Rząd chce wprowadzić do urzędów terminale

Wydarzenia

Rząd chce wprowadzić do urzędów terminale

16.09.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Ministerstwa rozwoju i finansów zapowiadają, że do końca przyszłego roku w każdym urzędzie będzie można dokonywać płatności w formie bezgotówkowej. Właśnie ruszył program pilotażowy, do którego gmina Wyszków niestety nie miała możliwości się zakwalifikować. Z decyzją w kwestii ewentualnego wprowadzenia terminali miasto wstrzymuje się do czasu propozycji rządu.
Do tej pory samorządy, które wprowadziły obrót bezgotówkowy, za obsługę terminali i prowizje od transakcji płaciły same. Ordynacja podatkowa wyraźnie mówi jednak, że opłatę powinny pobierać od mieszkańców, by nie zmniejszać własnych dochodów. A to z pewnością zmieniłoby stosunek mieszkańców do płatności bezgotówkowych.
Rząd postanowił uregulować tę kwestię. W 200 gminach wdraża program pilotażowy. Wyszków, niestety, nie może z niego skorzystać, ponieważ nie ma własnej kasy, prowadzi ją Polski Bank Spółdzielczy. Jak już informowaliśmy na łamach Nowego Wyszkowiaka, zwrócił się nawet do banku o przygotowanie oferty transakcji bezgotówkowych. Ostatecznie jednak z decyzjami wstrzymuje się do czasu rozwiązań rządowych. - Wprowadzenie możliwości płacenia kartą w urzędzie byłoby wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – przyznaje burmistrz Grzegorz Nowosielski.
- Będziemy rozmawiać z ministerstwem finansów, jak pokryć koszty. Mam nadzieję, że banki też zrozumieją, że jedną z opcji obniżenia kosztów jest uruchomienie krajowego schematu płatniczego. Wtedy koszty będą dużo niższe, nie trzeba m.in. opłacać dywidendy czy płacić za sponsorowanie imprez sportowych itd. Jak to wyeliminujemy, to na pewno część kosztów zniknie – na konferencji prasowej o terminalach w urzędach mówił wiceszef ministerstwa rozwoju Tadeusz Kościński.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nieustalony sprawca wyłudzenia miliona złotych!

Nieustalony sprawca wyłudzenia miliona złotych!

Po wielu miesiącach Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce umorzyła postępowanie w sprawie wyłudzenia unijnych dopłat na rozległe tereny należące do Wspólnoty Gruntowej Wyszków, czyli łęgi. Śledczym nie udało się ustalić sprawcy, który dopłaty brał przez 10 lat! Spadkobiercy członków wspólnoty szacują, że udało mu się zebrać ok. 1 mln zł.
zobacz więcej
Z sercem i życzeniami pogody ducha dla Frania (foto)

Z sercem i życzeniami pogody ducha dla Frania (foto)

Z myślą o walczącym z rakiem 3-letni Franiu Banachu zbierano środki podczas pikniku rodzinnego, który odbył się 14 maja przy Szkole Podstawowej nr 1. Niestety, plany organizatorów popsuła brzydka pogoda. Mimo to, można było liczyć na małych sportowców z Legia Soccer Schools i tych bardzo dużych z Rhinos Wyszków. Niestrudzeni byli również miłośnicy zumby.
zobacz więcej
INTERWENCJA: Miało być wielkie WOW (foto)

INTERWENCJA: Miało być wielkie WOW (foto)

… mówi część mieszkańców osiedli Prosta i Sowińskiego, gdzie niedawno oddano nowy plac zabaw. Ich zdaniem zabawki nie są takie, jak pokazywano podczas konsultacji. Rzeczywiście, przetarg wygrała firma, która zaproponowała urządzenia zbliżone do tych w projekcie. Z drugiej jednak strony od początku nie było w nim zabawek, których mieszkańcy teraz oczekują.
zobacz więcej
Sporo kandydatur do „Za czynu”

Sporo kandydatur do „Za czynu”

20 wniosków wpłynęło do tegorocznej edycji nagrody starosty „Za czyn”. Kapituła, pod przewodnictwem wicestarosty Adama Mroza, otworzy je na początku przyszłego tygodnia. Uroczystość wręczenia nagród zaplanowana jest na poniedziałek, 6 lutego.
zobacz więcej

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem kadencyjności wójtów i burmistrza?
55.96% (108 głosów)
44.04% (85 głosów)