Pracowity czas dla strażaków

Wydarzenia

Pracowity czas dla strażaków

09.04.2018
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. KP PSP Wyszków
Panujące od kilku dni plusowe temperatury oraz duże nasłonecznienie sprawiają, że znacznie wzrosła liczba interwencji związanych z gaszeniem pożarów pozostałości roślinnych. Tylko w dniach 4 - 9 kwietnia na terenie powiatu miało miejsce 38 pożarów traw (dla porównania przez ponad 2 miesiące, od 1 lutego do 9 kwietnia - 79 zdarzeń).
W większości przypadków za pożary traw odpowiedzialny jest człowiek. Przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni glebę, spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy przysłania zagrożenia i niebezpieczeństwo zarówno dla środowiska naturalnego, jak również dla zdrowia i mienia. Niejednokrotnie błahy pożar nieużytków może gwałtownie rozprzestrzenić się na tereny zamieszkałe lub obszary leśne.
Pożary traw angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. Strażacy prowadzący działania gaśnicze na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardziej potrzebni.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bricomarche
Bricomarche
Bricomarche