Prawo jazdy w telefonie

Wydarzenia

Prawo jazdy w telefonie

22.11.2020
autor:
Od 5 grudnia kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie prawa jazdy. Wystarczy aplikacja w telefonie. 
 
Przypomnijmy, że od 2018 r. nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu poświadczającego wykupienie polisy OC. Od 5 grudnia to samo będzie dotyczyło również prawa jazdy.
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do zainstalowania aplikacji mObywatel z funkcją mPrawo Jazdy, dzięki czemu nie będziemy musieli posiadać przy sobie dokumentów uprawniających do jazdy samochodem. Nowa funkcja pozwoli też kierowcy na sprawdzenie liczby punktów karnych, które zgromadził, łamiąc przepisy drogowe.
Aktualnie do aplikacji mObywatel możemy dodać dane z dowodu osobistego. Funkcja mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych, które uwierzytelniamy profilem zaufanym. Po uruchomieniu aplikacji znajdą się tam wszystkie informacje, które są w dowodzie, włącznie ze zdjęciem. - Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie - wyjaśnia Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Drugą funkcją jest mPojazd, gdzie znajdziemy dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziemy także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość