Ronda imienia księdza Szulca i kryptologa Różyckiego

Wydarzenia

Ronda imienia księdza Szulca i kryptologa Różyckiego

21.10.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Wszystko wskazuje na to, że rondo na skrzyżowaniu ulic Kościuszki, 3 Maja i Sowińskiego będzie nosiło imię ks. Stanisława Szulca, wieloletniego proboszcza parafii św. Wojciecha. Patronem drugiego nowego ronda, na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Okrzei będzie Jerzy Różycki, jeden z trzech naukowców nazywanych pogromcami Enigmy. 
W 2011 r. ks. kan. Szulc otrzymał honorowe obywatelstwo Wyszkowa, „w uznaniu zasług dla Wyszkowa, a w szczególności za krzewienie miłości do Ziemi Wyszkowskiej, godną, serdeczną, pełną humanizmu więź i współpracę z mieszkańcami oraz za wskazywanie drogi rozwoju duchowego”. Obecny proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Roman Karaś oraz przewodniczący Osiedla nr 7 (w centrum miasta) Wojciech Chodkowski proponują, by księdza kanonika uhonorować, nadając jego imię nowemu rondu, przy kościele zbudowanym jego staraniem. Doskonałym dniem byłby 2 grudnia, kiedy obchodzona będzie 5. rocznica śmierci ks. Stanisława.
O zasługach kryptologa Jerzego Różyckiego pisaliśmy w tym roku na łamach NW kilkakrotnie. „Wybitny matematyk i kryptolog, jeden z trzech naukowców nazywanych pogromcami Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej – jest absolwentem Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie. Urodził się w 1909 r. w Olszanie k. Kijowa. Jego ojciec był aptekarzem. W 1918 r. rodzina przeniosła się do odrodzonej Polski. Na kilka lat osiadła w Wyszkowie nad Bugiem. Tu w maju 1926 r. Jerzy Różycki roku zdał maturę. Należy do najwybitniejszych absolwentów wyszkowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida, które kontynuuje tradycje przedwojennego gimnazjum” – czytamy we wniosku na nadanie imienia rondu, podpisanym przez Elżbietę Szczukę, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO im. C.K. Norwida oraz dyrektor liceum Dorotę Piotrowicz. Chodzi o nowe rondo niedaleko liceum, na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Okrzei,
Oba wnioski w poniedziałek 17 października pozytywnie zaopiniowała komisja promocji rady miejskiej. Ostateczna decyzja należy jednak do całej rady, a ta stosowne uchwały podejmie najprawdopodobniej na listopadowej sesji.
Przypomnijmy, że swoich patronów mają w Wyszkowie już cztery ronda: kard. S. Wyszyńskiego – Pułtuska/Sowińskiego, ks. W. Mieczkowskiego – Białostocka/Daszyńskiego/Kościuszki/Warszawska, ppłk. W. Szaniawskiego – Pułtuska/Piłsudskiego i gen. S. Nałęcz-Komornickiego – Serocka/KEN/Piłsudskiego.
fot. Elżbieta Szczuka
Karolina Puchalska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość