Po to gmina kupuje i sprzedaje

Wydarzenia

Po to gmina kupuje i sprzedaje

22.11.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
„Rozwój gospodarczy” – to pierwszy z serii raportów o stanie polskich miast. Spory rozdział w opracowaniu Instytut Rozwoju Miast w Krakowie (podległego Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa) poświęcony jest naszemu miastu. Wyszków – zdaniem autorów książki – jest przykładem aktywnej gospodarki nieruchomościami, która stymuluje rozwój gospodarczy.
„Celem tej części raportu jest przedstawienie przykładu Wyszkowa jako gminy, której władze z aktywnego gospodarowania mieniem komunalnym uczyniły podstawowe założenie rozwoju lokalnego” – wyjaśniają autorzy. Dość szeroko opisują dzieje gospodarcze Wyszkowa, które ich zdaniem, obok położenia, rzutują na rozwój gminy. Przypominają, że „o sile gospodarczej Wyszkowa tamtych lat świadczy fakt, iż w 1975 r. skupiał on blisko 40% potencjału przemysłowego województwa ostrołęckiego”.
Skąd pomysł na aktywniejszą niż jeszcze kilka lat temu gospodarkę nieruchomościami? Odpowiedź autorzy opracowania znajdują w poprzedniej strategii rozwoju gminy, do 2015 r.: „Dużym problemem naszej gminy jest rozdrobniona struktura własnościowa gruntów. W celu poprawy tej sytuacji celowe jest wykorzystanie gminnego zasobu nieruchomości i dokonywanie obrotu nieruchomościami, mającego na celu „porządkowanie” stanu własnościowego. Czynności te nie mogą zstąpić działania inwestorów, ale powinny pełnić w stosunku do nich funkcję uzupełniającą”.
Autorzy opracowania chwalą częste aktualizacje planów zagospodarowania przestrzennego i trzymanie się długotrwałej strategii. „Takie działania pozwoliły przyciągnąć do Wyszkowa od 2008 r. 7 inwestorów, z których 3 sfinalizowało już inwestycje, a kolejni 4 są w trakcie budowy zakładów”.
Wytykają nam natomiast brak szerokiej oferty „zachęt inwestycyjnych”: „Na szczeblu lokalnym brak jest ulg oraz całego systemu zachęt, który dałby gminie silną przewagę konkurencyjną na tle innych gmin regionu. Niemniej podjęte działania, zwłaszcza duża elastyczność lokalnych władz w zakresie oferty działek inwestycyjnych, przyniosły pozytywne rezultaty”.
„Skala sukcesu Wyszkowa mierzona wyłącznie liczbą inwestorów nie jest być może spektakularna, jednak miasto zaczyna być postrzegane jako miejsce przyjazne inwestorom, a lokalne władze swoją obecną polityką nawiązują do wieloletnich tradycji przemysłowych” – podsumowują.
miss mazowsza 2017
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ASF: wszyscy się boimy

ASF: wszyscy się boimy

- Wszyscy się boimy, bo wirus jest trudny do zlikwidowania – o afrykańskim pomorze świń (ASF) mówi powiatowy lekarz weterynarii Edmund Matey. Zwłaszcza, że sąsiadujemy z dwoma powiatami, które znajdują się już w obszarze ochronnym: Ostrów Maz. i częściowo Ostrołęka.
zobacz więcej
Sytuacja zmierzała do konfliktu społecznego

Sytuacja zmierzała do konfliktu społecznego

Reaktywacja Szkoły Podstawowej nr 4, ale od „zerówki” i klasy I oraz przenoszenie przez trzy lata z SP1 i SP2 części klas VII – to zdaniem burmistrza najbardziej kompromisowe rozwiązanie wdrożenia w Wyszkowie reformy oświaty. Swoje stanowisko przedstawił 28 listopada dyrekcjom oraz przedstawicielom rad pedagogicznych i rodzicielskich SP1, SP2 i Gimnazjum nr 2, 29 listopada – radnym miejskim. Komentarze były różne, od poparcia, przez wątpliwości, do negacji.
zobacz więcej
Nie wstydzę się, zamierzam nadal tworzyć disco polo (foto)

Nie wstydzę się, zamierzam nadal tworzyć disco polo (foto)

Dawid Kulesza, lider formacji „Dejw” jest wschodzącą gwiazdą sceny disco polo. Ten utalentowany i sympatyczny chłopak, mimo młodego wieku, osiąga coraz większy sukces. Warto wspomnieć, że pod swoimi teledyskami na YouTube ma już ponad milion wyświetleń. Jego największym dotychczasowym sukcesem jest singel „Petarda”, pod teledyskiem zebrały się już ponad 4 miliony wyświetleń. Dawid nie tylko jest zaangażowany w muzykę disco polo, jest również dj-em, prowadzi studio muzycznie, gdzie - jak się dowiedzieliśmy - produkuję muzykę, którą sprzedaję innym artystom.
zobacz więcej
Kamieńczyk zaprasza na Festiwal Miodu i Chleba

Kamieńczyk zaprasza na Festiwal Miodu i Chleba

Na kolejny już Festiwal Miodu i Chleba gmina Wyszków i Kamieńczyk zapraszają w niedzielę 7 sierpnia. Gościem specjalnym będzie aktor Piotr Pręgowski, znany m.in. jako Patryk Pietrek z serialu "Ranczo".
zobacz więcej

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem kadencyjności wójtów i burmistrza?
55.96% (108 głosów)
44.04% (85 głosów)