Plaga oszustw „na policjanta”

Wydarzenia

Plaga oszustw „na policjanta”

15.10.2020
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
W ciągu ostatniego tygodnia aż 10 seniorów z terenu naszego powiatu odebrało telefon od oszustów podających się za policjantów. Jedna osoba dała się złapać w pułapkę i przekazała złodziejom prawie 50 tys. zł. Kobieta może mówić o dużym szczęściu, bo policji udało się pieniądze odzyskać.
 
Sposób działania przestępców praktycznie w każdym przypadku był taki sam. Dla przykładu, do mieszkanki gminy Zabrodzie zadzwonił mężczyzna, który podał się za jej syna. Poinformował ją, że śmiertelnie potrącił kobietę i musi wpłacić wysoką kaucję, aby uniknąć kary więzienia. Następnie z kobietą rozmawiał fałszywy policjant, który instruował ją, jak mają zostać przekazane pieniądze. Kobieta uwierzyła w przedstawioną historię i godzinę później przekazała pieniądze nieznanemu mężczyźnie. W ten sposób straciła prawie 50 tys. zł. Dopiero gdy zadzwoniła do swojego syna, zorientowała się, że została oszukana. Wtedy zgłosiła się na policję.
Na szczęście dzięki szybkiej międzywojewódzkiej współpracy, śląskim policjantom jeszcze tego samego dnia udało się zatrzymać 20-letniego mężczyznę i odzyskać utracone pieniądze.
 
Policjanci niezmiennie apelują o ostrożność, nie tylko bezpośrednio do seniorów, ale także do ich młodszych krewnych. - Pamiętajcie o swoich dziadkach i rodzicach. Budujcie w nich świadomość i uczcie, jak być sprytniejszym od oszustów - mówi rzecznik wyszkowskiej policji kom. Damian Wroczyński.
Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto twierdzi, że jest członkiem naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjantem, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone - nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Należy skontaktować się z bliskimi, nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.
Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
Funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy lub przelanie na konto bankowe i nie angażują osób postronnych do prowokacji.
Jeśli mamy podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać, zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Policja uczula też osoby poszukujące pracy na stronach internetowych. Tam przestępcy zamieszczają ogłoszenia proponując pracę „kuriera”. Zdarza się, że niczego nieświadoma osoba może zostać wciągnięta do zorganizowanej grupy przestępczej i odebrać pieniądze od wytypowanej ofiary. Dlatego wszystkie oferty pracy powinny być przez nas dokładnie sprawdzone, a przed rozpoczęciem pracy powinniśmy podpisać umowę w siedzibie firmy.
Wielka Polska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość