Pensja burmistrza w dół o 1.700 zł

Wydarzenia

Pensja burmistrza w dół o 1.700 zł

30.11.-0001
autor: Sylwia Bardyszewska
Wyszków jest kolejnym samorządem, który wprowadził w życie rozporządzenie Rady Ministrów obniżające średnio o 20% wynagrodzenia wójtów i burmistrzów. O 1.700 zł rada miejska, 28 czerwca, zmniejszyła wynagrodzenie burmistrza. Zmniejszyła, choć „za” zagłosowało tylko 4 radnych. - Nie zgadzamy się, nie podoba nam się wprowadzenie takiego przepisu – argumentowała przewodnicząca rady Elżbieta Piórkowska.
Dotychczas burmistrz Grzegorz Nowosielski zarabiał 12.203 zł brutto, po zmianie jego pensja wyniesie 10.476 zł:
wynagrodzenie zasadnicze – 4.800 zł (dotychczas 5.900 zł)
dodatek funkcyjny – 2.100 zł (bez zmian)
dodatek specjalny - 2.760 zł (dotychczas 3.200 zł)
za wieloletnią pracę – 816 zł (dotychczas 1.003 zł)
Choć o obniżeniu pensji burmistrzów zdecydowała Rada Ministrów, to w kompetencjach rady jest ustalanie wynagrodzenia burmistrza, o czym przypomniała sekretarz gminy Anna Gołębiewska. - Samorządy działają w różny sposób, jest sporo dyskusji – dodała.
Radni nie kryli, że mieli spory kłopot z głosowaniem nad tą uchwałą. - Komisja finansów wstrzymała się od głosu – poinformował jej przewodniczący Jan Abramczyk. - Bardzo nas zdziwiło rozporządzenie, które proponuje obniżenie wynagrodzeń o 20%. Pracowałem 46 lat w różnych firmach i nie spotkałem się, żeby pracodawca próbował obniżyć mi wynagrodzenie zasadnicze. W zakresie rady jest ustalanie wynagrodzenia burmistrzowi i niedobrze się dzieje, że odgórnie ktoś decyduje, że obniża się wynagrodzenie wszystkim burmistrzom, bez względu, czy pracuje dobrze czy źle.
- Historia zna przypadki obniżania, niedawno obniżyliśmy diety radnych – przypomniał Krzysztof Sobieski.
- Prowadziłem swego czasu działalność i zatrudniałem ludzi. Jeśli ktoś się starał, miał wyniki, to był problem, o ile podnieść, a nie obniżyć – do dyskusji włączył się przewodniczący Osiedla nr 7 Wojciech Chodkowski. - Obradujemy, żeby się podporządkować, głosować przeciwko efektom pracy pana burmistrza. Gdybym był radnym, na pewno nie poparłbym tego typu uchwały.
- Nie zgadzamy się, nie podoba nam się wprowadzenie takiego przepisu – podkreśliła przewodnicząca rady Elżbieta Piórkowska. - Nie znam takiej sytuacji, żeby pracodawca obniżył pensję zasadniczą. To jest niezgodne z ustawą o pracownikach samorządowych. W naszym kraju jednak od jakiegoś czasu można wszystko zrobić.
- Co jeśli nie przyjmiemy tej uchwały? - zastanawiał się Radosław Biernacki.
Sekretarz gminy na to pytanie nie potrafiła jednoznacznie odpowiedzieć. - Jeśli rada uchwały nie podejmie, zostanie dotychczas obowiązująca. I wtedy organ nadzoru - wojewoda wezwie, chociaż też nie wiem jak się ustosunkuje do tego. Wypłata wynagrodzenia niezgodna z rozporządzeniem może być kwestionowana przez RIO. Najbardziej radykalnym krokiem byłoby potraktowanie tego jako działania na szkodę gminy. Tych scenariuszy może być wiele, organy nadzoru nie chcą się wypowiadać w tej kwestii. 
- Również nie zgadzam się z takim obniżeniem, ale będę głosował za, bo to uchwała wykonująca przepisy prawa – argumentował Adam Szczerba.
Ostatecznie za przyjęciem uchwały obniżającej wynagrodzenie burmistrza zagłosowało 4 radnych, 14 wstrzymało się od głosu.
- Odbieram to jako wynik pozytywnej oceny – za głosowanie podziękował Grzegorz Nowosielski. - Dziękuję również radnemu Sobieskiemu, który głosował przeciwko obniżeniu diet radnych, a to było również wykonanie przepisów prawa.
- Prosiłem radnych koalicji o niegłosowanie przeciw – przyznał burmistrz. - Samorządy różnie do tej kwestii podchodzą, jedne przyjmują, inne nie. Kontrowersji jest wiele, interpretacji prawnych również. Na dziś intencja jest jasna – miało być obniżenie wynagrodzeń.
- Nie rozumiem wypowiedzi pana burmistrza. Z jednej strony dziękuje za uznanie, z drugiej prosi radnych o wstrzymanie się. Jest w tym sprzeczność. Uważam, że ta wypowiedź była nie na miejscu – skomentował Adam Szczerba.
- Jak często ma to miejsce, czegoś pan nie zrozumiał – odniósł się Grzegorz Nowosielski. - Radni chcieli głosować przeciwko, bo nie zgadzają się z tym przepisem, podobnie jak pan, i uważają, że sprawy w mieście idą w dobrym kierunku, ale tu pewnie się różnimy. Poprosiłem o niegłosowanie przeciw, bo samorząd powinien stać na straży prawa.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bricomarche
Bricomarche
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku