Opał i jego rodzaje - od najtańszych po najbardziej ekologiczne - zestawienie

Wydarzenia

Opał i jego rodzaje - od najtańszych po najbardziej ekologiczne - zestawienie

31.10.2018
autor: Red.
W każdym okresie jesienno-zimowym niezbędne jest ogrzewanie domów i innych budynków mieszkalnych. Dlatego też zawsze ważny jest wybór sposobu ich ogrzewania. Do tej kwestii można podejść na różne sposoby: jedni stawiają na opał najtańszy, innym zależy na tym, by był on ekologiczny. Jak to wygląda w praktyce?

Węgiel kamienny

Już od wielu lat jest on bardzo popularnym rodzajem opału, a wszystko dlatego, że jest jednym z najtańszych - szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę jego wartość opałową. Wynosi ona mniej więcej 30 MJ/kg (a np. wartość opałowa drewna to maksymalnie 19 MJ/kg). Bardzo łatwo można też dobrać do niego niezbyt drogi piec (w którym spalać będzie można też drewno czy pellet). Sam węgiel również jest łatwo dostępny (także w postaci groszku oraz miału), choć minusem jest tutaj stosunkowo częste dokładanie go do pieca.
 

Drewno

Drugim w kolejności opałem, jaki bardzo często wybierają Polacy jest drewno. To opał tańszy - jednak tylko pozornie. Ma on bowiem niższą wartość opałową niż węgiel, dlatego ogrzanie domu do jednakowych temperatur (co w pierwszym przypadku), wymagać będzie zakupu dość dużych ilości drewna. Koszty wytworzenia 1 kWh drewnem to mniej więcej 15 groszy. Do zalet drewna można zaliczyć to, że na jego zakupie można spróbować oszczędzić - samodzielnie poszukując jego źródeł (zamiast stawiając na kupno gotowego opału). Drewno jest także nieco bardziej ekologiczne niż węgiel - dym powstający z jego spalania nie zanieczyszcza tak bardzo atmosfery. Podobnie wytwarzający się z niego popiół jest mniej szkodliwy dla środowiska. Wadą drewna jest pracochłonność - potrzeba go dużo, a jest ono ciężkie - więc noszenie nie należy do najłatwiejszych czynności. Do tego drewno, które powinno sezonować, zajmuje dość dużo miejsca.
 

Gaz ziemny

Ogrzewanie gazem wymaga oczywiście zadbania o przygotowanie odpowiedniego pieca. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, bo nie wiąże się pracami obejmującymi dokładanie opału, a całość ogrzewania odbywa się praktycznie bezobsługowo. Wystarczy wybrać odpowiednią temperaturę, a później piec sam będzie regulował ilość pobieranego gazu (i nie trzeba sprawdzać jego ilości). Bardzo ważne jest to, że opalanie gazem nie wiąże się z emisją wielu spalin. Do tego w kominie nie tworzy się sadza, nie ma się też kłopotów z popiołem. Minusem korzystania z opału ziemnego jest jednak jego wysoka cena. Koszt wyprodukowania 1 kWh to około 30 groszy.
 

Ekogroszek

Jest to węgiel o wielkości ziaren o średnicy od 5 do nawet 25 mm. Ekogroszek sprzedaje się workach i jest on trochę droższy od węgla, ma za to dobrą jakość i dużą wydajność (jego minimalna kaloryczność to 24MJ/kg). Przyjmuje się, że koszt wytworzenia 1 kWh ekogroszkiem to około 20 gr. Bardzo istotne jest to, że dzięki specjalnej technice wytwarzania, jest on bardzo przyjazny dla środowiska naturalnego, bo po jego spalaniu otrzymuje się niewielką ilość szkodliwych tlenków siarki i innych substancji. Minusem jest to, że do opalania ekogroszkiem należy wyposażyć dom w piec z automatycznym dozownikiem węgla albo piecem z podajnikiem, co jest oddzielną inwestycją. (Ekogroszek możesz zakupić w składzie opału: opał Poznań.

Jak widać, cena opału zazwyczaj nie idzie w parze z jego jakością oraz ekologicznością. Najtańszy materiał opałowy jest zazwyczaj najmniej energetyczny, za to ten droższy i wydajny pozwala na odpowiednie zadbanie o środowisko.

Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mieszkańcy zainteresowani przebudową linii kolejowej (FOTO)

Mieszkańcy zainteresowani przebudową linii kolejowej (FOTO)

Koncepcja modernizacji linii kolejowej Tłuszcz-Ostrołęka, którą zaprezentowano 27 lutego, przewiduje zastąpienie przejazdu kolejowego na ul. Pułtuskiej tunelem dla samochodów. To rozwiązanie wzbudziło wśród uczestników spotkania spore wątpliwości. Ich zdaniem taki tunel byłby natomiast dobrym rozwiązaniem na ul. 3 Maja. Padały też pytania m.in. o miejsca parkingowe przy przystankach oraz o układ stacji na terenie gminy Zabrodzie.
zobacz więcej
Akcesoria do telefonów - dlaczego warto w nie zainwestować?

Akcesoria do telefonów - dlaczego warto w nie zainwestować?

telefony pełnią rolę nie tylko urządzenia do komunikacji, ale także centrum rozrywki, pracy i organizacji. Dlatego też, inwestycja w odpowiednie akcesoria do nich może okazać się niezwykle korzystna dla każdego użytkownika.
zobacz więcej
Poczta w Rybienku Leśnym nie zostanie zlikwidowana

Poczta w Rybienku Leśnym nie zostanie zlikwidowana

Od 1 marca oddział Poczty Polskiej w Rybienku Leśnym zostanie przeniesiony do budynku Szkoły Podstawowej nr 3. Dzięki temu uda się uniknąć likwidacji placówki pocztowej na osiedlu.
zobacz więcej
Jak się płaci w XXI wieku? Poznaj Revolut i jego ogromne możliwości

Jak się płaci w XXI wieku? Poznaj Revolut i jego ogromne możliwości

Co jakiś czas sektor finansów przechodzi rewolucję. Niegdyś były nimi wprowadzenie kart płatniczych, później płatności zbliżeniowych, a teraz przyszedł czas na Revolut. To firma fintechowa, która stworzyła multifunkcjonalną aplikację do płacenia i przewalutowywania pieniędzy. Dowiedz się więcej o tej nowince bankowej, która jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych czasów.
zobacz więcej