Wydarzenia

1 / 2

Projekt sobie, a życie sobie

18.05.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Czy na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Wąskiej powstanie wysepka drogowa, a wzdłuż komendy policji uliczka serwisowa, która znacznie ograniczy liczbę miejsc parkingowych i dojazd do znajdującego się obok sklepu? Rozwiązania przyjęte w obecnym projekcie drogi krajowej uniemożliwiają też straży pożarnej wyjazd w lewo. Budowa trwa, ale mieszkańcy, przedsiębiorcy i samorządowcy starają się przekonać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do częściowej zmiany planów. A przedsiębiorca z ul. Wąskiej także gminę – do wprowadzenia ruchu dwukierunkowego.
Samorządowcy i przedsiębiorca Wojciech Chawłowski mają uwagi do zmiany sposobu parkowania wzdłuż komendy policji, gdzie w projekcie przewidziana jest uliczka serwisowa i tylko 4 miejsca parkingowe. GDDKiA chce w ten sposób ograniczyć możliwość bezpośredniego wyjazdu z parkingu na krajówkę (w odróżnieniu od parkingu przy urzędzie pracy, gdzie pozostawiono dotychczasowe rozwiązanie). Jednak takie rozwiązanie w efekcie nie tylko ogranicza liczbę miejsc parkingowych do czterech, ale też uniemożliwia dojazd do znajdującego się obok sklepu. Problem z tym będą miały samochody dostawcze.
- Działalność gospodarcza w tym miejscu prowadzona jest od 1954 r. – podkreśla Wojciech Chawłowski. Wcześniej przez wiele lat mieścił się w tym miejscu dom książki. „Przez cały rok odbywają się ciągłe rozładunki towarów w ilościach paletowych. Z uwagi na typ prowadzonej działalności gospodarczej nie są możliwe dostawy drogą pieszo- jezdną” – pisze do GDDKiA. – „Pieszy ruch oraz wjeżdżający również klienci i dostawcy autami ciężarowymi, korzystając ze wspólnego wjazdu, będą kolidować z płynnością ruchu drogowego. Ponadto odcięcie bezpośredniego dojazdu z drogi wpłynie bardzo niekorzystnie na handel oraz dostawców”.
GDDKiA, po rozmowach z samorządowcami i przedsiębiorcą, przygotowuje nową koncepcję przebudowy ulicy na wysokości komendy policji i sklepu. Jest więc szansa, że rozwiązanie przewidziane w projekcie z 2009 r. (!) zostanie zmienione. 
Nie ma jeszcze natomiast porozumienia w kwestii przebudowy skrzyżowania ulic Kościuszki i Wąskiej. Zgodnie z obecnym projektem na skrzyżowaniu ma powstać wysepka, w ul. Wąską będzie więc można skręcić tylko w prawo. Kierowcy jadący od strony Serocka, będą musieli zawracać na rondzie. Ale to nie jedyne utrudnienie. Z wysepkami wiążą się też linie ciągłe. O ile z myślą o radiowozach przewidziano lewoskręt do komendy, o tyle utrudniony wyjazd będą miały wozy straży pożarnej. Z ul. Strażackiej wyjechać będzie można tylko w prawo, na rondo. Jeśli na rondzie staną tiry, co zdarza się przecież dość często, dojazd strażaków do miejsca pożaru czy wypadku może się wydłużyć. Strażacy i urzędnicy miejscy przyglądający się modernizacji drogi krajowej liczą, że to rozwiązanie uda się jeszcze zmienić.
Na zmianę organizacji ruchu na ul. Wąskiej – na dwukierunkową – liczy natomiast Gerard Składanowski. – Skoro dwukierunkowa może być ul. 1 Maja, to dlaczego nie Wąska? – dziwi się. Od lat takiej decyzji nie chce jednak podjąć ani gmina, która jest zarządcą Wąskiej, ani GDDKiA – zarządca drogi krajowej. – Projekt przebudowy ul. Kościuszki umożliwia wyjazd z Wąskiej w prawo – zauważa przedsiębiorca.
 
 

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
censor jpk
censor jpk
ITAMED
manhattan
manhattan