Po prostu dom (foto)

Wydarzenia

Po prostu dom (foto)

13.09.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
1 września minął rok od przeprowadzki domu dziecka z Dębinek do dwóch nowych, bliźniaczych Domów dla Dzieci w Wyszkowie. W środę 13 września wychowankowie i wychowawcy zaprosili na urodzinowe przyjęcie. Czuć było przyjazną atmosferę i spokój, z którym kojarzy nam się dom, chociaż czasami przerywają go niesnaski mieszkańców. 
Na parterze każdego z domów znajduje się salon, kuchnia z jadalnią, pokój wychowawców, pokój do nauki, łazienka oraz magazynek z kotłownią. Na piętrze jest siedem dwuosobowych pokoi oraz trzy łazienki. - Kiedy rok temu spakowani, na pudłach siedzieliśmy przed pałacem w Dębinkach, pełni niepokoju zastanawialiśmy się, jak przyjmą nas w Wyszkowie, jak będzie wyglądała ta zmiana środowiska, szkół. Jako wychowawcy zastanawialiśmy się, jak to będzie, gdy będziemy z dziećmi wspólnie gotować i sprzątać. Był to dla nas okres pełen wątpliwości i trosk – przyznała dyr. Alicja Zapolska. – Dziś jesteśmy wdzięczni, że możemy być tutaj. Domy są ciepłe, przyjazne, wokół nas są fajni ludzie. Dzieci mają łatwy dostęp do różnych miejsc, takich jak kino czy basen, mają blisko koleżanki i kolegów. To kapitał, który będzie procentował w kolejnych latach. 
- Lepsza atmosfera, fajne warunki, wszędzie blisko – zalety nowej siedziby wyliczał Kamil, jeden z podopiecznych.
- Tworzymy dwie wielodzietne rodziny – dodała Alicja Zapolska. W domach może mieszkać po 14 wychowanków. Obecnie dom nr 1 zamieszkuje 13 osób, dom nr 2 – 12. Pozostałe miejsca zabezpieczone są na wypadek sytuacji interwencyjnych. Najmłodszym mieszkańcem jest 4-miesięczny Marcel, jego najstarszy kolega ma 20 lat.
Decyzji o budowie dwóch domów w Wyszkowie nie żałuje starosta Bogdan Pągowski, zaproszony na urodziny wraz z zastępcą Adamem Mrozem. W prezencie panowie przynieśli choinkę, która zostanie posadzona między domami, a w okresie bożonarodzeniowym będzie klimatycznie ozdabiana. – Będzie rosła razem z dziećmi – zauważyła pani dyrektor.
- Dobrze, że takie decyzje podjęliśmy, ale niedobrze, że nie możemy się pozbyć tego pałacu w Dębinkach – przyznał starosta. – Ta inwestycja była przeżyciem również dla radnych, dla nas. Ale inwestycje to jedno, a dobre humory to drugie.
- Bardzo się cieszę, że dzieci są w tych domach szczęśliwe. Mam nadzieję, że będą w dobrej atmosferze uczyć się życia – do życzeń przyłączyła się Katarzyna Wysocka, przewodnicząca komisji zdrowia rady powiatu. Z życzeniami i prezentami przybyła również dyr. PCPR Krystyna Kurowska.
Na przyjęciu urodzinowym nie mogło zabraknąć tortu. Były też przepyszne ciasta upieczone przez wychowanków. - Dziewczęta smacznie pieką – pochwaliła pani dyrektor. – Dzieci w ogóle gotują to, co lubią, uczą się samodzielności. My również dużo się uczymy, m.in. cierpliwości. Dzieci są w różnym wieku, choć najczęściej to okres burzy i przekory. Ale cieszymy się, że możemy budować coś wspólnie.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star
manhattan