Pierwszy krok, oby najtrudniejszy… (foto)

Wydarzenia

Pierwszy krok, oby najtrudniejszy… (foto)

25.07.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym wkrótce powinna rozpocząć się budowa boiska wielofunkcyjnego. To pierwszy krok w realizacji szerokiej koncepcji zagospodarowania terenu ośrodka. Wychowankowie i wychowawcy marzą o pięknym ogrodzie sensorycznym.
Na budowę boiska wielofunkcyjnego udało się pozyskać 200 tys. zł. Środki pochodzą z programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2018”. Będzie to boisko z polem do gry w siatkówkę i piłkę nożną, polem do skoku w dal i małą widownią.
Do ogłoszonego przez powiat przetargu wpłynęła tylko jedna oferta – firmy Complexe Sportif Grażyna Kowalska z Tłuszcza. Opiewa na 504,3 tys. zł i przewyższa kwotę zarezerwowaną przez powiat w budżecie. Na nadzwyczajnej sesji 20 lipca radni powiatowi zwiększyli pulę środków na to zadanie o 82 tys. zł.
Budowa boiska to pierwszy krok w realizacji szerokiej koncepcji zagospodarowania terenu wokół ośrodka, która zakłada również budowę ogrodu sensorycznego. Ośrodek chciałby wprowadzić innowacyjną metodę terapii dla osób niepełnosprawnych – hortiterapię. To metoda wykorzystująca zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin w celu poprawy zdrowia człowieka oraz stosunków międzyludzkich. Ogrody, w których odbywają się zajęcia hortiterapii, są tak przystosowane, aby osoby niepełnosprawne i chore mogły swobodnie poruszać się wśród roślin i przy nich pracować.
Koncepcja zawiera ogrodu „zielone poczekalnie” z ławkami, pergolami, galerią plenerową (miejscem do ekspozycji prac dzieci), nawierzchnią z elementami mozaiki kamiennej, fontanną posadzkową, mural na ścianie budynku, szałasy wiklinowe na piasku, ściankę wspinaczkową, ścianę sensoryczną, pudła sensoryczne, ścieżkę z kolorowej nawierzchni syntetycznej, zamgławiacze, ścieżkę „bosych stóp”, hamaki, stół do zajęć grupowych, podwyższone rabaty sensoryczne, miejsce na ognisko z paleniskiem, rabatę edukacyjną, zaciszny kącik wypoczynkowy z fontanną, kaskadę ze stali korten, altanę do spotkań grupowych, kompostownik, mobilne stoły do uprawy roślin, drzewa i krzewy owocowe rozpięte na drewnianej konstrukcji.
Szacowany koszt zagospodarowania terenu (z boiskiem, które właśnie będzie budowane) – 1,3 mln zł. To poważny wysiłek finansowy, realizacja inwestycji zależy więc od pozyskanych środków i szczodrości sponosorów.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom