Po to gmina kupuje i sprzedaje

Wydarzenia

Po to gmina kupuje i sprzedaje

22.11.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
„Rozwój gospodarczy” – to pierwszy z serii raportów o stanie polskich miast. Spory rozdział w opracowaniu Instytut Rozwoju Miast w Krakowie (podległego Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa) poświęcony jest naszemu miastu. Wyszków – zdaniem autorów książki – jest przykładem aktywnej gospodarki nieruchomościami, która stymuluje rozwój gospodarczy.
„Celem tej części raportu jest przedstawienie przykładu Wyszkowa jako gminy, której władze z aktywnego gospodarowania mieniem komunalnym uczyniły podstawowe założenie rozwoju lokalnego” – wyjaśniają autorzy. Dość szeroko opisują dzieje gospodarcze Wyszkowa, które ich zdaniem, obok położenia, rzutują na rozwój gminy. Przypominają, że „o sile gospodarczej Wyszkowa tamtych lat świadczy fakt, iż w 1975 r. skupiał on blisko 40% potencjału przemysłowego województwa ostrołęckiego”.
Skąd pomysł na aktywniejszą niż jeszcze kilka lat temu gospodarkę nieruchomościami? Odpowiedź autorzy opracowania znajdują w poprzedniej strategii rozwoju gminy, do 2015 r.: „Dużym problemem naszej gminy jest rozdrobniona struktura własnościowa gruntów. W celu poprawy tej sytuacji celowe jest wykorzystanie gminnego zasobu nieruchomości i dokonywanie obrotu nieruchomościami, mającego na celu „porządkowanie” stanu własnościowego. Czynności te nie mogą zstąpić działania inwestorów, ale powinny pełnić w stosunku do nich funkcję uzupełniającą”.
Autorzy opracowania chwalą częste aktualizacje planów zagospodarowania przestrzennego i trzymanie się długotrwałej strategii. „Takie działania pozwoliły przyciągnąć do Wyszkowa od 2008 r. 7 inwestorów, z których 3 sfinalizowało już inwestycje, a kolejni 4 są w trakcie budowy zakładów”.
Wytykają nam natomiast brak szerokiej oferty „zachęt inwestycyjnych”: „Na szczeblu lokalnym brak jest ulg oraz całego systemu zachęt, który dałby gminie silną przewagę konkurencyjną na tle innych gmin regionu. Niemniej podjęte działania, zwłaszcza duża elastyczność lokalnych władz w zakresie oferty działek inwestycyjnych, przyniosły pozytywne rezultaty”.
„Skala sukcesu Wyszkowa mierzona wyłącznie liczbą inwestorów nie jest być może spektakularna, jednak miasto zaczyna być postrzegane jako miejsce przyjazne inwestorom, a lokalne władze swoją obecną polityką nawiązują do wieloletnich tradycji przemysłowych” – podsumowują.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Przygotowani do matury, wychowani na dobrych ludzi (foto)

Przygotowani do matury, wychowani na dobrych ludzi (foto)

28 kwietnia, jak co roku w ostatni piątek tego miesiąca, dla setek młodych mieszkańców powiatu wyszkowskiego przyszedł moment pożegnania ze swoimi szkołami ponadgimnazjalnymi. Były łzy wzruszenia, wspomnienia, nagrody dla najlepszych, podziękowania i oczywiście życzenia powodzenia… nie tylko na zbliżającej się maturze.
zobacz więcej
Po prostu weszli, zagadali, okradli

Po prostu weszli, zagadali, okradli

Mimo licznych apeli o ostrożność wciąż dochodzi do oszustw na seniorach. Złodzieje wykorzystują ich naiwność, działają w wyjątkowo bezczelny sposób. Tydzień temu na 9 tys. zł okradziona została 79-letnia mieszkanka jednego z wyszkowskich osiedli. Policja zatrzymała jedną osobę zamieszaną w kradzież.
Podobnych przypadków nie brakuje w sąsiednich powiatach, oszustw na opiekę społeczną, służbę rolną, rodzinę, a nawet… powołania kapłańskie.
zobacz więcej
Nie wybrano dyrektora Czwórki

Nie wybrano dyrektora Czwórki

Żaden z trojga kandydatów na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 nie uzyskał większości głosów komisji konkursowej. W takiej sytuacji burmistrz może powołać dyrektora sam, ale w porozumieniu z kuratorem oświaty lub ponowić konkurs.
zobacz więcej
Było wesoło, gorąco i bardzo głośno (foto)

Było wesoło, gorąco i bardzo głośno (foto)

Wiele atrakcji i piękna pogoda czekały na niedzielnym, 29 maja, pikniku profilaktycznym z okazji Dnia Dziecka, na który Gmina Wyszków tym razem zaprosiła na plac ratuszowy. Na brak wrażeń nie mogli narzekać również miłośnicy motocykli. Piknik połączono bowiem z akcją „Motoserce”, w której motocykliści, również wyszkowscy, od lat zachęcają do honorowego oddawania krwi.
zobacz więcej
Akademia Humanistyczna
Akademia Humanistyczna
Mrówka lipiec 2017