Skarga na dyrektora w części (bez)zasadna

Wydarzenia

Skarga na dyrektora w części (bez)zasadna

25.06.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
W pięciu punktach radni miejscy za zasadną uznali skargę na dyrektora Gimnazjum nr 2. Chodzi m.in. o dyskryminację nauczycieli, niezgodne z regulaminem wykorzystywanie szkolnego monitoringu i wręczanie kar porządkowych podczas lekcji. W pozostałych siedmiu punktach zarzutów nie potwierdzili.
Przypomnijmy, że skarga na działalność dyrektora trafiła do Mazowieckiego Kuratora Oświaty, który uznał, że do rozpatrzenia części zarzutów uprawniona jest rada miejska. Skargą zajęła się komisja doraźna w składzie: Rafał Salwin (przewodniczący), Elżbieta Piórkowska, Waldemar Paradowski, Adam Szczerba, Danuta Kukwa, Grzegorz Wyszyński i Wojciech Rojek. Rada miejska rozpatrzyła ją, po zapoznaniu się z ustaleniami komisji, na sesji nadzwyczajnej 20 czerwca.
 
Za zasadne radni uznali zarzuty:
 • Dyskryminacja nauczycieli przy usprawiedliwianiu ich nieobecności na radach pedagogicznych”. W co najmniej dwóch przypadkach dyrektor prosiła o pisemne usprawiedliwienie.
 • Niezgodne z regulaminem wykorzystuje monitoring szkolny (do inwigilowania pracowników), doprowadza do możliwości udostępnienia danych osobom nieuprawnionym”. Dyrektor niezgodnie z regulaminem wykorzystywała zapis. Dane nie zostały należycie zabezpieczone i mogły trafić w niepowołane ręce.
 • Nieuprawnione przekazywanie danych osobowych nauczycieli”. Dyrektor powinien zapytać nauczyciela o zgodę i dopiero po jej uzyskaniu zgłosić go na szkolenie.
 • W trakcie lekcji wzywa nauczyciela do gabinetu, udziela upomnienia, zdenerwowany nauczyciel wraca na lekcje.” Dyrektor wręczała kary porządkowe podczas lekcji, co nie sprzyjało pracy i bezpieczeństwu uczniów.
 • Wypłacanie dodatków motywacyjnych niezgodnie z uchwałą rady miejskiej”. Dyrektor faktycznie wypłaciła dodatek za trzy miesiące, a kwota została rozdzielona na cztery miesiące. Nie miało to wpływu na całość kwoty.
Za bezzasadne uznano zarzuty:
 • Dyskryminacja pracowników przy przydzielaniu godzin ponadwymiarowych”. Nie występuje element dyskryminacji, a podział godzin został dokonany zgodnie z kompetencjami dyrektora.
 • Dezawuuje nauczycieli w oczach organu prowadzącego i całego środowiska szkolnego nie wyznaczyła delegacji na spotkanie z burmistrzem.” Nieporozumienie w komunikacji. Nie można określić, że to celowe działanie.
 • Niezgodnie z prawem przydziela godziny nadliczbowe.” Przydział godzin ponad 1,5 etatu miał charakter incydentalny, był krótkotrwałym zastępstwem wynikającym z bardzo dużej absencja nauczycieli i trudności w zapewnieniu zastępstw doraźnych.
 • Zleca nauczycielom zadania, które nie należą do ich obowiązków np. zastępstw.” Długa absencja zastępcy dyrektora mogła być utrudnieniem w prawidłowym funkcjonowaniu szkoły.
 • Wprowadza stresującą atmosfera pracy, a także chaos”. Brak konkretnych przykładów.
 • Ingeruje w treść protokołów, nakłaniając do ich zmiany, sugeruje zapis niezgodny z przebiegiem rady pedagogicznej”. Dyrektor tylko sugerowała dodanie jednego punktu do porządku obrad. Protokół nie został zmieniony.
 • Nie wyraziła zgody na przeniesienie nauczyciela do innej placówki (…) w przypadku, gdy brakowało etatu w naszej szkole”. Sprawa została załatwiona pozytywnie, nauczyciel uzyskał zgodę na przeniesienie.
W głosowaniach poszczególnych punktów radni nie byli jednomyślni. Ostatecznie cała uchwała została przyjęta 18 głosami za, przy 1 wstrzymującym.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jaki nocleg wybrać w Bieszczadach?

Jaki nocleg wybrać w Bieszczadach?

Wyjazd w Bieszczady na kilka dni wiąże się z rezerwacją obiektu noclegowego. Jeśli wybieramy się w góry latem, trzeba pamiętać, aby rezerwować tanie noclegi w Bieszczadach z odpowiednim wyprzedzeniem. W tym artykule powiemy wam, na co zwrócić uwagę podczas wyboru noclegu, by spędzić wakacje bądź urlop w komfortowych warunkach. Zawsze musimy pamiętać o dodatkowych udogodnieniach, które są dla nas niezbędne podczas wypoczynku. W takim razie co powinniśmy sprawdzić dokładnie, zanim zdecydujemy się zarezerwować nocleg w Bieszczadach?
zobacz więcej
Żeby to miejsce tętniło życiem (foto)

Żeby to miejsce tętniło życiem (foto)

Zagospodarowanie nadbrzeża rzeki Bug, rozwój rekreacyjny Rybienka Leśnego i innych miejscowości nad Bugiem oraz audyt zabezpieczeń powodziowych – to kolejne zobowiązania komitetu wyborczego Masz Wybór, przedstawione w sobotę 8 września na konferencji prasowej zorganizowanej na plaży.
zobacz więcej
Sprawcy napadu w rękach policji

Sprawcy napadu w rękach policji

Wyszkowscy kryminalni zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy zaatakowali ekspedientkę w jednym ze sklepów w gminie Wyszków. Grożąc kobiecie pozbawieniem życia, ukradli pieniądze i telefon komórkowy.
zobacz więcej
Przenoszeniu uczniów stanowcze nie

Przenoszeniu uczniów stanowcze nie

Włączenie Gimnazjum nr 2 w struktury Szkoły Podstawowej nr 2, czyli funkcjonowanie jednej szkoły w  dwóch budynkach – to zdaniem nauczycieli podstawówek nr 1 i 2 najlepszy pomysł na realizację w Wyszkowie zapowiadanej przez rząd reformy oświatowej. Jeśli jednak gmina zdecyduje się utworzyć w budynku gimnazjum trzecią podstawówkę, to od I klasy – radzą nauczyciele. Przenoszeniu obecnych uczniów mówią stanowcze nie!
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom