Opieka medyczna, ale prawie jak w domu (foto)

Wydarzenia

Opieka medyczna, ale prawie jak w domu (foto)

13.11.2019
autor:
Codzienna opieka medyczna i rehabilitacja, wsparcie psychologów, a także, co nie mniej ważne, domowa atmosfera i ciekawe spędzanie czasu – to oferta Dziennego Domu Opieki Medycznej „Akacja”, niedawno powstałego w Wyszkowie z myślą o osobach niesamodzielnych. Oferta, co warte podkreślenia, bezpłatna.
 
Czym jest Dzienny Dom Opieki Medycznej?
DDOM został stworzony z myślą o osobach niesamodzielnych, ale w stopniu umiarkowanym. Nie ma ograniczeń wiekowych, choć wśród uczestników dominują seniorzy.
Turnus trwa od 30 do 120 dni roboczych, zależnie od stanu zdrowia pacjenta. W pierwszym miesiącu spędza on w DDOM 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku, w kolejnych – minimum 4 godziny dziennie.
„Akacja” zapewnia bezpłatną opiekę w zakresie: dziennej opieki medycznej (lekarze, pielęgniarki, opiekunki medyczne, badania diagnostyczne), rehabilitacji medycznej (lekarz rehabilitacji, fizjoterapeuci), psychoterapii (psychoterapeuci, terapeuci zajęciowi, dietetyk). W planach są także warsztaty dla opiekunów, którzy na co dzień zajmują się chorymi bliskimi. – Chcemy pokazać, jak opiekować się seniorem, żeby nie zrobić krzywdy jemu, ale też sobie – mówi kierownik ośrodka Małgorzata Suchenek, pielęgniarka z wieloletnim doświadczeniem, m.in. w zakresie domowej opieki długoterminowej nad osobami starszymi.
DDOM to nie klinika, chociaż rozbudowany program rehabilitacji poprawi sprawność i samodzielność pacjentów. Pacjenci mają do dyspozycji nie tylko gabinety rehabilitacyjne i lekarskie, ale też kuchnię, stołówkę, pokój dzienny i pokój wypoczynkowy – miejsca, gdzie wspólnie spędzają czas, spożywają posiłki, dzielą się swoimi doświadczeniami, bawią się, ale też mogą się wyciszyć. Dla wielu to urozmaicenie samotnego życia, wyjście z domu. To także nieocenione wsparcie dla opiekunów, którym opieka nad chorymi bliskimi niejednokrotnie pochłania większą część dnia.
Uczestnictwo w turnusach jest bezpłatne. Dzienny Dom Opieki Medycznej to bowiem Program Regionalny Województwa Mazowieckiego finansowany ze środków funduszy unijnych.
 
Co trzeba zrobić, by móc skorzystać z oferty?
Przede wszystkim potrzebne jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego ze skalą oceny samodzielności (Barthel) od 40 do 65 pkt. Oferta skierowana jest także do osób bezpośrednio po hospitalizacji, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystały z leczenia szpitalnego lub istnieje potencjalne ryzyko pobytu w szpitalu.
Zgłosić uczestnika można poprzez rozmowę telefoniczną, mejla lub osobiście przybyć do placówki. Po zakwalifikowaniu pacjent otrzyma informację o okresie i terminach pobytu w DDOM, będzie miał zapewnione niezbędne badania lekarskie, pielęgniarskie i psychologiczne kwalifikujące do poszczególnych rodzajów terapii.
 
Dzienny Dom Opieki Medycznej Akacja
Wyszków, ul. Pułtuska 27
tel. 502-541-586
mejl: nzoz.akacja@gmail.com
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 17
www.nzoz-akacja.pl
 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom