Park imienia czy bez imienia?

Wydarzenia

Park imienia czy bez imienia?

22.11.2018
autor: Elżbieta Szczuka
- Czy park miejski jest imienia Karola Ferdynanda Wazy czy po prostu Karola Ferdynanda Wazy? – pyta czytelnik. – Chyba jego własnością nigdy nie był. Czy to jakieś uprawnione uproszczenie? Chociaż wszędzie funkcjonuje jednak imienia…
Co do własności, Wyszków przez kilka wieków należał do biskupów płockich, a nie Wazów. Karol Ferdynand Waza (1613-1655), syn króla Zygmunta III i jego drugiej żony Konstancji Habsburżanki, w 1641 r. został przez kapitułę płocką wybrany na biskupa płockiego (był już wtedy biskupem wrocławskim). Po 1651 r. zdecydował się zamieszkać na stałe w pałacu biskupim w Wyszkowie (nie znamy jego dokładnej lokalizacji), gdzie zmarł 10 maja 1655 r., mając niecałe 42 lata. Pochowany został w Warszawie. 
Co do nazwy, to można mieć wątpliwości. Na banerze przy wejściu do parku od strony ul. Berka Joselewicza jest napis: „Park Karola Ferdynanda Wazy”, przy ul. 3 Maja stoi tablica z Regulaminem Parku Karola Ferdynanda Wazy. Ale na stronie Gminy Wyszków w zakładce Turystyka czytamy: „Park im. Karola Ferdynanda Wazy – zwany kiedyś parkiem lub ogrodem senatorskim, założony w poł. XIX w. jako posiadłość carskiego urzędnika Sołowiowa, na miejscu dawnego folwarku należącego do biskupów płockich”.
Dodajmy, że nazwy ulic, placów, rond czy też parków nadawane są uchwałą rady gminy. Np. w tym roku w Wyszkowie dwa ronda nazwano z użyciem „imienia”: „Rondo im. Stanisława Wróbla „Jaskółki” (położone u zbiegu ulic Dworcowej i Świętojańskiej) oraz „Rondo im. mjr. pil. Jana Mioduchowskiego” (na skrzyżowaniu ulic gen. Władysława Sikorskiego i Żytniej). Natomiast ronda na ul. Tadeusza Kościuszki w 2016 r. otrzymały nazwy bez tego wyrazu: „ks. Stanisława Szulca” oraz „Jerzego Różyckiego, matematyka i kryptologa”.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość