Nieznajomość prawa szkodzi

Wydarzenia

Nieznajomość prawa szkodzi

07.09.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
… boleśnie (dla portfela) przekonała się jedna z naszych czytelniczek po sprzedaży mieszkania. Od jego nabycia minęło dokładnie 5 lat i 16 dni, więc transakcja powinna być zwolniona z podatku. To jednak tylko część przepisu. Druga mówi: 5 lat, ale od końca roku podatkowego. – Okazało się, że urząd inaczej liczy lata. Jak żyję o czymś takim nie słyszałam. Dlaczego to nie jest upublicznione? – dziwi się pani Barbara. Dziwi się i ostrzega…
Pani Barbara wraz z mężem prawo własności mieszkania nabyła 4 czerwca 2008 r. Po śmierci męża wraz z dziećmi mieszkanie sprzedała – 18 czerwca 2013 r. – Minęło dokładnie 5 lat i 16 dni, a po 5 latach sprzedaż zwolniona jest z podatku – mówi. 
W sierpniu tego roku ze zdziwieniem przeczytała jednak decyzję o naliczeniu przez urząd skarbowy podatku w wysokości ponad 21 tys. zł: „Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie  lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego, istotne znaczenie w przedmiotowej sprawie ma data nabycia nieruchomości. W przypadku sprzedaży ww. nieruchomości zastosowanie mają przepisy obowiązujące od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. W związku z tym, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nastąpiła przed upływem pięciu lat od daty nabycia, jak również to, że Strona nie złożyła zeznania podatkowego oraz nie wpłaciła podatku należnego z tytułu sprzedaży, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie (…) wszczął postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w zakresie podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości za 2013 r.”.
- Okazało się, że urząd inaczej liczy lata, bo nie od dnia sprzedaży, a od końca roku kalendarzowego. Jak żyję, o czymś takim nie słyszałam. Dlaczego to nie jest upublicznione? – dziwi się pani Barbara.
Wezwania na spotkania w urzędzie skarbowym otrzymywała już w 2015 r. – W końcu przestałam na nie chodzić, bo nie ma po nich żadnego śladu, a dla mnie są bardzo stresujące. To jest, a w zasadzie był, urząd, do którego miałam zaufanie. Przed sprzedażą pytałam, jakie mam jeszcze zobowiązania. Cały czas powtarzano mi: proszę się tak nie bać – relacjonuje. – 
Ja chcę zobaczyć ten przepis. Nie ma w urzędzie wyłożonej ustawy, nie ma jej również w bibliotece. Ja już starsza osoba jestem i nie korzystam z Internetu. Urząd odcina się od społeczeństwa i robi z ludźmi, co chce. Nigdy nie oszukałam urzędu. Chcę żyć spokojnie, zgodnie z przepisami. Każdemu teraz powtarzam, żeby uważał, bo może, tak jak ja, słyszy tylko pół przepisu.
Nieznajomość prawa szkodzi, a pani Barbara nie jest odosobnionym przypadkiem. Czasami brakuje tygodnia, by uniknąć płacenia podatku. O przepisach głośno było kilka lat temu, gdy od spółdzielni mieszkaniowych lokatorzy mogli wykupywać mieszkania za przysłowiową złotówkę. Nadal jednak w świadomości wielu osób, tak jak pani Barbary, pozostaje tylko pół przepisu: by nie płacić podatku, mieszkanie trzeba sprzedać najwcześniej po 5 latach od kupna. Zapominamy lub nie wiemy, że od końca roku kalendarzowego. Podobnie jest zresztą z dokumentami, które należy przechowywać przez 5 lat, ale również od końca roku, czyli w niektórych przypadkach tak naprawdę przez 6 lat.
Skomplikowane – tak najczęściej Polacy oceniają przepisy podatkowe. Łatwo o nieporozumienie, które może podatnika słono kosztować. Do ważnych transakcji warto się więc przygotować. Czy jednak konieczna jest pomoc prawników i księgowych? Pani Barbara skarży się, że w urzędzie nie uzyskała wystarczającej informacji, nie ma też dostępu do ustaw. - Przepisy są ogólnodostępne. Cała ustawa jest długa, ale gdyby podatnik poprosił o wydrukowanie konkretnego przepisu, nie byłoby problemu – komentuje naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie Dorota Łaska. – Podatnicy rzeczywiście przychodzą, pytają. W tej chwili nie jestem w stanie ustalić, jakie konkretnie było pytanie (a powinny być zadawane precyzyjnie) i zweryfikować słów pracownika. Na sali obsługi wyłożone są broszury, właśnie z myślą m.in. o osobach starszych, tylko nie zawsze podatnicy zwracają na nie uwagę. Wśród nich jest broszura „Opodatkowanie dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości”. Tam przepisy są opisane w bardzo przystępny sposób. Na czerwono zaznaczona jest uwaga, że okres 5 lat liczy się od końca roku podatkowego, w którym zbywana nieruchomość została nabyta. Czy sprzedaż nastąpiła w styczniu czy w grudniu, czas biegnie od 31 grudnia. Kwota jest wolna od podatku, jeśli w ciągu 2 lat pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe i ten termin również liczy się od końca roku.
Pani naczelnik zachęca podatników do korzystania z Krajowej Informacji Podatkowej. – Tam pracownicy są przygotowani do udzielania porad, odpowiadają wyczerpująco, dopytują o konkretne sytuacje – dodaje Dorota Łaska.
Krajowa Informacja Podatkowa (www.kip.gov.pl) czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7 – 18. Infolinia z telefonów stacjonarnych – 801 055 055, z telefonów komórkowych – 22 330 0330.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star
manhattan