Podziwiając konie i jeźdźców (foto)

Wydarzenia

Podziwiając konie i jeźdźców (foto)

01.06.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Wspaniała pogoda, ciekawy program i niepowtarzalna atmosfera to atuty, zorganizowanego po raz jedenasty, Dnia Konia.  Impreza, która kultywuje polskie tradycje jeździeckie, eksponując piękno koni, doskonale wpisała się w  krajobraz i klimat Gulczewa.
Historię święta przypomniał prezes Nadbużańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Gulczewa Sławomir Wróbel. Rajd najpierw odbywał się na trasie Gulczewo – Brańszczyk, z czasem, po konsultacjach z uczestnikami, stowarzyszenie rozszerzyło wydarzenie o pokazy formacji konnych, zmieniło trasę na wokół Gulczewa. Prezes wyliczał kolejne towarzyszące imprezie inicjatywy, m.in.  wystawy obrazów prof. Ludwika Maciąga, fotografii z jego życia, malarstwa jego ucznia prof. Macieja Falkiewicza, mecze koszykówki na koniach (horseball).
- Wasza tak liczna obecność na tej imprezie dla miłośników koni i jeździectwa bardzo mnie cieszy i pokazuje, że to wszystko ma sens – zwrócił się do obecnych, dziękując im za przybycie.  – Myślę, że profesor może być z nas wszystkich dumny. 
- To impreza, która kultywuje już nie sport, ale tę piękną więź jeźdźca z koniem – dodał burmistrz Grzegorz Nowosielski. – To też dzień, w którym wspominamy śp. prof. Ludwika Maciąga, honorowego obywatela naszej gminy. 
- W tradycji naszego związku zawsze przewijają się konie – podkreślił prezes piłsudczyków Konrad Wróbel, wręczając Sławomirowi Wróblowi, wydaną przez stowarzyszenie, książkę o Grupie Operacyjnej Wyszków z dedykacją „za kontynuowanie dzieła prof. Ludwika Maciąga”. 
Po poświęceniu przez ks. proboszcza Romana Karasia konie i jeźdźcy wyruszyli na 40-minutowaą paradę ulicami Gulczewa, którą poprowadzili rot. Andrzej Michalik, Sławomir Wróbel i Jarosław Żmuda.   
Ogromny aplauz i zainteresowanie publiczności wzbudziły pokazy formacji konnych (w strojach lisowszczyków z XVII w., m.in. musztry kawaleryjskiej), kaskaderskie i dżygitówki, które ciekawie z humorem komentował Hubert Kostrzewa z grupy  kaskaderów „East riders”.
W imprezie uczestniczyli konie i jeźdźcy z Niegowa, Radzymina, Kobyłki, Słupna, Jadowa, Obrębu, Adelina, Tumanku, Skuszewa, Deskurowa, Drogoszewa, Somianki, Barcic, Gąsiorowa, Brańszczyka, Olszanki i Rybna.
Strażacy i stowarzyszenie zaprosili na kiełbaski z grilla.
 
Zawody kawaleryjskie
W Zawodach Kawaleryjskich o Puchar Burmistrza Wyszkowa rywalizowało 10 zawodników: Kamil Borowy na Morfinie – 5. Pułk Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, Piotr Dybkowski na Bachranie  – Stowarzyszenie Miłośników 1. Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, Marcin Poletyło na Haszimie  – STH Szwadron Siemiatycze, Dawid Giera na  Selenie, Tomasz Więch na Delfince, Paweł Kozakiewicz na Esperancie – 201. Ochotniczy Pułk Szwoleżerów z Radzymina, rotmistrz Andrzej Michalik  na Menie – 1. Pułk Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, Jarosław Żmuda  na Zyrce – 5. Pułk Ułanów Zasławskich z Wyszkowa, Kinga Augustyniak na Himenie, Michał Wróbel na Futorze. 
Wszyscy startowali w trzech konkurencjach. Oto wyniki końcowe: I miejsce – Jarosław Żmuda, II – Marcin Poletyło, III – Dawid Giera, IV – Michał Wróbel.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
fotobudka star - czarne tło
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan