Pensja burmistrza w dół o 1.700 zł

Wydarzenia

Pensja burmistrza w dół o 1.700 zł

30.11.-0001
autor: Sylwia Bardyszewska
Wyszków jest kolejnym samorządem, który wprowadził w życie rozporządzenie Rady Ministrów obniżające średnio o 20% wynagrodzenia wójtów i burmistrzów. O 1.700 zł rada miejska, 28 czerwca, zmniejszyła wynagrodzenie burmistrza. Zmniejszyła, choć „za” zagłosowało tylko 4 radnych. - Nie zgadzamy się, nie podoba nam się wprowadzenie takiego przepisu – argumentowała przewodnicząca rady Elżbieta Piórkowska.
Dotychczas burmistrz Grzegorz Nowosielski zarabiał 12.203 zł brutto, po zmianie jego pensja wyniesie 10.476 zł:
wynagrodzenie zasadnicze – 4.800 zł (dotychczas 5.900 zł)
dodatek funkcyjny – 2.100 zł (bez zmian)
dodatek specjalny - 2.760 zł (dotychczas 3.200 zł)
za wieloletnią pracę – 816 zł (dotychczas 1.003 zł)
Choć o obniżeniu pensji burmistrzów zdecydowała Rada Ministrów, to w kompetencjach rady jest ustalanie wynagrodzenia burmistrza, o czym przypomniała sekretarz gminy Anna Gołębiewska. - Samorządy działają w różny sposób, jest sporo dyskusji – dodała.
Radni nie kryli, że mieli spory kłopot z głosowaniem nad tą uchwałą. - Komisja finansów wstrzymała się od głosu – poinformował jej przewodniczący Jan Abramczyk. - Bardzo nas zdziwiło rozporządzenie, które proponuje obniżenie wynagrodzeń o 20%. Pracowałem 46 lat w różnych firmach i nie spotkałem się, żeby pracodawca próbował obniżyć mi wynagrodzenie zasadnicze. W zakresie rady jest ustalanie wynagrodzenia burmistrzowi i niedobrze się dzieje, że odgórnie ktoś decyduje, że obniża się wynagrodzenie wszystkim burmistrzom, bez względu, czy pracuje dobrze czy źle.
- Historia zna przypadki obniżania, niedawno obniżyliśmy diety radnych – przypomniał Krzysztof Sobieski.
- Prowadziłem swego czasu działalność i zatrudniałem ludzi. Jeśli ktoś się starał, miał wyniki, to był problem, o ile podnieść, a nie obniżyć – do dyskusji włączył się przewodniczący Osiedla nr 7 Wojciech Chodkowski. - Obradujemy, żeby się podporządkować, głosować przeciwko efektom pracy pana burmistrza. Gdybym był radnym, na pewno nie poparłbym tego typu uchwały.
- Nie zgadzamy się, nie podoba nam się wprowadzenie takiego przepisu – podkreśliła przewodnicząca rady Elżbieta Piórkowska. - Nie znam takiej sytuacji, żeby pracodawca obniżył pensję zasadniczą. To jest niezgodne z ustawą o pracownikach samorządowych. W naszym kraju jednak od jakiegoś czasu można wszystko zrobić.
- Co jeśli nie przyjmiemy tej uchwały? - zastanawiał się Radosław Biernacki.
Sekretarz gminy na to pytanie nie potrafiła jednoznacznie odpowiedzieć. - Jeśli rada uchwały nie podejmie, zostanie dotychczas obowiązująca. I wtedy organ nadzoru - wojewoda wezwie, chociaż też nie wiem jak się ustosunkuje do tego. Wypłata wynagrodzenia niezgodna z rozporządzeniem może być kwestionowana przez RIO. Najbardziej radykalnym krokiem byłoby potraktowanie tego jako działania na szkodę gminy. Tych scenariuszy może być wiele, organy nadzoru nie chcą się wypowiadać w tej kwestii. 
- Również nie zgadzam się z takim obniżeniem, ale będę głosował za, bo to uchwała wykonująca przepisy prawa – argumentował Adam Szczerba.
Ostatecznie za przyjęciem uchwały obniżającej wynagrodzenie burmistrza zagłosowało 4 radnych, 14 wstrzymało się od głosu.
- Odbieram to jako wynik pozytywnej oceny – za głosowanie podziękował Grzegorz Nowosielski. - Dziękuję również radnemu Sobieskiemu, który głosował przeciwko obniżeniu diet radnych, a to było również wykonanie przepisów prawa.
- Prosiłem radnych koalicji o niegłosowanie przeciw – przyznał burmistrz. - Samorządy różnie do tej kwestii podchodzą, jedne przyjmują, inne nie. Kontrowersji jest wiele, interpretacji prawnych również. Na dziś intencja jest jasna – miało być obniżenie wynagrodzeń.
- Nie rozumiem wypowiedzi pana burmistrza. Z jednej strony dziękuje za uznanie, z drugiej prosi radnych o wstrzymanie się. Jest w tym sprzeczność. Uważam, że ta wypowiedź była nie na miejscu – skomentował Adam Szczerba.
- Jak często ma to miejsce, czegoś pan nie zrozumiał – odniósł się Grzegorz Nowosielski. - Radni chcieli głosować przeciwko, bo nie zgadzają się z tym przepisem, podobnie jak pan, i uważają, że sprawy w mieście idą w dobrym kierunku, ale tu pewnie się różnimy. Poprosiłem o niegłosowanie przeciw, bo samorząd powinien stać na straży prawa.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
24.52% (166 głosów)
29.84% (202 głosów)
7.39% (50 głosów)
6.79% (46 głosów)
31.46% (213 głosów)
manhattan
manhattan