Poczuliśmy, jak bardzo Polacy chcą być razem. I nic się nie zmieniło (foto)

Wydarzenia

Poczuliśmy, jak bardzo Polacy chcą być razem. I nic się nie zmieniło (foto)

24.05.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Lubisz mnie czy nie, ale system działa, badania są. To jest właśnie dotykalność orkiestry – na spotkaniu w Wyszkowie, 22 maja, mówił Jerzy Owsiak, pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nieprzeciętna osobowość, która „zakręciła Polską”.
- Siema! – inaczej spotkania w WOK Hutnik nie mógł rozpocząć burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Spotykamy się w miejscu symbolicznym, bo w Hutniku, w którym od 1994 r. odbywały się finały WOŚP. W tym czasie zebraliśmy ok 1 mln 100 tys. zł. Graliśmy nieprzerwanie przez 25, i to graliśmy z rozmachem. Rekord został pobity w 2017 r. - 113 tys. zł. To nie byłoby możliwe bez zaangażowania mieszkańców, firm, szkół, organizacji sektora publicznego i prywatnego, za co wszystkim serdecznie dziękuję.
- Gracie z nami bardzo, bardzo długo i to się świetnie udaje. Zrobiliśmy coś, co jest czymś wyjątkowym. Róbcie rzeczy załogą, z pasją i zaangażowaniem - zachęcał Jerzy Owsiak. - Nasza fundacja to 40 osób i wszyscy kochamy to, co robimy. Namawiajcie ludzi, żeby robić coś wspólnie.
Jerzy Owsiak opowiedział o narodzinach WOŚP, o tym jak stał się prowadzącym audycje radiowe najpierw w rozgłośni harcerskiej, później Radiowej Trójce. - Przeżyłem tam najpiękniejsze lata radiowe - podkreślił. - Usłyszałem w TV, że lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka zbierają pieniądze na jedno urządzenie - płucoserce. Powiedziałem o tym w radiu i ludzie mi wysłali pierwsze pieniądze. Znalazłem tych lekarzy, dałem im te pieniądze, może z 1000 zł na dzisiejsze pieniądze tego było. Pamiętajcie, dajcie dużo radości z tego, co ktoś daje, nawet jeśli to złotówka. To też wielkie pieniądze.
Po raz pierwszy o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy Polska usłyszała i zobaczyła słynne serduszko w TVP2, w prowadzonym przez Jerzego Owsiaka programie „Róbta, co chceta”. - I tak ruszyła moja wielka, cudowna przygoda. Ten program był szaleństwem, a jednak przemówiliśmy do młodych ludzi - wspominał. - Namówiliśmy ludzi na finał w Jarocinie. Zebraliśmy 10 tys. zł, pieniądze zmięte, wytarte.
Zróbmy to za rok, na całą Polskę - Jerzy Owsiak zaproponował szefom TVP2. - Krew im odpłynęła. W lato mamy wszystko zarezerwowane - powiedzieli. Kiedy macie wolne? Zróbmy to w zimę. Braliśmy to, co było. Nie bójcie się pomysłów. To było nieprawdopodobne wyzwanie. 26 lat temu było -17 stopni C. Mieliśmy 250 tys. serduszek, dziś mamy 35 mln i jeszcze brakuje. Zgłosiło 170 miast, dziś mamy 1.700 sztabów. Wówczas byliśmy przerażeni. Telewizja dysponowała jednym telefonem, nasze studio wyglądało jak bułgarskie studio wyborcze, ale byliśmy mocni, bo tak bardzo chcieliśmy to zrobić. 26 lat temu byliśmy krajem w ruinie. Przeciętny mężczyzna nosił tureckie spodnie i sweterek. Panie wyglądały nie lepiej. Ale w produkcji szarego ortalionu byliśmy najlepsi. Cały naród szeleścił. Każdy mógł przyjść do telewizji, przyszedł tłum ciekawych ludzi. Nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Ktoś ściągnął obrączkę, ludzie przynosili zmięte pieniądze, prasowaliśmy je i liczyliśmy. Poczuliśmy, że zmęczeni PRL-em ludzie nas słuchają. 26 lat temu poczuliśmy, jak bardzo Polacy chcą być razem. I nic się nie zmieniło. 
Dlaczego czerwone spodnie? - Zawsze marzyłem, żeby mieć czerwone spodnie. Jasiu Pospieszalski zdobył takie popielate i je ufarbowaliśmy. Żółta koszula była z secondo handu w Londynie – opowiadał Jerzy Owsiak.
- Zobaczyliście, jak ten finał się rozkręcał. Lubisz mnie czy nie, ale system działa, badania są. To jest właśnie dotykalność orkiestry – podkreślił jej pomysłodawca. - To wy jesteście naszą najlepszą kontrolą. Nie miejcie w głowach, że z podatków będziemy mieli wszystko. Nie da rady. Nie ma tak bogatego kraju, żeby go było stać na wszystko. My robimy wszystko, żeby pewne problemy rozwiązać. Prowadzimy sześć programów medycznych. Jak ci się nie podoba, to nie przeszkadzaj. Daj nam to robić. Wystarczy.
Podczas ostatniego finału orkiestra zebrała ponad 126 mln z, w sumie przez 26 lat prawie 1 mld zł. - Te pieniądze też trzeba wydać, fundacja pracuje właściwie 24 godziny na dobę – zauważył Jerzy Owsiak. - Trzymamy się zasad, których nie zmieniamy. Rozliczamy wszystko i zawsze wybieramy jeden cel.
WOŚP gra w wielu krajach. - Miejcie marzenia, nigdy się nie zatrzymujcie. Może się okazać, że tu będzie centrum wszystkiego – zwrócił się do zebranych.
Sprzęt zakupiony ze środków WOŚP pomógł uratować życie wielu dzieciom. Podczas spotkania wyświetlony został film, którego bohaterem jest 6-letni Gracjan z wadą serca. – To dziesiątki tysięcy losów, które mogą wydarzyć się u was – podkreślił Jerzy Owsiak. - Rodzice mają wówczas tylko jedno marzenie: żeby wszystko było na miejscu, żeby stykało. Skoro nie ma, to nie ma co bić piany, tylko działać. Jeśli ktoś będzie strzelał focha, niech Gracjan was trzyma. Bo to ma ogromny sens.
- Co łączy Polaków? Wigilia. I finał orkiestry – z uśmiechem zauważył jej pomysłodawca. - To nie był nasz plan, nawet o tym nie marzyłem. Bądźmy razem ze sobą. Mówi się, że Polacy są podzieleni. Może i są, ale niech was nie ciągnie do focha. Bądźmy różni, ale szanujmy się. Wyciągajmy do siebie rękę, uczmy się od siebie. Efekty orkiestry są niezaprzeczalne. Efekty finansowe są bardzo ważne, ale nie najważniejsze. Najważniejsze jest to, żeby tego wszystkiego nie stracić. Podtrzymujmy to w sobie, musi być radość.
Rozkręca się nie tylko orkiestra, ale też festiwal Woodstock, a od tego roku PolAndRock Festival, który odbędzie się w dniach 2 – 4 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. - Nie wydajemy nawet złotówki z puszki. To wielkie mity – zapewnił Jerzy Owsiak. - Zrobiliśmy festiwal, żeby podziękować ludziom i też się razem dobrze bawić.
„Żebyśmy rozstali się w dobrych nastrojach”, Jerzy Owsiak przypomniał fragment ubiegłorocznego koncertu zespołu Hey, kiedy Katarzyna Nosowska bardzo wzruszyła się podczas wykonywania, wraz z publicznością, coveru piosenki „Arahja” grupy Kult.
Pytań do Jerzego Owsiaka co prawda nie było, ale wiele osób ustawiło się w kolejce po autograf i zdjęcie.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom