Przez Kamieńczyk szlakiem powstań narodowych (foto)

Wydarzenia

Przez Kamieńczyk szlakiem powstań narodowych (foto)

13.02.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
22 dni trwał I Zimowy Rajd Konny Szlakiem Powstań Narodowych, którym miłośnicy koni i historii postanowili uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. O historii powstania styczniowego mówili w Kamieńczyku, gdzie pochowano powstańców poległych pod Fidestem.
Rajd wyruszył 20 stycznia z Kobyłki. - Zastanawialiśmy się, jak uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wpadliśmy na pomysł marszu, rajdu konnego i odwiedzić miejsca związane z powstaniami narodowymi, które przez 123 lata podtrzymywały ducha w narodzie – podczas uroczystości w Kamieńczyku mówił inicjator rajdu Andrzej Michalik. - Jedzie nas pięciu, wytrwalców: Grzegorz Cudny, Andrzej Józef Podolski, Maciej Dubicki i Robert Rozwód. Dołączył do nas również Jarosław Żmuda z Tumanku. Mamy już za sobą 650 km, cały rajd to 700 km. 
W Kamieńczyku gości powitali mieszkańcy z sołtysem Markiem Curułem i zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. - Dzisiejszym wydarzeniem otwieramy świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń, zachęcam do udziału. Dzisiejsze wydarzenie to piękna, żywa lekcja historii, a naród, który nie pamięta o swoich korzeniach nigdy nie będzie rozpościerał swoich skrzydeł. Bardzo się cieszę, że jest dzisiaj z nami młodzież – dodała. W uroczystości uczestniczyła kl. VII Szkoły Podstawowej w Lucynowie.
Historię powstania styczniowego na naszym terenie przypomniał regionalista Mirosław Powierza. Modlitwę w intencji poległych poprowadził proboszcz parafii w Kamieńczyku ks. Kazimierz Klepacki. W uroczystości wzięła udział również delegacja Związku Piłsudczyków RP w Wyszkowie.
Po złożeniu kwiatów goście ze Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, Stajni Sarmacja-Łąki i Stajni Bajka-Radzymin zaprosili na pokaz kawaleryjski.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan