Wydarzenia

1 / 2

Projekt sobie, a życie sobie

18.05.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Czy na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Wąskiej powstanie wysepka drogowa, a wzdłuż komendy policji uliczka serwisowa, która znacznie ograniczy liczbę miejsc parkingowych i dojazd do znajdującego się obok sklepu? Rozwiązania przyjęte w obecnym projekcie drogi krajowej uniemożliwiają też straży pożarnej wyjazd w lewo. Budowa trwa, ale mieszkańcy, przedsiębiorcy i samorządowcy starają się przekonać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do częściowej zmiany planów. A przedsiębiorca z ul. Wąskiej także gminę – do wprowadzenia ruchu dwukierunkowego.
Samorządowcy i przedsiębiorca Wojciech Chawłowski mają uwagi do zmiany sposobu parkowania wzdłuż komendy policji, gdzie w projekcie przewidziana jest uliczka serwisowa i tylko 4 miejsca parkingowe. GDDKiA chce w ten sposób ograniczyć możliwość bezpośredniego wyjazdu z parkingu na krajówkę (w odróżnieniu od parkingu przy urzędzie pracy, gdzie pozostawiono dotychczasowe rozwiązanie). Jednak takie rozwiązanie w efekcie nie tylko ogranicza liczbę miejsc parkingowych do czterech, ale też uniemożliwia dojazd do znajdującego się obok sklepu. Problem z tym będą miały samochody dostawcze.
- Działalność gospodarcza w tym miejscu prowadzona jest od 1954 r. – podkreśla Wojciech Chawłowski. Wcześniej przez wiele lat mieścił się w tym miejscu dom książki. „Przez cały rok odbywają się ciągłe rozładunki towarów w ilościach paletowych. Z uwagi na typ prowadzonej działalności gospodarczej nie są możliwe dostawy drogą pieszo- jezdną” – pisze do GDDKiA. – „Pieszy ruch oraz wjeżdżający również klienci i dostawcy autami ciężarowymi, korzystając ze wspólnego wjazdu, będą kolidować z płynnością ruchu drogowego. Ponadto odcięcie bezpośredniego dojazdu z drogi wpłynie bardzo niekorzystnie na handel oraz dostawców”.
GDDKiA, po rozmowach z samorządowcami i przedsiębiorcą, przygotowuje nową koncepcję przebudowy ulicy na wysokości komendy policji i sklepu. Jest więc szansa, że rozwiązanie przewidziane w projekcie z 2009 r. (!) zostanie zmienione. 
Nie ma jeszcze natomiast porozumienia w kwestii przebudowy skrzyżowania ulic Kościuszki i Wąskiej. Zgodnie z obecnym projektem na skrzyżowaniu ma powstać wysepka, w ul. Wąską będzie więc można skręcić tylko w prawo. Kierowcy jadący od strony Serocka, będą musieli zawracać na rondzie. Ale to nie jedyne utrudnienie. Z wysepkami wiążą się też linie ciągłe. O ile z myślą o radiowozach przewidziano lewoskręt do komendy, o tyle utrudniony wyjazd będą miały wozy straży pożarnej. Z ul. Strażackiej wyjechać będzie można tylko w prawo, na rondo. Jeśli na rondzie staną tiry, co zdarza się przecież dość często, dojazd strażaków do miejsca pożaru czy wypadku może się wydłużyć. Strażacy i urzędnicy miejscy przyglądający się modernizacji drogi krajowej liczą, że to rozwiązanie uda się jeszcze zmienić.
Na zmianę organizacji ruchu na ul. Wąskiej – na dwukierunkową – liczy natomiast Gerard Składanowski. – Skoro dwukierunkowa może być ul. 1 Maja, to dlaczego nie Wąska? – dziwi się. Od lat takiej decyzji nie chce jednak podjąć ani gmina, która jest zarządcą Wąskiej, ani GDDKiA – zarządca drogi krajowej. – Projekt przebudowy ul. Kościuszki umożliwia wyjazd z Wąskiej w prawo – zauważa przedsiębiorca.
 
 

Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nasi czytelnicy o budowie mieszkań komunalnych

Nasi czytelnicy o budowie mieszkań komunalnych

47,9% internautów biorących udział w naszej sondzie uważa, że gmina powinna budować mieszkania komunalne.
zobacz więcej
Kuratorium negatywnie o przeniesieniu „Słoneczka”. To sytuacja jak z piwnicznej izby

Kuratorium negatywnie o przeniesieniu „Słoneczka”. To sytuacja jak z piwnicznej izby

Obawa, czy budowa zakończy się w terminie i niepowiadomienie wszystkich rodziców o zamiarze przeniesienia przedszkola – z tych powodów kuratorium oświaty negatywnie zaopiniowało uchwałę rady miejskiej o przeniesieniu Przedszkola nr 3 do nowej siedziby przy ul. Meliorantów. Władze gminy uspokajają, że zagrożenia dla zakończenia inwestycji nie ma i składają zażalenie do ministerstwa edukacji.
zobacz więcej
Teledysk promujący gminę Wyszków (foto)

Teledysk promujący gminę Wyszków (foto)

Urząd miejski zaprosił mieszkańców na plan teledysku promującego Gminę Wyszków i aktywny styl życia. Efekt pracy będzie można zobaczyć na początku sierpnia.
zobacz więcej
Moim pięknym miastem zainteresowała się telewizja (foto)

Moim pięknym miastem zainteresowała się telewizja (foto)

To już dziewiąta edycja konkursu Moje piękne miasto. Uczestniczą w nim mieszkańcy budynków administrowanych przez WTBS. Nagrody mieszkańcem najpiękniej ukwieconych i najbardziej zadbanych posesji na specjalnej uroczystości wręczył burmistrz Grzegorz Nowosielski, w piątek 7 września w sali Urzędu Stanu Cywilnego. – Dziękujemy za bardzo pozytywną promocję Wyszkowa – zwrócił się do uczestników konkursu. – Na pewno tym konkursem podnieśliśmy poziom estetyki miasta – dodał Marek Siekierski, prezes WTBS. Konkursem „Moje Piękne Miasto” zainteresowała się TVP3, nakręcony przez stację materiał będzie można obejrzeć w sobotę 9 września.
zobacz więcej
Mrówka listopad 2017
Mrówka listopad 2017
ITAMED