Nowa linia elektroenergetyczna. Konsultacje bez emocji (foto)

Wydarzenia

Nowa linia elektroenergetyczna. Konsultacje bez emocji (foto)

01.08.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Spokojny przebieg miały wtorkowe konsultacje w sprawie przebiegu przez gminę Wyszków planowanej linii elektroenergetycznej 400 kV Ostrołęka - Stanisławów. Emocji było niewiele… podobnie jak zainteresowanych mieszkańców.
 
- Ta linia jest jedną z kluczowych dla rozwoju kraju - wyjaśniał Maciej Szulc z firmy Elfeko, lidera konsorcjum wykonawczego. - Połączy dwie istniejące stacje w Ostrołęce i Stanisławowie. Dodatkowo przewidziana jest rozbudowa na terenie gminy Brańszczyk rozdzielni 400 kV i wprowadzenie do niej tej linii. Z tej stacji pobierana będzie energia dla powiatów wyszkowskiego i wołomińskiego. Firmy występują o nowe moce przyłączeniowe, ale w tej chwili nie ma takiej możliwości. Dzięki tej stacji odbiorcy będą mieli zwiększone możliwości poboru energii elektrycznej.
Szczegółowo o planach związanych z budową nowej linii pisaliśmy w poprzednim numerze NW, przy okazji dość burzliwych konsultacji na terenie gminy Zabrodzie. Przypomnijmy więc tylko, że długość linii wynosi ok. 100 km. Proces inwestycyjny rozpoczął się w 2018 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA – operator sieci przesyłowej w Polsce – chcą rozpocząć budowę w 2021 roku i zakończyć do 2023. 
- To już kolejne spotkanie konsultacyjne. Trochę nas dziwi, że spotykamy się w mniejszym gronie niż zazwyczaj. Może miało na to wpływ późne powiadomienie, może fakt, że prawie wszystkie warianty mijają zabudowania, głównie prowadzą przez tereny leśne - zauważył Marek Zagórski. Stąd obecność na spotkaniu przedstawicieli nadleśnictw. 
- Kolejne spotkania będą się odbywały, również w Wyszkowie, jeśli państwo będziecie sobie tego życzyli - dodał Marek Zagórski.
Mało prawdopodobne, że linia będzie biegła po dotychczasowym śladzie linii 220kV, choć za takim rozwiązaniem optują mieszkańcy gmin Strachówka i Tłuszcz. Byłoby to najbardziej kłopotliwe ze względu na bliskość zabudowań. Niektóre musiałyby zostać zburzone. Po uruchomieniu nowej linii, stara zostanie zdemontowana.
Na linii Stanisławów - Wyszków przewidziane są trzy warianty, wszystkie możliwe do realizacji. Pierwszy i drugi są dość zbliżone.
Wariant 1 zakłada, że linia będzie przebiegała przez gm. Brańszczyk - 1 km, gm. Wyszków - 9,2 km (obręby Fidest, Kamieńczyk, Skuszew Wyszków), gm. Zabrodzie - 1,3 km.
Wariant 2: gm. Brańszczyk - 1 km, gm. Wyszków - 9,4 km (obręby Fidest, Kamieńczyk, Skuszew Wyszków), gm. Zabrodzie - 1,4 km.
Wariant 3: gm. Brańszczyk - 1,1 km, gm. Wyszków - 8,2 km (obręby Fidest, Skuszew Wyszków), gm. Zabrodzie - 5,5 km.
Przebieg poszczególnych wariantów można zobaczyć na mapach zostawionych w urzędzie miejskim i na stronie internetowej liniaostrolekastanislawow.pl. Wszystkie trzy warianty łączą się przed nowym mostem, biegną wzdłuż trasy S-8 do stacji w Turzynie, która zostanie znacznie rozbudowana.
Protestów PSE mogą spodziewać się ze strony mieszkańców Fidestu, którzy nie zgadzają się na wariant 3. - Wszyscy złożą, bo ta linia przez wieś idzie - mówił sołtys Zdzisław Karp.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom