Retinopatia cukrzycowa – co to za choroba?

Wydarzenia

Retinopatia cukrzycowa – co to za choroba?

18.09.2018
autor: Red.
Retinopatia cukrzycowa to groźna choroba oczu, będąca powikłaniem cukrzycy. Jeśli nie wdroży się odpowiedniego leczenia, schorzenie może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Cukrzycy powinni więc mieć się na baczności i regularnie kontrolować stan swoich oczu. Jak rozpoznać tę chorobę? Na czym polega leczenie retinopatii cukrzycowej? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie są przyczyny retinopatii cukrzycowej?

We wstępie wspomnieliśmy, że retinopatia cukrzycowa to powikłanie cukrzycy. Jej bezpośrednią przyczyną jest uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki, które w efekcie prowadzi do uszkodzenia samej siatkówki. Cały proces zachodzi w wyniku podwyższonego poziomu cukru we krwi, co przyczynia się do obumierania komórek.

Dowiedz się więcej na Voigtmedica.pl

 

Retinopatia cukrzycowa – objawy

Chorzy na cukrzycę muszą pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu swojego wzroku – retinopatia w początkowym stadium może nie dawać żadnych objawów, co wcale nie oznacza, że choroba nie postępuje. Po pewnym czasie wzrok zaczyna się jednak odczuwalnie pogarszać. Wśród objawów, które mogą świadczyć o występowaniu retinopatii można wymienić:

  • Stopniowe pogarszanie się widzenia,
  • Przemijające zaburzenia ostrości widzenia,
  • Tzw. mroczki przed oczami,
  • Czarna plama w polu widzenia,
  • Trudności z rozróżnianiem kształtów,
  • Problemy z widzeniem w ciemności,
  • Nagła utrata wzroku, której nie towarzyszą dolegliwości bólowe.

Retinopatia cukrzycowa – leczenie

Im wcześniej wdroży się leczenie retinopatii cukrzycowej, tym lepiej – jeżeli terapię rozpocznie się zbyt późno zmiany chorobowe mogą być nieodwracalne. Często jedynym ratunkiem dla chorych jest zabieg laserowy, który polega na zamknięciu uszkodzonych naczyń krwionośnych i usunięciu niedokrwionych obszarów siatkówki. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Inną metodą jest iniekcja leków do ciała szklistego oka. W zaawansowanych postaciach choroby przeprowadza się witrektomię – czyli operacyjne usunięcie wszystkich zmian chorobowych z ciała szklistego.
 

Profilaktyka

Szacuje się, że z cukrzycą zmaga się około 4% populacji. Niestety, wraz z postępowaniem choroby wzrasta ryzyko zachorowania na retinopatię – właśnie dlatego trzeba pamiętać o okresowym badaniu wzroku. Wczesne wykrycie retinopatii zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie i eliminuje ryzyko powikłań.

 

Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
21.41% (207 głosów)
30.40% (294 głosów)
7.24% (70 głosów)
8.17% (79 głosów)
32.78% (317 głosów)
manhattan