Program wydarzeń z okazji Święta Niepodległości

Wydarzenia

Program wydarzeń z okazji Święta Niepodległości

10.11.2016
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Bieg Niepodległości, oficjalne uroczystości w Rybienku Leśnym oraz koncerty, wystawa, turnieje szachowy i gier planszowych – tak Wyszków będzie świętował 98. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 
Oficjalne uroczystości 11 listopada rozpocznie o godz. 11 Msza św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym. Oprawę muzyczną zapewni Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą przed pomnik polskich żołnierzy zamordowanych przez sowiecką czerezwyczajkę.
O godz. 12.30 niedaleko pomnika, przy stawach ul. Poniatowskiego, rozpocznie się V Wyszkowski Bieg Niepodległości. Biuro zawodów, prowadzone przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, czynne będzie od godziny 10.30. Uczestnictwo w biegu jest bezpłatne. Rywalizacja odbędzie się na czterech dystansach: 800 m – dla dzieci do 13 lat, 1000 m – gimnazjalistów, 1500 m – uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz 2000 m – bieg otwarty dla wszystkich chętnych. Każdy zawodnik otrzyma numer startowy oraz pamiątkową koszulkę i medal. Na laureatów I, II i III miejsc czekają trofea. Na zakończenie organizatorzy zapraszają na grochówkę z kuchni polowej.
 
Koncerty
Gmina Wyszków zaprasza do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” w sobotę 12 listopada o godz. 17 na podwójne wydarzenie. Odbędzie się premiera filmu z rekonstrukcji plenerowej 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. (produkcji nakręconej 14 sierpnia na skarpie przy moście drogowym). Po filmie gmina zaprasza na koncert patriotyczny „I przyszła wolność...”. Występ będzie się składał z pieśni związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Utwory przeplecione zostaną krótkimi informacjami, ciekawostkami i poezją.
Soliści, wśród których będziemy mogli zobaczyć Małgorzatę Urbaniak-Lehmann (sopran), Krzysztofa Ciupińskiego-Świątka (tenor) wystąpią w mundurach z okresu wojennego. Akompaniować im będzie pianista Włodzimierz Trzeciak. Słuchacze, którzy tego dnia odwiedzą „Hutnik” będą mogli wsłuchać się w muzykę Stanisława Moniuszki („Pieśń wojenna”), Michała Zielińskiego („Serce w plecaku”), Włodzimierza Korcza („Póki Polska żyje w nas”), czy pośpiewać razem z artystami znane i lubiane utwory: „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie” i wiele innych.
Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie WOK „Hutnik” (liczba miejsc ograniczona).
Z kolei biblioteka miejska oraz uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego Stanisława Kadłubowskiego zapraszają 13 listopada o godz. 17 na koncert Pieśni Patriotycznych „Śpiewam mojej ojczyźnie”: „Przyjdź, aby wspólnie świętować odzyskanie niepodległości. Śpiewając narodowe pieśni, poczuj się Polakiem, dumnym ze swej historii”.
Również w niedzielę 13 listopada w kościele parafii św. Wojciecha wystąpi zespół „Wyszkowiacy”. Koncert patriotyczny rozpocznie się o godz. 19 i będzie połączony z prezentacją tomiku wierszy Mieczysława Joniuka.
 
Turnieje planszowe
11 listopada starosta zaprasza na VI Mistrzostwa Powiatu Wyszkowskiego w Szachach. Turniej odbędzie się w Zespole Szkół nr 1, początek o godz. 13. Organizatorzy do udziału zapraszają wszystkich uczestników, bez względu na wiek i poziom gry. Regulamin dostępny na stronie internetowej www.pokis-wyszkow.pl.
13 listopada w WOK „Hutnik” odbędzie się „Armagedon Niepodległościowy” – VIII Wyszkowski Konwent Miłośników Gier Planszowych. Rozgrywki rozpoczną się o godz. 10 i potrwają aż do godz. 21. Gościem specjalnym będzie Robert Sypek, autor gier „Ojciec Mateusz”, „Zmiennicy”, „Stawka większa niż życie” czy „Alternatywy 4”.
 
Wystawa
Od 9 listopada w bibliotece miejskiej można oglądać wystawę „Polska wolna i niepodległa 1918”. Wystawa otwarta będzie przez miesiąc, od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 18, w soboty w godz. 10 – 16.
opr. SB
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom