Podziwiając konie i jeźdźców (foto)

Wydarzenia

Podziwiając konie i jeźdźców (foto)

01.06.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Wspaniała pogoda, ciekawy program i niepowtarzalna atmosfera to atuty, zorganizowanego po raz jedenasty, Dnia Konia.  Impreza, która kultywuje polskie tradycje jeździeckie, eksponując piękno koni, doskonale wpisała się w  krajobraz i klimat Gulczewa.
Historię święta przypomniał prezes Nadbużańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Gulczewa Sławomir Wróbel. Rajd najpierw odbywał się na trasie Gulczewo – Brańszczyk, z czasem, po konsultacjach z uczestnikami, stowarzyszenie rozszerzyło wydarzenie o pokazy formacji konnych, zmieniło trasę na wokół Gulczewa. Prezes wyliczał kolejne towarzyszące imprezie inicjatywy, m.in.  wystawy obrazów prof. Ludwika Maciąga, fotografii z jego życia, malarstwa jego ucznia prof. Macieja Falkiewicza, mecze koszykówki na koniach (horseball).
- Wasza tak liczna obecność na tej imprezie dla miłośników koni i jeździectwa bardzo mnie cieszy i pokazuje, że to wszystko ma sens – zwrócił się do obecnych, dziękując im za przybycie.  – Myślę, że profesor może być z nas wszystkich dumny. 
- To impreza, która kultywuje już nie sport, ale tę piękną więź jeźdźca z koniem – dodał burmistrz Grzegorz Nowosielski. – To też dzień, w którym wspominamy śp. prof. Ludwika Maciąga, honorowego obywatela naszej gminy. 
- W tradycji naszego związku zawsze przewijają się konie – podkreślił prezes piłsudczyków Konrad Wróbel, wręczając Sławomirowi Wróblowi, wydaną przez stowarzyszenie, książkę o Grupie Operacyjnej Wyszków z dedykacją „za kontynuowanie dzieła prof. Ludwika Maciąga”. 
Po poświęceniu przez ks. proboszcza Romana Karasia konie i jeźdźcy wyruszyli na 40-minutowaą paradę ulicami Gulczewa, którą poprowadzili rot. Andrzej Michalik, Sławomir Wróbel i Jarosław Żmuda.   
Ogromny aplauz i zainteresowanie publiczności wzbudziły pokazy formacji konnych (w strojach lisowszczyków z XVII w., m.in. musztry kawaleryjskiej), kaskaderskie i dżygitówki, które ciekawie z humorem komentował Hubert Kostrzewa z grupy  kaskaderów „East riders”.
W imprezie uczestniczyli konie i jeźdźcy z Niegowa, Radzymina, Kobyłki, Słupna, Jadowa, Obrębu, Adelina, Tumanku, Skuszewa, Deskurowa, Drogoszewa, Somianki, Barcic, Gąsiorowa, Brańszczyka, Olszanki i Rybna.
Strażacy i stowarzyszenie zaprosili na kiełbaski z grilla.
 
Zawody kawaleryjskie
W Zawodach Kawaleryjskich o Puchar Burmistrza Wyszkowa rywalizowało 10 zawodników: Kamil Borowy na Morfinie – 5. Pułk Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, Piotr Dybkowski na Bachranie  – Stowarzyszenie Miłośników 1. Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, Marcin Poletyło na Haszimie  – STH Szwadron Siemiatycze, Dawid Giera na  Selenie, Tomasz Więch na Delfince, Paweł Kozakiewicz na Esperancie – 201. Ochotniczy Pułk Szwoleżerów z Radzymina, rotmistrz Andrzej Michalik  na Menie – 1. Pułk Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, Jarosław Żmuda  na Zyrce – 5. Pułk Ułanów Zasławskich z Wyszkowa, Kinga Augustyniak na Himenie, Michał Wróbel na Futorze. 
Wszyscy startowali w trzech konkurencjach. Oto wyniki końcowe: I miejsce – Jarosław Żmuda, II – Marcin Poletyło, III – Dawid Giera, IV – Michał Wróbel.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.16% (195 głosów)
28.98% (255 głosów)
7.05% (62 głosów)
7.39% (65 głosów)
34.43% (303 głosów)
manhattan