Wydarzenia

1 / 2

Projekt sobie, a życie sobie

18.05.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Czy na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Wąskiej powstanie wysepka drogowa, a wzdłuż komendy policji uliczka serwisowa, która znacznie ograniczy liczbę miejsc parkingowych i dojazd do znajdującego się obok sklepu? Rozwiązania przyjęte w obecnym projekcie drogi krajowej uniemożliwiają też straży pożarnej wyjazd w lewo. Budowa trwa, ale mieszkańcy, przedsiębiorcy i samorządowcy starają się przekonać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do częściowej zmiany planów. A przedsiębiorca z ul. Wąskiej także gminę – do wprowadzenia ruchu dwukierunkowego.
Samorządowcy i przedsiębiorca Wojciech Chawłowski mają uwagi do zmiany sposobu parkowania wzdłuż komendy policji, gdzie w projekcie przewidziana jest uliczka serwisowa i tylko 4 miejsca parkingowe. GDDKiA chce w ten sposób ograniczyć możliwość bezpośredniego wyjazdu z parkingu na krajówkę (w odróżnieniu od parkingu przy urzędzie pracy, gdzie pozostawiono dotychczasowe rozwiązanie). Jednak takie rozwiązanie w efekcie nie tylko ogranicza liczbę miejsc parkingowych do czterech, ale też uniemożliwia dojazd do znajdującego się obok sklepu. Problem z tym będą miały samochody dostawcze.
- Działalność gospodarcza w tym miejscu prowadzona jest od 1954 r. – podkreśla Wojciech Chawłowski. Wcześniej przez wiele lat mieścił się w tym miejscu dom książki. „Przez cały rok odbywają się ciągłe rozładunki towarów w ilościach paletowych. Z uwagi na typ prowadzonej działalności gospodarczej nie są możliwe dostawy drogą pieszo- jezdną” – pisze do GDDKiA. – „Pieszy ruch oraz wjeżdżający również klienci i dostawcy autami ciężarowymi, korzystając ze wspólnego wjazdu, będą kolidować z płynnością ruchu drogowego. Ponadto odcięcie bezpośredniego dojazdu z drogi wpłynie bardzo niekorzystnie na handel oraz dostawców”.
GDDKiA, po rozmowach z samorządowcami i przedsiębiorcą, przygotowuje nową koncepcję przebudowy ulicy na wysokości komendy policji i sklepu. Jest więc szansa, że rozwiązanie przewidziane w projekcie z 2009 r. (!) zostanie zmienione. 
Nie ma jeszcze natomiast porozumienia w kwestii przebudowy skrzyżowania ulic Kościuszki i Wąskiej. Zgodnie z obecnym projektem na skrzyżowaniu ma powstać wysepka, w ul. Wąską będzie więc można skręcić tylko w prawo. Kierowcy jadący od strony Serocka, będą musieli zawracać na rondzie. Ale to nie jedyne utrudnienie. Z wysepkami wiążą się też linie ciągłe. O ile z myślą o radiowozach przewidziano lewoskręt do komendy, o tyle utrudniony wyjazd będą miały wozy straży pożarnej. Z ul. Strażackiej wyjechać będzie można tylko w prawo, na rondo. Jeśli na rondzie staną tiry, co zdarza się przecież dość często, dojazd strażaków do miejsca pożaru czy wypadku może się wydłużyć. Strażacy i urzędnicy miejscy przyglądający się modernizacji drogi krajowej liczą, że to rozwiązanie uda się jeszcze zmienić.
Na zmianę organizacji ruchu na ul. Wąskiej – na dwukierunkową – liczy natomiast Gerard Składanowski. – Skoro dwukierunkowa może być ul. 1 Maja, to dlaczego nie Wąska? – dziwi się. Od lat takiej decyzji nie chce jednak podjąć ani gmina, która jest zarządcą Wąskiej, ani GDDKiA – zarządca drogi krajowej. – Projekt przebudowy ul. Kościuszki umożliwia wyjazd z Wąskiej w prawo – zauważa przedsiębiorca.
 
 

Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Obrona terytorialna w Gimnazjum nr 2?

Obrona terytorialna w Gimnazjum nr 2?

Sporym zainteresowaniem w powiecie wyszkowskim cieszą się Wojska Obrony Terytorialnej, które zamierza utworzyć Ministerstwo Obrony Narodowej. Z kolei MON, z myślą o siedzibie nowej formacji, interesuje się budynkiem Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie. Burmistrz uspokaja, że o sprzedaży nie ma mowy.
zobacz więcej
Nabór do szkół zakończy się 14 lipca

Nabór do szkół zakończy się 14 lipca

Trwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. 5 lipca zostały ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych do poszczególnych klas. Do 14 lipca kandydaci mają czas, by potwierdzić wolę przyjęcia i dostarczyć oryginały świadectw do wybranych szkół. 
zobacz więcej
Szli za Chrystusem (foto)

Szli za Chrystusem (foto)

W Boże Ciało wyszkowianie tradycyjnie przeszli w procesjach ulicami miasta. - Staniemy przed czterema ołtarzami, by modlić się, śpiewać, by uklęknąć przed Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie – do udziału w procesji zachęcał proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Roman Karaś.
zobacz więcej
Dzieci w sieci (foto)

Dzieci w sieci (foto)

Internet – narkotyk XXI wieku, cyberprzemoc – choć nie zostawia śladów na ciele, stanowi ogromne zagrożenie, także dla dzieci i młodzieży. - Nigdy w historii świata nie było tak wielkiego przełomu, jak teraz poprzez rozwój technologii cyfrowych. Dają wielkie możliwości, ale też niosą ogromne zagrożenia. Tu dzieci są ekspertami, to one wiedzą, jak coś w sieci znaleźć. Mówimy o społeczeństwie wiedzy, ale czy to społeczeństwo mądrości? Co nas czeka w przyszłości, jeśli już jest tak źle? – pytał jeden z prelegentów podczas konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie – profilaktyka cyberprzemocy”.
zobacz więcej

Najczęściej komentowane

Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star