Samorozładowanie się akumulatora częstym problemem podczas wakacyjnych upałów

Wydarzenia

Samorozładowanie się akumulatora częstym problemem podczas wakacyjnych upałów

18.06.2019
autor: materiał zewnętrzny
Problemy z akumulatorem samochodowym pojawiają się nie tylko w zimie. Trudności z uruchomieniem pojazdu w wyniku braku wystarczającej ilości prądu są częstym utrapieniem kierowców w okresie letnim, szczególnie podczas największych upałów. Co jest przyczyną takich awarii?

Akumulator w stanie spoczynku

Rolą akumulatora jest przede wszystkim umożliwienie sprawnego rozruchu jednostki napędowej w samochodzie, a także zapewnienie prawidłowego działania wszystkich systemów i urządzeń zasilanych prądem elektrycznym w pojeździe, zwłaszcza podczas postoju, ponieważ w czasie działania silnika głównym źródłem prądu w ich przypadku jest alternator. Co może przyczynić się do powstawania problemów z akumulatorem w czasie okresu letniego?

Wysoka temperatura szkodliwa dla baterii

Temperatura wyższa niż około 20 stopni Celsjusza najczęściej wpływa szkodliwie na sprawność akumulatora. Producenci tych auto części w iParts.pl podają zazwyczaj czas, w jakim dojdzie do samorozładowania akumulatora dla tej granicy temperaturowej, nawet w sytuacji, gdy bateria nie jest używana. Nie jest to wada fabryczna akumulatora, lecz naturalny proces dla tego typu urządzeń.

Co do akumulatorów samochodowych, zaleca się ich przechowywanie najlepiej w tzw. temperaturze pokojowej. Wszelkie ekstremalne warunki temperaturowe zarówno siarczyste mrozy, jak i doskwierające upały dochodzące do 30 i więcej stopni powodują dwukrotnie szybsze rozładowanie się akumulatoraprzestrzega specjalista w sklepie internetowym iParts.pl.

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko samorozładowania się baterii w samochodzie?

Przede wszystkim należy systematycznie kontrolować poziom napięcia w akumulatorze. W pełni naładowana bateria ma napięcie w granicach 12,6 V. Jeżeli odczyt woltomierza pokazuje, że napięcie ma wartość poniżej 12,4 V, wówczas można być pewnym, że akumulator zaczyna się rozładowywać. Woltomierz w sklepie iParts.pl z auto częściami to niedrogie i przy tym przydatne urządzenie, które powinien posiadać każdy szanujący się kierowca.

Do rozładowania baterii w samochodzie dochodzi latem przeważnie w momencie, gdy auto zostaje pozostawione na parkingu na dłuższy okres czasu, na przykład podczas urlopowego wypoczynku. Jedynym rozsądnym wyjściem z tej sytuacji jest wyjęcie baterii z pojazdu na czas wypoczynku i trzymanie jej w odpowiednich warunkach temperaturowych. Przed ponownym umieszczenie akumulatora w samochodzie, należy zmierzyć jego napięcie i w razie konieczności podładować. Kontrolowanie stanu naładowania baterii zaleca się szczególnie kierowcom, którzy pokonują samochodem niewielkie dystanse, a ich jednostka napędowa jest wyposażona w system Strat-Stop.

 

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom