Pałac w oczekiwaniu

Wydarzenia

Pałac w oczekiwaniu

30.09.2016
autor: Ewa Elward
Pałac w Dębinkach jest obiektem zainteresowania wielu osób i instytucji. Posiadłością interesuje się gmina Zabrodzie i fundacja Norwidowska. Ponieważ zgłosili się spadkobiercy i sądownie domagają się zwrotu majątku, do czasu ogłoszenia wyroku wszelkie czynności dotyczące pałacu są wstrzymane.
Zarówno gmina Zabrodzie, jak i Fundacja Museion Norwid są zainteresowane urządzeniem w pałacu w Dębinkach centrum kulturalnego. I tylko takie wykorzystanie tego jednego z niewielu zabytków w gminie jest możliwe. Jego atrakcyjność podnosi fakt, że związany jest z życiem Cypriana Norwida i w ogóle polskim życiem literackim. 
Podczas Dni Norwida, które odbywały się 26 września w wyszkowskiej bibliotece, językoznawca i norwidolog Tomasz Korpysz, przewodniczący Rady Fundacji Museion Norwid, przypomniał, że głównym jej celem jest stworzenie muzeum imienia Norwida.
– Jest idea, by muzeum norwidowskie wreszcie powstało, tu, na terenach z nim związanych – mówił. – To nieduży pałac w ładnym parku, idealne miejsce na muzeum i centrum kultury i myśli Norwida. My, jako Fundacja, nie chcemy tego przejąć, to powinno być własnością publiczną. Chcemy pomóc władzom lokalnym. 
Po spotkaniu rozdawane były ulotki, zakładki i karty pocztowe (zaadresowane do władz powiatu wyszkowskiego) – ich wysłanie oznacza poparcie fundacji w jej planach. Na ulotkach napisano: „Norwid, za życia bezdomny, odtrącony i samotny, lecz przecież wielki i inspirujący, nie doczekał się jak dotąd muzeum upamiętniającego jego zasługi dla naszej narodowej wspólnoty. Fundacja Museion Norwid stawia sobie za  cel stworzenie takiego miejsca, które byłoby żywym ośrodkiem naukowym, edukacyjnym i kulturalnym. (…) Oddajmy hołd artyście, którego „bezdomność” nadal stanowi dla nas wyzwanie i miarę naszej polskości”. 
Jednak plany związane z pałacem w Dębinkach muszą zaczekać, ponieważ wszystkie działania prawne są zawieszone. Nieruchomości nie można nawet dzierżawić. Spadkobiercy wnoszą o jej zwrot i dopóki nie będzie wyroku sądu, powiat nie może rozporządzać majątkiem. Sprawa spadkowa w łódzkim sądzie jeszcze się nie odbyła. Wszystko zależy od rozstrzygnięcia, czy przejęcie majątku odbyło się w ramach reformy rolnej. Jeśli tak, powiat potwierdzi swoje prawo własności.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 4 października.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.14% (188 głosów)
29.09% (247 głosów)
6.95% (59 głosów)
6.95% (59 głosów)
34.86% (296 głosów)
manhattan