Państwo jesteście motorem napędzającym Wyszków (foto)

Wydarzenia

Państwo jesteście motorem napędzającym Wyszków (foto)

26.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Małe firmy, wielkie zmiany – to hasło spotkania dla przedsiębiorców, na które Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprosiła wyszkowian w środę 26 września. 
Spotkanie otworzył minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zaczął od nieefektywnych działań na rzecz przedsiębiorców, jakim, jego zdaniem, było tzw. jedno okienko. - Nasz rząd postanowił to fatum, klątwę niemocy przełamać. Chcemy pokazać, co już zrobiliśmy i co jeszcze można zrobić – zapowiedział.
Przykładem pozytywnych zmian jest wprowadzenie Konstytucji Biznesu. - Ten proces jest ciągły. Wczoraj przyjęliśmy 3 kolejne ustawy doprecyzowujące swobodę działalności gospodarczej – poinformował minister o zmianach podatkowych przyjętych przez rząd, m.in. obniżeniu do 9% CIT dla małych firm i zwiększeniu progu przychodów „małego podatnika”. 
Nie dało się uniknąć również tematu JPK, który, jak podkreślił Marek Zagórski, „wyglądał jak dolegliwość, ale efekty są podwójne”. - Krajowa Administracja Skarbowa nie musi przeprowadzać kontroli tak, jak poprzednio, może się koncentrować na podatnikach, co do których rzeczywiście istnieje podejrzenie, że doszło do nieprawidłowości. Z drugiej strony efekty tych kontroli wzrosły – podkreślił minister.
- Nasza gospodarka, takie miasta jak Wyszków rozwijają się głównie dzięki małym i średnim firmom. Motorem napędzającym takie miasta jak Wyszków jesteście państwo – podkreślił minister. - To nie są wielkie korporacje, tylko przedsiębiorczość, która tkwi w głowach, czasami również w mięśniach. Za to jesteśmy wdzięczni. Nasza polityka, mam nadzieję, znajduje odzwierciedlenie w waszej sytuacji.
Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych Barbara Loba zauważyła, że małe i średnie przedsiębiorstwa, ze względu na ich liczbę, powinny być głównym uczestnikiem zamówień publicznych. Jednak, mimo zmian w prawie, większej obecności małych firm w rynku zamówień publicznych nie odnotowano. Zamawiający, oprócz ceny, biorą pod uwagę termin dostawy, realizacji i okres gwarancji. - Czyli rzeczywiście z jakością pozostałe kryteria nie mają związku – przyznała Barbara Loba. - Pracujemy nad katalogiem kryteriów.
Mówiła również o konstruowaniu postępowań przez zamawiających, którzy często nie są dostatecznie przygotowani. – To, czego zamawiający nie wie, przerzucane jest na wykonawcę. Kary umowne zaczynają pełnić rolę narzędzia, co również nie jest prawidłowe – mówiła wiceprezes.
Gościem spotkania był również Zbigniew Grzymała, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej. Mówił również o Konstytucji Biznesu, kontrolach skarbowych i planach na przyszłość, wśród których jest przygotowywanie przez służbę skarbową zeznań za wszystkich podatników.
Tematami konferencji było RODO, udogodnienia podatkowe i w ZUS.
Jak zauważył dyrektor PARP Maciej Berliński, podobne spotkania odbywają się w całej Polsce. - Przedsiębiorcy mogą weryfikować swoje prawa, pod warunkiem, że będą je znać – zauważył, zapraszając do strefy informacyjnej, gdzie czekali eksperci ministerstwa przedsiębiorczości, PARP, z zakresu zmian w prawie, pozyskiwania środków unijnych, rozliczeń z urzędem skarbowym, RODO, ZUS.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom