Od Poręby ekspresowo

Wydarzenia

Od Poręby ekspresowo

17.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. GDDKiA Białystok
16-kilometrowy odcinek S8 od węzła Poręba do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej został otwarty dla ruchu w poniedziałek 17 września. Odcinek z Wyszkowa do Poręby ma być otwarty w drugiej połowie października.
To kolejny (po fragmencie Ostrów Mazowiecka – granica województwa) z mazowieckich odcinków S8, z którego kierowcy mogą korzystać na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu, z ograniczeniem prędkości do 100 km/h. Wciąż trwają bowiem prace wykończeniowe. Wykonawca musi jeszcze m.in. dokończyć prace przy moście budowanym w ciągu drogi serwisowej, po której dotychczas odbywał się cały ruch Warszawa - Białystok. Bez ograniczeń kierowcy pojadą najprawdopodobniej przed końcem bieżącego roku.
Ponad 16-kilometrowy odcinek od węzła Poręba do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej realizuje konsorcjum firm PORR i UNIBEP. Umowę z wykonawcą podpisano 17 lutego 2016 r. Oddana w poniedziałek dwujezdniowa trasa, oprócz odcinka omijającego miejscowość Dybki, biegnie po starym śladzie DK8. Koszt realizacji to ok. 405 mln zł. Inwestycja powstaje z dofinansowaniem ze środków unijnych, które obejmuje trzy odcinki S8 od Wyszkowa do granicy województwa i wynosi 779,7 mln zł.
W ciągu trasy wybudowano dwa węzły drogowe: Dybki i Nagoszewo, kładkę dla pieszych, 4 mosty, 3 wiadukty oraz 1 wiadukt nad drogą ekspresową i 16 przejść dla zwierząt (w tym 2 górne). Nowy odcinek (o nawierzchni z betonu cementowego) łączy się z istniejącą obwodnicą Ostrowi Mazowieckiej i razem z nią stanowi już przeszło 110-kilometrową dwujezdniową drogę ekspresową S8 do Białegostoku.
W budowie jest jeszcze fragment od obwodnicy Wyszkowa do węzła Poręba. Ten ma zostać udostępniony kierowcom w drugiej połowie października, co pozwoli na domknięcie połączenia S8 Warszawa - Białystok.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku