Wydarzenia

1 / 7

Platforma (się) rozlicza

31.10.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Niełatwa rozmowa z sympatykami Platformy Obywatelskiej czekała posłów tej partii, którzy do Wyszkowa przyjechali 26 października. Rafał Grupiński nie tylko wytykał błędy popełniane obecnie przez Prawo i Sprawiedliwość, ale musiał się też ustosunkować do tych, które jego partia popełniała przez ostatnie lata. - Do PO zapisałem się na początku, ale w ostatnich wyborach już na PO nie głosowałem. Ja wiem dlaczego, ale czy wy to wiecie? – to jedno z wielu kłopotliwych pytań.
Goście krytykowali przede wszystkim centralizację państwa. - To, co myśmy zdecentralizowali, oddali samorządom, zostaje teraz odwrócone. Kontrola wraca na każdym poziomie, nie tylko w kwestii Trybunału Konstytucyjnego, ale też tych drobniejszych rzeczach, jak podział pracy w szkole – zauważył Rafał Grupiński.
Postulaty PO, które, jak podkreślił polityk, nie przebijają się szeroko do opinii publicznej to m.in. wyrównanie płacy kobiet i mężczyzn, czy półroczny urlop na regenerację. - Takich propozycji mamy mnóstwo – zapewnił. - Dzisiaj najważniejszym zadaniem jest odsunąć PiS od władzy. „Zróbcie coś, przerwijcie to” – słyszymy najczęściej.
O centralizacji mówiły również radna sejmiku Urszula Kierzkowska i posłanka Małgorzata Chmiel. - Nie spotkałam się z taką bezczelnością kłamania, dotąd nie wiedziałam, że tak można – dodała posłanka. - PiS naobiecywało dużo różnych rzeczy mocno obciążających budżet. Przez 3 lata przejedzą wszystkie pieniądze. 500 plus dajemy rodzicom, a rodzice są różni. Dużo sensowniej można byłoby wydać te pieniądze, obniżając opłaty za przedszkola, budując żłobki. Teraz chcą budować tanie mieszkania, za 2 tys. zł/m kw. Jestem architektem. Za tyle nie da się wybudować mieszkania w Polsce. Chyba, że dostaną za darmo grunt, uzbrojenie. Czyli my damy grunt, my przeprowadzimy uzgodnienia. Ta manipulacja po prostu mnie powaliła.
W spotkaniu wziął udział Arkadiusz Myrcha, również poseł pierwszej kadencji: - Zderzenie z PiS-owskim stylem uprawiania polityki było gwałtowne. Sami państwo widzicie, jak wyglądają obrady komisji sprawiedliwości, jak „z buta” traktowany jest głos opozycji, biura legislacyjnego, środowisk eksperckich. W ten sposób jest w tej chwili tworzone prawo.
 
PiS ma wyznawców, PO ma wyborców
Posłowie PO musieli się przygotować na gorzkie słowa ze strony zawiedzionych sympatyków. Skarżyli się na brak kontaktu w ciągu ostatnich lat. – To spotkanie jest spóźnione o 4 – 5 lat – uważa Wojciech Kluczyński. - Żeby wygrać kolejne wybory, trzeba odpowiedzieć na pytanie, czemu przegraliśmy ostatnie. Do PO zapisałem się na początku, ale w ostatnich wyborach już na PO nie głosowałem. Ja wiem dlaczego, ale czy wy wiecie? Jeśli tego nie zrozumiecie, nie macie po co angażować się w politykę. PiS ma wyznawców, PO ma wyborców. Oni oczekują wyjaśnienia, w którym miejscu nawaliliśmy.
Karol Bernat przypomniał o wizerunku PO w 2005 r.: mocni liderzy, silna drużyna, wyraźny przekaz. W 2011 r. pozostał silny lider, w 2014 – „ani lidera, ani drużyny, ani przekazu”. - Dawaliście się bić. Ja też mówię: macie rację, tylko co z tego? Trzeba do tego przekonać innych – dodał.
- Za mało rozmawialiśmy z ludźmi. Chcieliśmy dla ludzi dobrze, ale nie razem z tymi ludźmi – przyznała Małgorzata Chmiel.
Jeden z ważniejszych powodów przegranej, według Rafała Grupińskiego, to nieprzekonanie społeczeństwa do podwyższenia wieku emerytalnego. – Były smutnawe klipy, a nie potrafiliśmy przekonać do tego, że trzeba myśleć o dzieciach i wnukach - argumentował. - W pierwszej kadencji kontakt z wyborcami był bardzo intensywny. W drugiej się to zmieniło, zmienił się system zarządzania w PO. Nie było rozmowy z ludźmi z całej Polski. Nasza wewnętrzna demokracja się wydrążyła.
Rafał Grupiński przekonywał do nowego otwarcia PO, o czym świadczą ostatnie konwencje, tworzenie klubów obywatelskich. - My naprawdę potrafimy uderzyć się w pierś, naprawdę się zmieniamy - zapewnił. - Ale z drugiej strony oburza mnie, jak ktoś mówi, że zostawiliśmy kraj w ruinie. Bo to jest kłamstwo.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 2 listopada.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star