Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa (foto)

Wydarzenia

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa (foto)

30.03.2019
autor: Elżbieta Szczuka
W piątek 29 marca oficjalnie rozpoczęto kwalifikację wojskową w powiecie wyszkowskim, która potrwa do 19 kwietnia. Obecni byli m.in. starosta Jerzy Żukowski i Wojskowy Komendant Uzupełnień w Wyszkowie ppłk Leszek Wieczorek. W trakcie kwalifikacji prowadzona jest kampania promocyjna „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.
 
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która ma na celu ustalenie aktualnej zdolności do służby wojskowej, odbywa się między 4 lutego a 26 kwietnia.  Terminy kwalifikacji ustalają poszczególne Wojskowe Komendy Uzupełnień. Wyszkowska WKU obejmuje 3 powiaty: wyszkowski, pułtuski i ostrowski, w dwóch ostatnich kwalifikacje już się odbyły, w powiecie wyszkowskim zaplanowano je w terminie od 29 marca do 19 kwietnia. 
Kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat (rocznik 2000). Zobowiązani są do stawienia się w określonym terminie i miejscu (u nas CKP, ul Świętojańska 82a) wyznaczonym przez wójta lub burmistrza. Do kwalifikacji wojskowej mogą stawić się również ochotnicy, w tym kobiety niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli osiemnasty rok życia. 
Kwalifikacje rozpoczyna gmina Somianka (29 marca), następnie są gminy: Długosiodło (1 kwietnia), Wyszków (2 - 11 kwietnia), Brańszczyk (12 - 15 kwietnia), Rząśnik (16 kwietnia), Zabrodzie (17 kwietnia). Dla kobiet przeznaczono 18 kwietnia; dzień dodatkowy wyznaczono na 19 kwietnia.
Oficjalne otwarcie
- Przypadł nam zaszczyt otworzyć dzisiejszy nabór – rozpoczął starosta Jerzy Żukowski. - Myślę, że przejdziecie ten nabór z najwyższą kategorią.
Wyznał, że 40 lat temu odsłużył w wojsku 2 lata służby zasadniczej. - Teraz to inaczej wygląda, to od was zależy, czy będziecie chcieli służyć w wojsku. Armia będzie miała dla was dobre propozycje. Bezpieczeństwo jest ważne dla nas wszystkich.
- O tym, jaką rangę nadajemy temu przedsięwzięciu świadczy, że są z nami pan starosta i wicestarosta. Jesteście pierwsza grupą – zwrócił się do chłopców z gminy Somianka komendant WKU ppłk Leszek Wieczorek - która trafiła na kwalifikację wojskową, tych, którzy chcieliby pójść i założyć mundur. Szeroki jest dzisiaj wachlarz możliwości zostania żołnierzem. Począwszy od służby przygotowawczej, czyli byłej zasadniczej służby wojskowej, ale dzisiaj to jest ochotnicza, czteromiesięczna, poprzez Wojska Obrony Terytorialnej czy szkolnictwo wojskowe. Dzisiaj wielu z was nie myśli o tym, ale po pewnym czasie może pojawić się pomysł, żeby ten mundur założyć. Zachęcam was, tym bardziej, że jest z nami przedstawiciel 5 brygady WOT z 52 Batalionu Lekkiej Piechoty z Komorowa, który już służy i po koleżeńsku można jakieś informacje od niego uzyskać. Są też przedstawiciele WKU, którzy będą  z wami na co dzień. Jeszcze raz zachęcam was serdecznie, szczególnie do Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojskowa Komenda Uzupełnień jest dla was wszystkich otwarta. 
Komendant poinformował, że w powiecie pułtuskim i ostrowskim, gdzie kwalifikacja już się zakończyła, ponad 95% tych, którzy stawali na kwalifikację uzyskało kategorię A – zdolny do służby wojskowej.
Na pytania młodzieży odpowiadał również przedstawiciel Wojskowego Komendanta Uzupełnień ppor. Artur Seroka. Żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej zostaje się po 16-dniowym szkoleniu. Po tym szkoli się rotacyjnie – jeden weekend w miesiącu. Inną formą ochotniczej służby wojskowej jest służba przygotowawcza – jej zadaniem jest gromadzenie wyszkolonych zasobów osobowych na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych. W korpusie szeregowych szkolenie trwa 4 miesiące (3 turnusy w ciągu roku).
W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia do stawienia się. Może też zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej (bywało tak w poprzednich latach).
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość