"Skłodowska" w partnerstwie z Quad/Graphics (foto)

Wydarzenia

"Skłodowska" w partnerstwie z Quad/Graphics (foto)

22.02.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
- Kiedyś kształciliśmy młodzież na potrzeby FSO i fabryki mebli, teraz – Quad/Graphics – zauważył Bogdan Pągowski 21 lutego, po podpisaniu z największym w Wyszkowie zakładem pracy umowy o współpracy w zakresie kształcenia w szkole branżowej I stopnia w Zespole Szkół nr 1 im. M. Skłodowskiej-Curie.
Uroczystość rozpoczęły uczennice ZS1 piosenką „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty. - Spotykamy się, żeby zrobić krok do przodu – do utworu nawiązał dyrektor szkoły Marian Popławski. - Szkoła obchodzi w tym roku swoje 70-lecie. W 1948 r., trzy lata po wojnie rozpoczęto kształcenie w pierwszych zawodach na potrzeby Wyszkowa. Ktoś potrzebował haczyk do furtki, podkowę, zamek… Pierwsza klasa liczyła 56 uczniów. Dziś podpisujemy porozumienie z największą firmą w Wyszkowie.
Obecnie szkoła branżowa I stopnia w ZS1 kształci w zawodach: piekarz, stolarz, cukiernik, fryzjer, cieśla, tapicer, murarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, mechanik pojazdów samochodowych. Quad/Graphics najbardziej zainteresowany jest kształceniem w zawodach: 
Drukarz, introligator, mechanik i elektromechanik.
- Szkoły zawodowe mają w programie najwięcej godzin praktyk. Po latach doświadczeń wiemy, że to najlepsza droga do nauczenia fachu i jak najszybszego rozpoczęcia pracy – podkreślił Tomasz Kędziora, wiceprezes ds. administracji Quad/Graphics. - Jesteśmy największą firmą w Wyszkowie. Chodzi nie tylko o okazałą lokalizację. Zatrudniamy ok. 1,9 tys. pracowników, w tym 1,5 tys. w Wyszkowie. Wśród nich z kolei ok. 400 osób pracuje w administracji; zajmują się informatyką, cyfrowym przygotowaniem procesów graficznych, księgowością.
- Jeśli wasz angielski jest na poziomie komunikacji, to całej reszty jesteśmy w stanie was nauczyć – dodał Tomasz Kędziora. Dlatego firma promuje młodzież, która dobrze sobie radzi z językiem angielskim, m.in. fundując nagrody dla maturzystów z najlepszymi wynikami z tego przedmiotu. Dotychczasowa współpraca z ZS1 to także praktyki uczniów, udział w konkursach organizowanych przez Quad/Graphics, udział nauczycieli w konferencjach.
Wśród pozostałych 1,2 tys. pracowników wyszkowskiego zakładu jest tylko 120 drukarzy. Pozostali to mechanicy, introligatorzy, elektrycy, operatorzy wózków widłowych i innego sprzętu. Wokół drukarza pracuje 10 innych specjalistów.
- Wy możecie zwiększyć swoje szanse na rynku pracy – mówiąc o zyskach płynących z porozumienia, Tomasz Kędziora zwrócił się do młodzieży. – Szkoła będzie miała szerszą listę zawodów, a nasza firma realny wpływ na waszą edukację, przygotowanie pracowników.
Umowę o współpracy podpisali: dyrektor drukarni w Wyszkowie Tomasz Hoppe, dyrektor szkoły Marian Popławski, starosta Bogdan Pągowski i wicestarosta Adam Mróz.
- Kiedyś kształciliśmy młodzież na potrzeby FSO i fabryki mebli, teraz – Quad/Graphics – zauważył Bogdan Pągowski. – Żyjemy w czasach, kiedy rynek należy bardziej do pracownika niż pracodawcy. Nie wszystko da się załatwić automatyzacją. Mamy nadzieję, że zakład jeszcze się rozwinie, a szkoła na tym zyska.
- To ważne wydarzenie dla firmy, szkoły i całego Wyszkowa – dodał Tomasz Hoppe. – Firma rozwija się. Od 5 lat zwiększamy produkcję, drukujemy coraz więcej i inwestujemy. W ostatnich latach zainwestowaliśmy w najnowocześniejsze technologie, najnowocześniejsze maszyny.
3 lata temu firma kupiła maszynę drukującą jednocześnie 80 stron, w ubiegłym roku – 64 strony, w tym roku – kolejną 80-stronicową. – Potrzebujemy coraz więcej wykwalifikowanych pracowników – podkreślił dyrektor drukarni. – Jestem odpowiedzialny za produkcję, więc traficie pod moje skrzydła.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość