Wydarzenia

1 / 7

Platforma (się) rozlicza

31.10.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Niełatwa rozmowa z sympatykami Platformy Obywatelskiej czekała posłów tej partii, którzy do Wyszkowa przyjechali 26 października. Rafał Grupiński nie tylko wytykał błędy popełniane obecnie przez Prawo i Sprawiedliwość, ale musiał się też ustosunkować do tych, które jego partia popełniała przez ostatnie lata. - Do PO zapisałem się na początku, ale w ostatnich wyborach już na PO nie głosowałem. Ja wiem dlaczego, ale czy wy to wiecie? – to jedno z wielu kłopotliwych pytań.
Goście krytykowali przede wszystkim centralizację państwa. - To, co myśmy zdecentralizowali, oddali samorządom, zostaje teraz odwrócone. Kontrola wraca na każdym poziomie, nie tylko w kwestii Trybunału Konstytucyjnego, ale też tych drobniejszych rzeczach, jak podział pracy w szkole – zauważył Rafał Grupiński.
Postulaty PO, które, jak podkreślił polityk, nie przebijają się szeroko do opinii publicznej to m.in. wyrównanie płacy kobiet i mężczyzn, czy półroczny urlop na regenerację. - Takich propozycji mamy mnóstwo – zapewnił. - Dzisiaj najważniejszym zadaniem jest odsunąć PiS od władzy. „Zróbcie coś, przerwijcie to” – słyszymy najczęściej.
O centralizacji mówiły również radna sejmiku Urszula Kierzkowska i posłanka Małgorzata Chmiel. - Nie spotkałam się z taką bezczelnością kłamania, dotąd nie wiedziałam, że tak można – dodała posłanka. - PiS naobiecywało dużo różnych rzeczy mocno obciążających budżet. Przez 3 lata przejedzą wszystkie pieniądze. 500 plus dajemy rodzicom, a rodzice są różni. Dużo sensowniej można byłoby wydać te pieniądze, obniżając opłaty za przedszkola, budując żłobki. Teraz chcą budować tanie mieszkania, za 2 tys. zł/m kw. Jestem architektem. Za tyle nie da się wybudować mieszkania w Polsce. Chyba, że dostaną za darmo grunt, uzbrojenie. Czyli my damy grunt, my przeprowadzimy uzgodnienia. Ta manipulacja po prostu mnie powaliła.
W spotkaniu wziął udział Arkadiusz Myrcha, również poseł pierwszej kadencji: - Zderzenie z PiS-owskim stylem uprawiania polityki było gwałtowne. Sami państwo widzicie, jak wyglądają obrady komisji sprawiedliwości, jak „z buta” traktowany jest głos opozycji, biura legislacyjnego, środowisk eksperckich. W ten sposób jest w tej chwili tworzone prawo.
 
PiS ma wyznawców, PO ma wyborców
Posłowie PO musieli się przygotować na gorzkie słowa ze strony zawiedzionych sympatyków. Skarżyli się na brak kontaktu w ciągu ostatnich lat. – To spotkanie jest spóźnione o 4 – 5 lat – uważa Wojciech Kluczyński. - Żeby wygrać kolejne wybory, trzeba odpowiedzieć na pytanie, czemu przegraliśmy ostatnie. Do PO zapisałem się na początku, ale w ostatnich wyborach już na PO nie głosowałem. Ja wiem dlaczego, ale czy wy wiecie? Jeśli tego nie zrozumiecie, nie macie po co angażować się w politykę. PiS ma wyznawców, PO ma wyborców. Oni oczekują wyjaśnienia, w którym miejscu nawaliliśmy.
Karol Bernat przypomniał o wizerunku PO w 2005 r.: mocni liderzy, silna drużyna, wyraźny przekaz. W 2011 r. pozostał silny lider, w 2014 – „ani lidera, ani drużyny, ani przekazu”. - Dawaliście się bić. Ja też mówię: macie rację, tylko co z tego? Trzeba do tego przekonać innych – dodał.
- Za mało rozmawialiśmy z ludźmi. Chcieliśmy dla ludzi dobrze, ale nie razem z tymi ludźmi – przyznała Małgorzata Chmiel.
Jeden z ważniejszych powodów przegranej, według Rafała Grupińskiego, to nieprzekonanie społeczeństwa do podwyższenia wieku emerytalnego. – Były smutnawe klipy, a nie potrafiliśmy przekonać do tego, że trzeba myśleć o dzieciach i wnukach - argumentował. - W pierwszej kadencji kontakt z wyborcami był bardzo intensywny. W drugiej się to zmieniło, zmienił się system zarządzania w PO. Nie było rozmowy z ludźmi z całej Polski. Nasza wewnętrzna demokracja się wydrążyła.
Rafał Grupiński przekonywał do nowego otwarcia PO, o czym świadczą ostatnie konwencje, tworzenie klubów obywatelskich. - My naprawdę potrafimy uderzyć się w pierś, naprawdę się zmieniamy - zapewnił. - Ale z drugiej strony oburza mnie, jak ktoś mówi, że zostawiliśmy kraj w ruinie. Bo to jest kłamstwo.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 2 listopada.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom