Sanepid ostrzega: woda w fontannie nie służy do kąpieli!

Wydarzenia

Sanepid ostrzega: woda w fontannie nie służy do kąpieli!

10.06.2019
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Elżbieta Szczuka
Lejący się z nieba żar sprawił, że w weekend nowa fontanna na pl. Miejskim zamieniła się w miejskie kąpielisko. Tymczasem regulamin placu już w pierwszym punkcie zakazuje kąpieli, a sanepid ostrzega przed konsekwencjami zdrowotnymi.
 
Przypomnijmy, że pl. Miejski został otwarty w piątek. W weekend przeżył prawdziwe oblężenie, na co wpływ miała z pewnością upalna pogoda. Fakt, jak mieszkańcy korzystają z fontanny jest najlepszym dowodem na to, jak w Wyszkowie brakuje otwartego miejskiego kąpieliska.
Nie jest nim jednak nowa fontanna, która pracuje w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona korzysta z tej samej wody. Choć chlorowana i filtrowana, jest źródłem różnych bakterii. Pracownicy sanepidu dziwią się, że rodzice beztrosko pozwalają dzieciom się w niej kąpać. Nie wspominając już o różnicy temperatur, która też niesie poważne konsekwencje. Bieganie po śliskiej fontannie grozi upadkiem, o czym boleśnie przekonało się już kilka osób. Bardzo niebezpieczne może okazać się też siadanie na dyszach fontanny.
Urzędnicy mają nadzieję, że po weekendzie szał na kąpiele w fontannie minie. - Biję się w pierś - przyznaje burmistrz, który podczas otwarcia sam w fontannie się wykąpał. - Zakładamy, że entuzjazm minął i przejdziemy do normalnego użytkowania fontanny. Poprosiłem strażników miejskich o zwracanie uwagi osobom, które się kąpią.
Jeśli to nie poskutkuje, trzeba się liczyć z mandatem. Na razie jednak urzędnicy i strażnicy mają działać prewencyjne i edukacyjnie. Na pewno pojawiają się tabliczki informujące o zakazie kąpieli.
Sanepid przebadał wodę tylko w poidełku, znajdującym się niedaleko fontanny. Tę wodę można pić bez z obaw.
Przy wejściu na plac znajduje się regulamin, który zabrania:
kąpieli i mycia się w fontannie
picia wody z fontanny
zatykania dysz fontanny
zaśmiecania terenu
wjeżdżania na płytę fontanny pojazdami mechanicznymi, rowerami, deskorolkami, wrotkami, itp.
zakłócania spokoju i porządku publicznego
niszczenia elementów małej architektury i roślinności
umieszczania zgody zarządcy jakichkolwiek obiektów, tablic, napisów i ogłoszeń
 
Kiedy otwarty basen?
Na taki obiekt przyjdzie nam jeszcze poczekać, choć zdaniem burmistrza realizacja jest możliwa w tej kadencji. - Oczywiście będzie to zależało od decyzji rady miejskiej - zaznacza Grzegorz Nowosielski.
W tym roku gmina przygotowuje koncepcję parku wodnego z wodnym placem zabaw dla najmłodszych. Koncepcja ma obejmować zagospodarowanie całego terenu przy pływalni i Szkole Podstawowej nr 5. Pierwotnie mówiono o modernizacji istniejącego skateparku. Teraz jednak wiadomo, że zostanie on zburzony i powstanie nowy.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom