Po latach doświadczeń wiemy, że to najlepsza droga do nauczenia fachu i jak najszybszego rozpoczęcia pracy – podkreślił Tomasz Kędziora, wiceprezes ds. administracji Quad/Graphics. - Jesteśmy największą firmą w Wyszkowie. Chodzi nie tylko o okazałą lokalizację. Zatrudniamy ok. 1,9 tys. pracowników, w tym 1,5 tys. w Wyszkowie. Wśród nich z kolei ok. 400 osób pracuje w administracji; zajmują się informatyką, cyfrowym przygotowaniem procesów graficznych, księgowością.
- Jeśli wasz angielski jest na poziomie komunikacji, to całej reszty jesteśmy w stanie was nauczyć – dodał Tomasz Kędziora. Dlatego firma promuje młodzież, która dobrze sobie radzi z językiem angielskim, m.in. fundując nagrody dla maturzystów z najlepszymi wynikami z tego przedmiotu. Dotychczasowa współpraca z ZS1 to także praktyki uczniów, udział w konkursach organizowanych przez Quad/Graphics, udział nauczycieli w konferencjach.
Wśród pozostałych 1,2 tys. pracowników wyszkowskiego zakładu jest tylko 120 drukarzy. Pozostali to mechanicy, introligatorzy, elektrycy, operatorzy wózków widłowych i innego sprzętu. Wokół drukarza pracuje 10 innych specjalistów.
- Wy możecie zwiększyć swoje szanse na rynku pracy – mówiąc o zyskach płynących z porozumienia, Tomasz Kędziora zwrócił się do młodzieży. – Szkoła będzie miała szerszą listę zawodów, a nasza firma realny wpływ na waszą edukację, przygotowanie pracowników.
Umowę o współpracy podpisali: dyrektor drukarni w Wyszkowie Tomasz Hoppe, dyrektor szkoły Marian Popławski, starosta Bogdan Pągowski i wicestarosta Adam Mróz.
- Kiedyś kształciliśmy młodzież na potrzeby FSO i fabryki mebli, teraz – Quad/Graphics – zauważył Bogdan Pągowski. – Żyjemy w czasach, kiedy rynek należy bardziej do pracownika niż pracodawcy. Nie wszystko da się załatwić automatyzacją. Mamy nadzieję, że zakład jeszcze się rozwinie, a szkoła na tym zyska.
- To ważne wydarzenie dla firmy, szkoły i całego Wyszkowa – dodał Tomasz Hoppe. – Firma rozwija się. Od 5 lat zwiększamy produkcję, drukujemy coraz więcej i inwestujemy. W ostatnich latach zainwestowaliśmy w najnowocześniejsze technologie, najnowocześniejsze maszyny.
3 lata temu firma kupiła maszynę drukującą jednocześnie 80 stron, w ubiegłym roku – 64 strony, w tym roku – kolejną 80-stronicową. – Potrzebujemy coraz więcej wykwalifikowanych pracowników – podkreślił dyrektor drukarni. – Jestem odpowiedzialny za produkcję, więc traficie pod moje skrzydła.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan