Rzeźba Jana Pawła II stanie na wyszkowskim skwerze

Wydarzenia

Rzeźba Jana Pawła II stanie na wyszkowskim skwerze

02.04.2020
autor:
Dziś 15. rocznica śmierci Papieża Polaka. W tym roku na skwerze Jana Pawła II stanie pierwsza z upamiętniających go rzeźb. To inicjatywa zarządu Osiedla nr 7.
 
Vere papa mortuis est (Zaprawdę, Papież nie żyje) – miał powiedzieć piętnaście lat temu kamerling Eduardo Martinez Somalo chwilę po godz. 21:37 w apartamencie Karola Wojtyły.
2 kwietnia 2005 r. zmarł w Watykanie nasz ukochany papież Polak – Jan Paweł II. Po śmierci w Polsce ogłoszono pięciodniową żałobę narodową. Cała ojczyzna pokryła się kolorem żałoby, także nasz Wyszków długo pozostawał w czerni. Smutek obywateli miasta był widoczny niemal na każdym kroku…
W 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II Zarząd Osiedla nr 7 w Wyszkowie chciałby przedstawić mieszkańcom projekt, który, mimo trudnych początków, udało się doprowadzić do szczęśliwego finału.
Rok 2020 to nie tylko 15. rocznica śmierci Jana Pawła II. 18 maja będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin papieża Polaka. Dla wielu ta rocznica stała się okazją do tego, by w nowy sposób opowiadać o tym największym Polaku naszych czasów, dać świadectwo naszego przywiązania do Ojca Świętego i wierności Jego naukom. Szczególnie, że nowe pokolenia wyszkowian i Polaków, urodzone już po śmierci Świętego Papieża, wychowani bez jego ziemskiej bliskości, czułości i nauk, potrzebują – być może jak nigdy dotąd – istotnego symbolu, opoki, która będzie fundamentem ich wartości. Odpowiedzią na taki stan rzeczy miała być innowacyjna edukacja połączona mocno z tym, co Święty naszych czasów kochał tak mocno - sztuką, kreacją artystyczną.
W kilkuosobowym gronie osób, skupionych wokół Zarządu Osiedla nr 7 w Wyszkowie długo dyskutowaliśmy o odpowiedniej formule, która mogłaby stosownie uczcić Jana Pawła II. Dziś, całkowicie przeświadczeni, że nasze miasto, nasz Wyszków zasługuje, by powstał na jego terenie obiekt kultu religijnego Karola Wojtyły - swoiste wspomnienie o człowieku, który zmienił świat – chcielibyśmy przedstawić Państwu owoc naszych działań, które zainaugurowaliśmy już w końcu 2018 r. Finałem prac jest projekt dotyczący miejsca pamięci.
Poszukując pomysłów, odkryliśmy wystawę, która inaugurowała swoją drogę u stóp Wawelu, by wędrować po Europie i w pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II zaprezentować się w Rzymie. Są to kameralne rzeźby autorstwa prof. Czesława Dźwigaja, znaczące kolejne etapy drogi, którą przebył papież Polak - od Katedry Wawelskiej w Krakowie do Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie. Dziewięć sztuk rzeźbiarskich tworzących cykl Via Sancta, to: Beatificatus, Polonia, Ecclesia, Mundus, Scripto, Oecumenicus, Credo, Angelus Domini oraz Totus Tuus.
W trakcie ostatnich miesięcy trwały intensywne działania nad pozyskaniem sponsorów, którzy zdecydowaliby się odkupić wspomniane prace. Wspólnymi siłami znaleźliśmy taką osobę, mecenasa naszej sprawy. Ten chcący zachować anonimowość darczyńca, pragnie przekazać wybraną przez siebie rzeźbę Angelus Domini, dzieło wybitnego artysty, znanego wyszkowianom jako autora pomnika przedwojennego burmistrza Wyszkowa Stanisława Wolskiego. 
Angelus Domini to jedno z dzieł składające się na cykl, który prezentowany był na wielu prestiżowych wystawach w Polsce, Francji, Niemczech i Włoszech. Jest pełne symboliki maryjnej, fundamentu wiary Świętego Papieża. Profesor Dźwigaj uchwycił konkretny moment z końcowego etapu życia Papieża – wypuszczenia gołębicy na placu św. Piotra w geście pozdrowienia i życzenia pokoju zebranym na modlitwie wiernym. Modlitwa Anioł Pański, jak chyba żadna inna, była związana z Janem Pawłem II. O tę modlitwę maryjną, podczas której tysiące wiernych co niedzielę mogło łączyć się wraz z Papieżem Polakiem w rozważaniach nad zwiastowaniem Maryi przez Archanioła Gabriela oraz wcieleniem Jezusa Chrystusa, upominał się Karol Wojtyła u nas, swoich rodaków, kiedy rozpoczynał swoją posługę w Rzymie.
Posąg będzie darowizną dla parafii pw. św. Idziego. Wstępne plany zakładają umiejscowienie tego obiektu na deptaku u podnóża skarpy, na której stoi kościół św. Idziego. Koncepcję wpasowania rzeźby na skwerze Jana Pawła II zadeklarował przygotować projektant Wojciech Smółkowski, który jest także autorem zagospodarowania przestrzennego tej części miasta. De facto podczas prac projektowych półkulista forma w jednej z wersji zakładała umiejscowienie obiektów małej architektury. 
Wszystkie działania na każdym etapie były konsultowane z dziekanem ks. Zdzisławem Golanem, proboszczem parafii p.w. św. Idziego. Kustosz sanktuarium wyraził aprobatę co do naszej inicjatywy. Również Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski zadeklarował pomoc w przygotowaniu posadowienia pod odlew z brązu z marmurowym postumentem.
Być może w przyszłości znajdą się inni ofiarodawcy, którzy zdecydowaliby się dołożyć kolejne elementy cyklu Via Sancta, by dopełnić artystycznie, właśnie u nas - w Wyszkowie, całą duchową drogę największego z Polaków.
Według pierwotnych założeń rzeźba miała zostać odsłonięta w poniedziałek 18 maja, gdzie podczas godnych uroczystości, upamiętniających 100-lecie urodzin Karola Wojtyły, społeczność Wyszkowa mogłaby uhonorować Świętego Papieża i jego dorobek ideowy. Dziś już wiemy, że tak zakrojone działania będą niestety, z uwagi na pandemię koronawirusa, niemożliwe. Nowy obiekt stanie w zgodzie z codzienną maksymą Papieża Franciszka: „bez rozgłosu, bez reklamy, lecz w stylu obywatelskiego wychowania, praktykowanego na co dzień”.
Podsumowując i dziękując wszystkim osobom za współpracę i wsparcie w tym szczególnie trudnym dla społeczeństwa Wyszkowa, Polski i wspólnoty międzynarodowej czasie, pragniemy przywołać słowa syna polskiej ziemi, które padły podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczystego kraju w 1979 roku.: „Musicie być mocni mocą miłości”. Szczególnie dziś, szczególnie teraz nabierają te słowa jeszcze pełniejszego znaczenia…
 
Zarząd Osiedla Nr 7 w Wyszkowie
Wiesława Wróbel
Dariusz Jachimski
Wojciech Chodkowski
Leszek Marszał
 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Noc, którą poświęcili zabawie (foto)

Noc, którą poświęcili zabawie (foto)

Niemal dokładnie 100 dni, a dokładnie 99, czyli, jak obliczył wicestarosta, ponad 8 milionów sekund, pozostało do matury, gdy bawili się na balu studniówkowym tegoroczni maturzyści Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”. W sobotę 25 stycznia w Domu Weselnym „Sylwia” w Białymbłocie zabawę rozpoczęli dostojnym polonezem. Aby w pełni zadość uczynić tradycji, nie mogło też zabraknąć walca, a przede wszystkim podziękowań dla wszystkich, którzy tych młodych ludzi przygotowywali do przekroczenia progu dorosłości. A dla robiących ten krok – życzeń i dobrych rad na przyszłość.
zobacz więcej
Świetnie wiem, jak wygląda gżegżółka (foto)

Świetnie wiem, jak wygląda gżegżółka (foto)

Prawie 70 uczestników, gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wyszkowskiego oraz węgrowskiego – zwycięzcy etapów gminnych, wzięło udział w etapie wojewódzkim XVII Wyszkowskiego Dyktanda. Autorzy dyktanda przygotowali dla młodzieży kilka ortograficznych pułapek, którymi mogły okazać się zdania typu: „Owi półżołnierze mieli na głowach granatowo-żólte niby-hełmy, na rękach różowe rękawice, na nogach buciory w kolorze jasnozielonego jarmużu.
Organizatorem konkursu od lat jest Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie.
zobacz więcej
List do mikołaja - Magia świąt

List do mikołaja - Magia świąt

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, zadbaj o to aby był jeszcze bardziej wyjątkowy.
zobacz więcej
Nie jest już prezesem funduszu ochrony środowiska

Nie jest już prezesem funduszu ochrony środowiska

Anna Król nie jest już prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom