Pożegnanie Eugeniusza Rudnika (foto)

Wydarzenia

Pożegnanie Eugeniusza Rudnika (foto)

05.11.2016
autor: Elżbieta Szczuka
W czwartek 3 listopada 2016 r. na cmentarzu w Kamieńczyku został pochowany Eugeniusz Rudnik – pionier muzyki elektroakustycznej w Polsce, inżynier elektronik, reżyser dźwięku, współtwórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, jeden z najwybitniejszych twórców muzyki elektroakustycznej na świecie.
Eugeniusz Rudnik urodził się w Nadkolu nad Liwcem – w źródłach można spotkać dwie daty: 28 października 1932 r. lub 28 marca 1933 r. Pracę w Polskim Radiu rozpoczął w 1955, zaś od 1957 r. pracował w Studiu Eksperymentalnym PR. Jest współtwórcą tzw. polskiej szkoły muzyki elektroakustycznej, autorem utworów elektronicznych, muzyki teatralnej, baletowej, radiowej, telewizyjnej i filmowej. Kilka lat temu Biblioteka Narodowa w Paryżu włączyła 30 jego prac do specjalnego zbioru światowej sztuki audialnej. 
Był bardzo ciepłym, otwartym człowiekiem
W 2008 r. Polskie Radio wydało czteropłytowy album „Eugeniusz Rudnik”, jednym ze sponsorów była Gmina Wyszków. 
Eugeniusz Rudnik zmarł 24 października 2016 r. Pierwsza część ceremonii pogrzebowej odbyła się 3 listopada w warszawskim kościele Środowisk Twórczych przy pl. Teatralnym. Kilka godzin później w kościele w Kamieńczyku zostało odprawione nabożeństwo żałobne. Eugeniusz Rudnik został pochowany w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bricomarche
Bricomarche
Bricomarche