O co ten spór?

Wydarzenia

O co ten spór?

27.12.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
SPZZOZ rozstrzygnął postępowanie na odbiór, przewóz i przechowywanie zwłok osób zmarłych w szpitalu, czym od kilku lat zajmuje się dom pogrzebowy. Sprawa stała się interesująca, po pierwsze ze względu na wysokość złożonych ofert, po drugie skargę, jaką jeden z oferentów skierował do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Skargę Domu Pogrzebowego „Czyżak” najpierw rozpatrywał szpital, uznając ją za bezzasadną. Skarżący nie zgodzili się jednak ze stanowiskiem szpitala i skargę skierowali do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a to przesłało ją do rozpatrzenia przez radę powiatu. Komisja rewizyjna skargę uznała również za bezzasadną.
Chodzi o postępowanie w sprawie całodobowego odbioru, przewozu i przechowywania zwłok osób zmarłych w szpitalu. Już od kilku lat szpital nie posiada własnego prosektorium. - Budynek nie spełniał warunków, a jego dostosowanie to ogromne koszty – na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji rady powiatu wyjaśniała dyr. SPZZOZ Cecylia Domżała. - W tej chwili dom pogrzebowy odbiera od nas wszystkie ciała osób zmarłych. Rodzina nie może ich z oddziału odebrać. Ciało musimy przechowywać przez 2 godziny, potem przewieźć do prosektorium.
Szpital wystosował zapytanie ofertowe, w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) zaznaczając, że w ramach zaoferowanej kwoty firma, która wygra, musi przeprowadzić remont pomieszczenia w szpitalu, w którym przechowywane są zwłoki do czasu ich odbioru.
Umowa zostanie zawarta na 36 miesięcy. Biorąc pod uwagę wysokość zaoferowanych cen, szpital nie powinien nawet brać pod uwagę organizowania własnego prosektorium. Oferta Domu Pogrzebowego „Nekropolis”, dotychczasowego usługodawcy, opiewa na 8.300 zł, Domu Pogrzebowego „Czyżak” – 2.702 zł. Nie za odbiór jednego ciała, nie za miesiąc, czy rok, ale za cały okres obowiązywania umowy, czyli 3 lata.
Oferta Domu Pogrzebowego „Czyżak” została odrzucona jako niezgodna z SIWZ oraz wyjaśnieniami udzielanymi w trakcie postępowania. „W odpowiedzi skierowanej do wykonawcy wyjaśniono, że wszystkie koszty ponoszone przez wykonawcę muszą być odpowiednio uwzględnione w ofercie. Skarżący błędnie skalkulował cenę usługi, nie uwzględniając treści otrzymanych wyjaśnień, z których w sposób jasny wynikało, iż cena jednostkowa usługi ma zawierać koszty przeznaczone na remont i wyposażenie pomieszczenia Pro Morte” – czytamy w uzasadnieniu komisji rewizyjnej. – „Skarżący przyjął do wyceny zamówienia odmienne, nieprzewidziane przez Zamawiającego założenia, a mianowicie rozliczenie poniesionych na remont wydatków w formie darowizny, nie zaś zgodnie ze wskazaniami SIWZ.
Biorąc pod uwagę wysokość ofert, trudno oprzeć się wrażeniu, że nie chodzi tylko o usługę świadczoną szpitalowi. - Nie jest tak, że dom pogrzebowy przy ul. Okrzei odbiera ciało i ma pochówek. Ich zadaniem jest wydanie ciała rodzinie, rodzina korzysta z usług domu pogrzebowego, którego chce – na posiedzeniu komisji mówiła Cecylia Domżała. - Wiele pochówków odbywa się na cmentarzu miejskim, obok znajduje się dom pogrzebowy państwa Czyżaków, który ma bardzo szeroką ofertę.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od środy 27 grudnia.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rolki poliuretanowe – kiedy się przydają?

Rolki poliuretanowe – kiedy się przydają?

Kształt koła bezsprzecznie zrewolucjonizował historię postępu technicznego i dosłownie wprowadził myśl techniczną na nowe tory. Żeby jednak to sformułowanie nie było zbyt ogólnikowym stwierdzeniem, trzeba zaznaczyć, że historia koła potoczyła się wieloma drogami – tak, jak pozwalała na to inwencja konstruktorów i ich spostrzegawczość.
zobacz więcej
Przebudowa stadionu w 2017 roku

Przebudowa stadionu w 2017 roku

Podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej radni zmniejszyli z 2,555 mln zł do 555 tys. zł tegoroczne wydatki na przebudowę stadionu przy ul. Tadeusza Kościuszki; jednocześnie o 2 mln zł zwiększyli wydatki na budowę ulicy Akacjowej w Leszczydole Nowinach. Przebudowa stadionu ma być wykonana w przyszłym roku.
zobacz więcej
Zablokował miasto

Zablokował miasto

W piątek około południa korki na i tak zatłoczonych ulicach w centrum miasta znacznie się wydłużyły. Powód? Skrzyżowanie ulic Pułtuskiej i Sowińskiego zablokował tir.
zobacz więcej
Urodziny najstarszego wyszkowskiego przedszkola (foto)

Urodziny najstarszego wyszkowskiego przedszkola (foto)

5 tysięcy wychowanków, którzy na karuzelach okrążyli kulę ziemską, 100 tys. zużytych kredek, 3 tony farby i 2 tony plasteliny, wiele tysięcy kostek mydła, tony ziemniaków i kotletów schabowych, trochę mniej surówek, litry łez radości i żalu. Te dane statystyczne mogą wskazywać tylko na przedszkole z długą tradycją. W środę 21 czerwca piękny jubileusz 50-lecia istnienia obchodziło najstarsze wyszkowskie przedszkole – Przedszkole Integracyjne. Również tego dnia popłynęły łzy, tym razem jednak wzruszenia i radości.
zobacz więcej
Bricomarche
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan