Patrzmy na ich siłę, a nie słabość (foto)

Wydarzenia

Patrzmy na ich siłę, a nie słabość (foto)

11.05.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Niepełnosprawni i ich zdrowi rówieśnicy bawili się wspólnie 10 maja na spotkaniu integracyjnym „Budujemy lepszy świat – wielka integracja w Jedynce” z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Organizatorzy mają nadzieję, że jak pięknie potrafią się razem bawić i rywalizować, tak będą umieli funkcjonować obok siebie w życiu codziennym.
Dzień godności obchodzony był w Wyszkowie już po raz trzeci. Tym razem w organizację włączyła się Szkoła Podstawowa nr 1, oprócz tradycyjnie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. – Traktujmy niepełnosprawność normalnie, która co prawda utrudnia życie, wyzwala jednak wiele nowych możliwości i wspaniałych wartości – apelowała przewodnicząca wyszkowskiego koła stowarzyszenia Urszula Mikołajczyk. – Życzę wszystkim wiary w ludzi i wzajemnego szacunku oraz nadziei, wytrwałości i pasji na co dzień, również w pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.
PSOUU ustanowiło dzień godności w 1998 r. W Polsce jest 5,5 mln osób niepełnosprawnych, w tym 60% z niepełnosprawnością intelektualną. Ponad połowa nie ukończyła szkoły podstawowej, a stopień bezrobocia przekracza 85%. – Żadna inna grupa społeczna nie jest też obiektem tylu mitów, uprzedzeń i negatywnych stereotypów – zauważyły prowadzące spotkanie Anna Ropelewska-Gerek i Joanna Grabowska. – Mimo wielu lat pracy stowarzyszeń, środowisk skupiających osoby z niepełnosprawnościami wciąż jeszcze na ulicach wielu miast osoby z niepełnosprawnością intelektualną wytykane są palcami, wciąż ludzie boją się ich dotknąć, rodzice dzieci pełnosprawnych często dążą do separacji dzieci z niepełnosprawnością.
Dlatego też celem pikniku była nie tylko wspólna zabawa, ale też poszerzenie świadomości na temat funkcjonowania niepełnosprawnych w społeczeństwie, ich praw i trudności, z jakimi się borykają.
W pikniku wzięli udział podopieczni Przedszkola Integracyjnego nr 4, Oddziału Przedszkolnego dla dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju w Brańszczyku, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Domów Pomocy Społecznej w Niegowie, Gaju i Brańszczyku, Stowarzyszenia Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie”, Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria”, Ośrodka Rewalidacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej.
- Przed nami wiele sportowych wyzwań. Pamiętajmy więc, że niepełnosprawność nie jest żadną przeszkodą w odniesieniu sukcesu. Dlatego też „patrząc na osoby z niepełnosprawnościami, patrzmy na ich siłę, a nie słabość. Dzisiaj mają szansę zrobić to, co wczoraj być może było jeszcze niemożliwe” – do pozostałych uczestników pikniku zwróciły się prowadzące.
Na scenie zaprezentowały się przedszkolaki i uczniowie. Wystąpiły dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 4, Szkół Podstawowych nr 1, nr 2, nr 3 i nr 5, I Językowej Szkoły Podstawowej „Language”, Gimnazjum nr 2, Zespołów Szkół nr 1 i nr 3, CEZiU „Kopernik”, ILO „Norwid”.
Dla wszystkich, bardziej i mniej sprawnych, organizatorzy przygotowali konkurencje sportowe. Były też konkursy dla przedstawicieli samorządów, gminnego i powiatowego. Było dość chłodno, więc uczestnicy festynu chętnie przyłączali się do tanecznych rozgrzewek.
Wokół kompleksu sportowego „jedynki” ustawiono namioty, w których lokalne placówki i organizacje prezentowały swoje prace artystyczne, zachęcały do różnych zabaw i konkurencji.
Spotkanie zakończyło wspólne wykonanie piosenki „Zbudujemy lepszy świat”. – Codziennie będziemy budować lepsze jutro dla naszych podopiecznych, wychowanków, dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – podsumowały prowadzące.
PSOUU już teraz zaprasza 18 maja na III Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami „Otwarta scena” oraz 20 czerwca na Rajd Pieszo – Rowerowy na trasie Wyszków – Leszczydół-Nowiny.
Organizatorzy dnia godności za wsparcie dziękują: Urzędowi Miejskiemu w Wyszkowie, Starostwu Powiatowemu w Wyszkowie, PZU oddział Wyszków, Pekao SA oddział w Wyszkowie, PSS „Społem” z Wyszkowie, PPHU Mleks w Wyszkowie, Piekarni Wawie w Brańszczyku, Getin Bank Placówka Partnerska Łukasza Mikołajczyka. 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom