Rybienko Leśne świętuje 90-lecie. I to jak świętuje!

Wydarzenia

Rybienko Leśne świętuje 90-lecie. I to jak świętuje!

11.09.2020
autor: Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic
W tym roku Rybienko Leśne obchodzi 90-lecie! Do wspólnego świętowania w dniach 18 - 20 września zaprasza Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.
 
W 1930 r. Kazimierz Skarżyński, właściciel majątku Rybienko, rozparcelował należący do niego las leżący po drugiej stronie Bugu, z przeznaczeniem na nowe osiedle letniskowe. Aż do wybuchu wojny letnisko rozwijało się znakomicie, do czego przyczyniło się także powstałe w 1934 roku Stowarzyszenie Miłośników Osiedla Letniskowego Rybienko Leśne, którego tradycje kontynuuje nasze Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic. W tym roku mija 90 lat istnienia Rybienka Leśnego, dziś części Wyszkowa. Zapraszamy więc wszystkich do świętowania z nami tej rocznicy!
Zaplanowaliśmy z tej okazji wiele atrakcji:
- rejsy po rzece tradycyjną łodzią drewnianą
- zwiedzanie tratwy „Pielgrzym”
- wystawa fotografii „Rybienko Leśne wczoraj i dziś”
- rajd pieszy „Wokół Rybienka Leśnego”
- bieg „Rybienkowska pętla”
- spacer historyczny ulicami Rybienka Leśnego
- zlot pojazdów zabytkowych
- koncert plenerowy „Olga Prusik Band”
- ognisko
 
Szczegółowy program obchodów
Rejsy po Bugu tradycyjną łodzią drewnianą
18, 19 i 20 września będziemy mogli popływać po Bugu w Wyszkowie, ale nie tylko, tradycyjną drewnianą łodzią rzeczną, tzw. bykiem pod nazwą „Olęder”. Jest to szeroka na 3 metry i długa na 12 metrów drewniana barka, która dawniej służyła do przewozu towarów po rzekach. Dziś jest to łódź pasażerska, która zabiera na pokład 12 pasażerów w bardzo przyjemnych warunkach. Dzięki jej płaskodennej konstrukcji w trakcie rejsu można się bezpiecznie poruszać po łodzi bez obawy wywrotki.
18 września, w piątek, zapraszamy na rejs na trasie Warszawa – Wisła – Kanał Żerański – jez. Zegrzyńskie – Bug – Wyszków. Startujemy o godz. 10 z Portu Czerniakowskiego w Warszawie (dojazd we własnym zakresie). Do Wyszkowa dopłyniemy przed zachodem słońca. Koszt 100 zł od osoby. Dzieci i młodzież szkolna 50% zniżki. Symbol rejsu „Warszawa-Wyszków”.
19 września, w sobotę, zapraszamy na rejsy wahadłowe po Bugu w Wyszkowie. Startujemy z plaży na Latoszku. Odbędzie się 8 rejsów na przemian w kierunku zachodnim (w dół rzeki) oraz w kierunku wschodnim (w górę rzeki). Każdy z rejsów potrwa ok. 1h +/- 10 min. Koszt 20 zł od osoby za jeden rejs. Dzieci i młodzież szkolna 50% zniżki. Dla zwiększenia wrażeń, rejsy można łączyć, np. zapisać się na dwa sąsiadujące rejsy – jeden w kierunku zachodnim, drugi w kierunku wschodnim.
Rozkład kursów (godziny wypłynięcia łodzi) po Bugu w Okolicy Wyszkowa (symbol rejsu - liczba oznacza nr pary kursów, „z” oznacza kurs w kierunku zachodnim, „w” oznacza kurs w kierunku wschodnim):
Wyszków 1z - 10:00 (rejs wyprzedany)
Wyszków 1w - 11:20 (rejs wyprzedany)
Wyszków 2z - 12:30
Wyszków 2w - 13:50
Wyszków 3z - 15:00
Wyszków 3w - 16:20
Wyszków 4z - 17:30
20 września, w niedzielę, zapraszamy na rejs na trasie Wyszków – Bug – jez. Zegrzyńskie – Narew - Pułtusk. Startujemy o godz. 10 z plaży na Latoszku. Do Pułtuska dopłyniemy przed zachodem słońca (powrót we własnym zakresie.). Koszt 100 zł od osoby. Dzieci i młodzież szkolna 50% zniżki. Symbol rejsu: „Wyszków-Pułtusk”
Aby zapisać się na rejs, należy przesłać na email: zapisy@rybienkolesne.pl imiona i nazwiska uczestników i nr telefonu kontaktowego oraz datę i symbol rejsu. Po otrzymaniu mailem zwrotnym potwierdzenia zapisu wraz z instrukcją płatniczą, należy w ciągu 24h opłacić rejs i przesłać potwierdzenie wpłaty na ww. email. Z tą chwilą rezerwacja rejsu jest dokonana. Telefon kontaktowy 661-691-210.
Zwiedzanie tratwy „Pielgrzym”
W sobotę, 19 września, przy plaży na Latoszku przycumuje tratwa „Pielgrzym”, która będzie dostępna dla wszystkich chętnych do jej odwiedzenia. Jeśli stan wody na to pozwoli, niewykluczone, że szczęśliwcy będą mieli także okazję odbyć tratwą krótki rejs.
Wystawa fotografii „Rybienko Leśne wczoraj i dziś”
Na ogrodzeniach przy głównej ulicy Rybienka Leśnego, al. Wolności, będzie można oglądać plenerową wystawę fotograficznej „Rybienko Leśne wczoraj i dziś”. Ekspozycja będzie prezentować historyczne, przedwojenne zdjęcia Rybienka Leśnego zestawione analogicznymi ujęciami wykonanymi współcześnie.
Wydarzenia w ramach festynu urodzinowego „Nad stawami” w Rybienku Leśnym w sobotę 19 września
Rajd pieszy „Wokół Rybienka Leśnego”
Miłośników pieszych wędrówek zapraszamy w sobotę, 19 września, w godz. 12-15 na rajd pieszy prowadzący nadbużańskimi ścieżkami, leśnymi ostępami i polami wokół Rybienka Leśnego. Start i meta rajdu będą miały miejsce nad stawami w Rybienku Leśnym (ul. Wołowskiego, koło restauracji Baśniowa). Rajd poprowadzi Jurek Sitek wraz z Leśną Szkołą.
Bieg „Rybienkowska pętla”
Amatorów biegania zapraszamy na bieg terenowy w sobotę, 19 września, w godz. 12-15. Start i meta biegu będą miały miejsce nad stawami w Rybienku Leśnym (ul. Wołowskiego, koło restauracji Baśniowa). Imprezę współorganizują WOSiR oraz Klub Biegacza Wyszków.
Spacer historyczny ulicami Rybienka Leśnego
Zainteresowanych odkrywaniem śladów historii zapraszamy na spacer historyczny uliczkami Rybienka Leśnego w sobotę, 19 września, w godz. 13-15. Start i meta spaceru nad stawami. Naszym przewodnikiem po Rybienku Leśnym i jego historii będzie Piotr Płochocki, znany wyszkowski regionalista i kopalnia wiedzy o dawnych ludziach, miejscach i zdarzeniach.
Zlot pojazdów zabytkowych
W sobotę 19 września o godz. 15 otworzymy główną atrakcją festynu, którą będzie I Zlot Pojazdów Zabytkowych w Rybienku Leśnym. Miejscem zlotu będzie oczywiście ul. Wołowskiego, nad stawami. Impreza nawiązuje do tradycji przedwojennego gigantycznego parkingu funkcjonującego w tym miejscu. To tu właśnie docierały eleganckie limuzyny warszawskich letników przyjeżdżających tłumnie w letnie weekendy na modną i elitarną wtedy (a jakże!) plażę w Rybienku Leśnym nad Bugiem.
Zgłoszenia pojazdów na zlot prosimy dokonywać mailem na adres zapisy@rybienkolesne.pl z podaniem imienia i nazwiska osoby wystawiającej pojazd i krótkiego opisu pojazdu. Przyjmujemy na zlot pojazdy co najmniej 30-letnie. Wstęp wolny.
Koncert plenerowy Olga Prusik Band
O godz. 17 w sobotę zapraszamy na koncert plenerowy w wykonaniu kameralnego zespołu Olga Prusik Band. Zespół zagra covery znanych piosenek polskich artystów we własnych, niebanalnych aranżacjach.
Ognisko
Po koncercie ok. godz. 19 zapraszamy na ognisko, przy którym będziemy piec kiełbaski i wreszcie będzie można trochę odpocząć po tak intensywnym dniu…
W trakcie festynu będą czynne także stoiska, dzięki którym będzie można coś przekąsić i ugasić pragnienie. Będą także atrakcje dla dzieci, takie jak dmuchane zjeżdżalnie i zabawy sprawnościowe.
Więcej informacji: www.rybienkolesne.pl
Zapraszamy serdecznie!
Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic
 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość