Patrzmy na ich siłę, a nie słabość (foto)

Wydarzenia

Patrzmy na ich siłę, a nie słabość (foto)

11.05.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Niepełnosprawni i ich zdrowi rówieśnicy bawili się wspólnie 10 maja na spotkaniu integracyjnym „Budujemy lepszy świat – wielka integracja w Jedynce” z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Organizatorzy mają nadzieję, że jak pięknie potrafią się razem bawić i rywalizować, tak będą umieli funkcjonować obok siebie w życiu codziennym.
Dzień godności obchodzony był w Wyszkowie już po raz trzeci. Tym razem w organizację włączyła się Szkoła Podstawowa nr 1, oprócz tradycyjnie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. – Traktujmy niepełnosprawność normalnie, która co prawda utrudnia życie, wyzwala jednak wiele nowych możliwości i wspaniałych wartości – apelowała przewodnicząca wyszkowskiego koła stowarzyszenia Urszula Mikołajczyk. – Życzę wszystkim wiary w ludzi i wzajemnego szacunku oraz nadziei, wytrwałości i pasji na co dzień, również w pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.
PSOUU ustanowiło dzień godności w 1998 r. W Polsce jest 5,5 mln osób niepełnosprawnych, w tym 60% z niepełnosprawnością intelektualną. Ponad połowa nie ukończyła szkoły podstawowej, a stopień bezrobocia przekracza 85%. – Żadna inna grupa społeczna nie jest też obiektem tylu mitów, uprzedzeń i negatywnych stereotypów – zauważyły prowadzące spotkanie Anna Ropelewska-Gerek i Joanna Grabowska. – Mimo wielu lat pracy stowarzyszeń, środowisk skupiających osoby z niepełnosprawnościami wciąż jeszcze na ulicach wielu miast osoby z niepełnosprawnością intelektualną wytykane są palcami, wciąż ludzie boją się ich dotknąć, rodzice dzieci pełnosprawnych często dążą do separacji dzieci z niepełnosprawnością.
Dlatego też celem pikniku była nie tylko wspólna zabawa, ale też poszerzenie świadomości na temat funkcjonowania niepełnosprawnych w społeczeństwie, ich praw i trudności, z jakimi się borykają.
W pikniku wzięli udział podopieczni Przedszkola Integracyjnego nr 4, Oddziału Przedszkolnego dla dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju w Brańszczyku, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Domów Pomocy Społecznej w Niegowie, Gaju i Brańszczyku, Stowarzyszenia Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie”, Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria”, Ośrodka Rewalidacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej.
- Przed nami wiele sportowych wyzwań. Pamiętajmy więc, że niepełnosprawność nie jest żadną przeszkodą w odniesieniu sukcesu. Dlatego też „patrząc na osoby z niepełnosprawnościami, patrzmy na ich siłę, a nie słabość. Dzisiaj mają szansę zrobić to, co wczoraj być może było jeszcze niemożliwe” – do pozostałych uczestników pikniku zwróciły się prowadzące.
Na scenie zaprezentowały się przedszkolaki i uczniowie. Wystąpiły dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 4, Szkół Podstawowych nr 1, nr 2, nr 3 i nr 5, I Językowej Szkoły Podstawowej „Language”, Gimnazjum nr 2, Zespołów Szkół nr 1 i nr 3, CEZiU „Kopernik”, ILO „Norwid”.
Dla wszystkich, bardziej i mniej sprawnych, organizatorzy przygotowali konkurencje sportowe. Były też konkursy dla przedstawicieli samorządów, gminnego i powiatowego. Było dość chłodno, więc uczestnicy festynu chętnie przyłączali się do tanecznych rozgrzewek.
Wokół kompleksu sportowego „jedynki” ustawiono namioty, w których lokalne placówki i organizacje prezentowały swoje prace artystyczne, zachęcały do różnych zabaw i konkurencji.
Spotkanie zakończyło wspólne wykonanie piosenki „Zbudujemy lepszy świat”. – Codziennie będziemy budować lepsze jutro dla naszych podopiecznych, wychowanków, dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – podsumowały prowadzące.
PSOUU już teraz zaprasza 18 maja na III Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami „Otwarta scena” oraz 20 czerwca na Rajd Pieszo – Rowerowy na trasie Wyszków – Leszczydół-Nowiny.
Organizatorzy dnia godności za wsparcie dziękują: Urzędowi Miejskiemu w Wyszkowie, Starostwu Powiatowemu w Wyszkowie, PZU oddział Wyszków, Pekao SA oddział w Wyszkowie, PSS „Społem” z Wyszkowie, PPHU Mleks w Wyszkowie, Piekarni Wawie w Brańszczyku, Getin Bank Placówka Partnerska Łukasza Mikołajczyka. 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan