Pokrycie dachu bez tajemnic - co powinniśmy wiedzieć przed remontem?

Wydarzenia

Pokrycie dachu bez tajemnic - co powinniśmy wiedzieć przed remontem?

28.09.2020
autor: materiał zewnętrzny
Wybór odpowiedniego pokrycia dachu to bardzo ważna decyzja, niezależnie od tego, czy budujemy, czy też modernizujemy nasz dom. Dach budynku to jego wizytówka, jedna z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę. Jednak poza oczywistymi walorami estetycznymi, zależy od niego również wiele czynników technicznych. Odpowiednie pokrycie pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania poprzez regulowanie wymiany ciepła i stopnia nagrzania domu. Bardzo ważna jest też konstrukcja dachu, gdyż to ona będzie dyktowała, w jakiego rodzaju materiałach będziemy mogli wybierać.

 

Jeżeli przeprowadzamy poważny remont lub z innego powodu wymieniamy pokrycie na już istniejącym budynku, będziemy mieli ograniczone możliwości. W zależności od tego, czy dach jest spadzisty, płaski, prosty czy skomplikowany oraz od delikatnej lub solidnej konstrukcji więźby (szkieletu dachu), otwierają się inne opcje w zakresie dostępnych materiałów. Z kolei, jeśli budujemy dom od podstaw, będziemy mogli już na poziomie planowania konstrukcji wybrać materiał pokrycia i dostosować te elementy do siebie.

 

Jakie pokrycie wybrać?

 

Posiadając dach o płaskiej konstrukcji — do 7 stopni nachylenia — możemy zdecydować się na najtańsze rozwiązanie dostępne na rynku, czyli na papę asfaltową lub pokrycie bezspoinowe z gotowych mas. Kolejną opcją, na którą warto zwrócić uwagę, są faliste płyty bitumiczne. To również tańsza opcja, dodatkowo ich montaż nie trwa długo, a do tego charakteryzuje je duża szczelność.

 

Jeśli pracujemy na dachu o bardziej skomplikowanej konstrukcji, takie rozwiązania niestety nie będą dla nas możliwe. W takim wypadku warto przyjrzeć się dachówkom. Delikatna konstrukcja więźby będzie oznaczała, że najlepszym rozwiązaniem okażą się lekkie dachówki bitumiczne. Im mniejsza waga materiału na metr kwadratowy, tym lepiej.

 

Przy solidnej strukturze możemy zdecydować się na cięższe materiały — dachówki blaszane, cementowe czy ceramiczne. Wszystko zależy tu od obranych priorytetów. Blachodachówki są tanie i bardzo wytrzymałe pod względem eksploatacji, jednak podczas letnich, słonecznych dni nagrzewają się, przekazując potencjalnie niechciane ciepło do wnętrza budynku. Z kolei ceramiczne dachówki stosunkowo łatwo się niszczą, ale za to są proste w wymianie i charakteryzują się bardzo dużą odpornością na światło UV.

 

Planowanie prac

 

Niezależnie, czy stawiamy dach od podstaw, czy przeprowadzamy remont, tego typu prace budowlane wymagają dobrego planu i solidnego przygotowania. Dotyczy to zarówno wyboru odpowiednich materiałów, jak i bieżącego kontrolowania gromadzących się odpadów. Bez dobrego przygotowania łatwo ugrzęznąć pod stertą pozostałości własnej pracy, szczególnie jeśli nie mając doświadczenia, nie oszacuje się właściwie ich ilości.

 

Przede wszystkim, przy dużych projektach budowlanych czy remontowych, warto zapewnić sobie sposób na składowanie odpadów od samego początku. Kontenery na gruz w Warszawie i okolicach to łatwo dostępne rozwiązanie pozwalające nam na ograniczanie bałaganu powstającego podczas pracy i ułatwienie sobie późniejszego wywozu. Wiele okolicznych firm oferuje wynajem zarówno różnych gabarytowych pojemników, jak i rękawów zsypowych, czy worków. Zapewniają także swoim klientom możliwość wynajęcia ich usług wywozowych. Wywóz gruzu w Warszawie jest oczywiście możliwy na własną rękę, jednak zlecenie tego zadania specjalistom pozwoli nam zachować więcej czasu i energii na pracę.

 

Nawet przenoszenie ciężkich śmieci na terenie budowy potrafi być problematyczne. Niezależnie czy chcemy wynajmować kontenery, czy sami wywozić swoje odpady, przed remontem dobrze wyposażyć się w narzędzia do ułatwienia sobie tego zadania. Worki na gruz w Warszawie możemy pozyskać przy niskich kosztach, a sprawdzą się do tego zadania znakomicie. Planując dłuższe prace budowlane, jak to zwykle bywa przy wykańczaniu dachu, warto zaopatrzyć się w wielorazowe worki, na przykład brezentowe czy foliowe, które będą nam służyły przez dłuższy czas. Jeżeli jednak przygotowujemy się do krótkiego projektu, jednorazowe wystarczą w zupełności.

 

Pokrywanie dachu to poważne przedsięwzięcie, do którego dobrze jest się kompleksowo przygotować. Najlepiej zawczasu zaplanować rodzaj materiału, którego będziemy chcieli użyć i dostosować go do naszej konstrukcji dachu oraz więźby — to z kolei pozwoli zwiększyć efektywność i żywotność pokrycia dachowego. Warto pamiętać o najprostszych sprawach, w tym utrzymaniu porządku na budowie. Zawsze możemy też skorzystać w tym temacie z usług specjalistów.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość