Rząd chce wprowadzić do urzędów terminale

Wydarzenia

Rząd chce wprowadzić do urzędów terminale

16.09.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Ministerstwa rozwoju i finansów zapowiadają, że do końca przyszłego roku w każdym urzędzie będzie można dokonywać płatności w formie bezgotówkowej. Właśnie ruszył program pilotażowy, do którego gmina Wyszków niestety nie miała możliwości się zakwalifikować. Z decyzją w kwestii ewentualnego wprowadzenia terminali miasto wstrzymuje się do czasu propozycji rządu.
Do tej pory samorządy, które wprowadziły obrót bezgotówkowy, za obsługę terminali i prowizje od transakcji płaciły same. Ordynacja podatkowa wyraźnie mówi jednak, że opłatę powinny pobierać od mieszkańców, by nie zmniejszać własnych dochodów. A to z pewnością zmieniłoby stosunek mieszkańców do płatności bezgotówkowych.
Rząd postanowił uregulować tę kwestię. W 200 gminach wdraża program pilotażowy. Wyszków, niestety, nie może z niego skorzystać, ponieważ nie ma własnej kasy, prowadzi ją Polski Bank Spółdzielczy. Jak już informowaliśmy na łamach Nowego Wyszkowiaka, zwrócił się nawet do banku o przygotowanie oferty transakcji bezgotówkowych. Ostatecznie jednak z decyzjami wstrzymuje się do czasu rozwiązań rządowych. - Wprowadzenie możliwości płacenia kartą w urzędzie byłoby wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – przyznaje burmistrz Grzegorz Nowosielski.
- Będziemy rozmawiać z ministerstwem finansów, jak pokryć koszty. Mam nadzieję, że banki też zrozumieją, że jedną z opcji obniżenia kosztów jest uruchomienie krajowego schematu płatniczego. Wtedy koszty będą dużo niższe, nie trzeba m.in. opłacać dywidendy czy płacić za sponsorowanie imprez sportowych itd. Jak to wyeliminujemy, to na pewno część kosztów zniknie – na konferencji prasowej o terminalach w urzędach mówił wiceszef ministerstwa rozwoju Tadeusz Kościński.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Tanecznym krokiem w dorosłość (foto)

Tanecznym krokiem w dorosłość (foto)

Społeczność szkolna Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego bawiła się na studniówce 21 stycznia, zabawa odbyła się w hali sportowej WOSiR. Na parkiecie spotkali się maturzyści z sześciu klas maturalnych, pedagodzy, goście, rodzice. – Studniówka to magiczny czas, kiedy młodzieży wypada pozostawić młodzieńczą beztroskę. Tę dorosłość przypieczętujecie jeszcze bardziej, kiedy pięknie zdacie maturę – do uczniów mówiła dyrektor Elżbieta Michalik.
zobacz więcej
Projekt sobie, a życie sobie

Projekt sobie, a życie sobie

Czy na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Wąskiej powstanie wysepka drogowa, a wzdłuż komendy policji uliczka serwisowa, która znacznie ograniczy liczbę miejsc parkingowych i dojazd do znajdującego się obok sklepu? Rozwiązania przyjęte w obecnym projekcie drogi krajowej uniemożliwiają też straży pożarnej wyjazd w lewo. Budowa trwa, ale mieszkańcy, przedsiębiorcy i samorządowcy starają się przekonać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do częściowej zmiany planów. A przedsiębiorca z ul. Wąskiej także gminę – do wprowadzenia ruchu dwukierunkowego.
zobacz więcej
Odznaczeni przez prezydenta (foto)

Odznaczeni przez prezydenta (foto)

Poniedziałek 20 lutego 2017 r. z pewnością pozostanie na długo w pamięci dwóch wyszkowian, Cezarego Oleksiaka i Marka Głowackiego. W Pałacu Prezydenckim pierwszy odebrał Złoty Krzyż Zasługi, drugi - Krzyż Wolności i Solidarności.
zobacz więcej
Zainteresowany udziałem w targach dla kobiet?

Zainteresowany udziałem w targach dla kobiet?

Przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w Targach dla Kobiet „Extra Wyszkowianka” gmina zaprasza na spotkanie: we wtorek 31 stycznia o godz. 17 w urzędzie miejskim.
zobacz więcej
Akademia Humanistyczna
Akademia Humanistyczna
Mrówka lipiec 2017
fotobudka star