Retinopatia cukrzycowa – co to za choroba?

Wydarzenia

Retinopatia cukrzycowa – co to za choroba?

18.09.2018
autor: Red.
Retinopatia cukrzycowa to groźna choroba oczu, będąca powikłaniem cukrzycy. Jeśli nie wdroży się odpowiedniego leczenia, schorzenie może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Cukrzycy powinni więc mieć się na baczności i regularnie kontrolować stan swoich oczu. Jak rozpoznać tę chorobę? Na czym polega leczenie retinopatii cukrzycowej? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie są przyczyny retinopatii cukrzycowej?
 

We wstępie wspomnieliśmy, że retinopatia cukrzycowa to powikłanie cukrzycy. Jej bezpośrednią przyczyną jest uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki, które w efekcie prowadzi do uszkodzenia samej siatkówki. Cały proces zachodzi w wyniku podwyższonego poziomu cukru we krwi, co przyczynia się do obumierania komórek.

Dowiedz się więcej na vidiummedica.pl

Retinopatia cukrzycowa – objawy
 

Chorzy na cukrzycę muszą pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu swojego wzroku – retinopatia w początkowym stadium może nie dawać żadnych objawów, co wcale nie oznacza, że choroba nie postępuje. Po pewnym czasie wzrok zaczyna się jednak odczuwalnie pogarszać. Wśród objawów, które mogą świadczyć o występowaniu retinopatii można wymienić:

  • Stopniowe pogarszanie się widzenia,
  • Przemijające zaburzenia ostrości widzenia,
  • Tzw. mroczki przed oczami,
  • Czarna plama w polu widzenia,
  • Trudności z rozróżnianiem kształtów,
  • Problemy z widzeniem w ciemności,
  • Nagła utrata wzroku, której nie towarzyszą dolegliwości bólowe.


Retinopatia cukrzycowa – leczenie

Im wcześniej wdroży się leczenie retinopatii cukrzycowej, tym lepiej – jeżeli terapię rozpocznie się zbyt późno zmiany chorobowe mogą być nieodwracalne. Często jedynym ratunkiem dla chorych jest zabieg laserowy, który polega na zamknięciu uszkodzonych naczyń krwionośnych i usunięciu niedokrwionych obszarów siatkówki. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Inną metodą jest iniekcja leków do ciała szklistego oka. W zaawansowanych postaciach choroby przeprowadza się witrektomię – czyli operacyjne usunięcie wszystkich zmian chorobowych z ciała szklistego.

 

Profilaktyka
 

Szacuje się, że z cukrzycą zmaga się około 4% populacji. Niestety, wraz z postępowaniem choroby wzrasta ryzyko zachorowania na retinopatię – właśnie dlatego trzeba pamiętać o okresowym badaniu wzroku. Wczesne wykrycie retinopatii zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie i eliminuje ryzyko powikłań.

 

Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku