Nieustalony sprawca wyłudzenia miliona złotych!

Wydarzenia

Nieustalony sprawca wyłudzenia miliona złotych!

12.01.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Po wielu miesiącach Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce umorzyła postępowanie w sprawie wyłudzenia unijnych dopłat na rozległe tereny należące do Wspólnoty Gruntowej Wyszków, czyli łęgi. Śledczym nie udało się ustalić sprawcy, który dopłaty brał przez 10 lat! Spadkobiercy członków wspólnoty szacują, że udało mu się zebrać ok. 1 mln zł.
Sprawa dopłat wypłynęła wiosną 2015 r. – Przez 10 lat jakiś człowiek z Warszawy brał dopłaty na łęgi, po ok. 100 tys. zł rocznie. Czyli przez 10 lat wziął ok. 1 mln zł. To woła o pomstę do nieba – spadkobiercy członków wspólnoty alarmowali media i prokuraturę. W międzyczasie okazało się, że człowiek, na którego figurowały dopłaty, już nie żyje. Sprawę najpierw prowadziła wyszkowska prokuratura rejonowa, w 2016 r. przejęła ją Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. 
30 grudnia 2017 r. sprawa została umorzona. – Doszło do popełnienia przestępstwa, jednak w toku prowadzonego śledztwa nie ustalono sprawcy lub sprawców – na nasze pytania odpowiada rzecznik prasowy ostrołęckiej prokuratury Elżbieta Łukasiewicz.
 
Może przejąć gmina
Sama wspólnota przez ostatnie lata o dopłaty nie mogła występować. Z powodu nieuregulowanej kwestii członkostwa nie może nawet wybrać zarządu, który mógłby ją reprezentować. Przede wszystkim należało zweryfikować ostatnią listę uprawnionych członków… z 1964 r. W grę wchodziły kwestie spadkowe, w niektórych przypadkach skomplikowane. Działania nabrały rozpędu jesienią ubiegłego roku. Zaktualizowany wykaz członków wspólnoty został zgłoszony do wydziału geodezji starostwa powiatowego.
Czas naglił, bo tylko do końca 2016 r. mogły zgłaszać się wspólnoty chcące ustalić wykazy członków na dotychczasowych zasadach ustawy z 1963 r. Od roku 2017 listy członków będą ustalane na podstawie nowych przepisów i stanu użytkowania w latach 2006 – 2015. Jeśli ustalenie członkostwa będzie niemożliwe, tereny wspólnot może przejąć gmina, ale na wskazany cel publiczny.
W sumie do wydziału geodezji wyszkowskiego starostwa wpłynęło ponad 60 wniosków dotyczących 10 wspólnot w powiecie wyszkowskim: Huta Podgórna, Jackowo Dolne, Wólka Lubielska, Janki, Kamieńczyk, Popowo Kościelne, Komorowo, Lucynów, Rybno, Wyszków. Wniosek złożyła też Bindużka z powiatu makowskiego, która liczy na przyznanie jej terenów leżących na terenie gminy Somianka. Kolejne dwa wnioski dotyczą mienia gromadzkiego.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Idzie zima. Może ktoś potrzebuje pomocy

Idzie zima. Może ktoś potrzebuje pomocy

69 placówek, 23 jadłodajnie oraz specjalny numer bezpłatnej infolinii to formy pomocy dla bezdomnych z Mazowsza podczas nadchodzącej zimy. Opał, dożywianie, usługi opiekuńcze oferuje wyszkowski Ośrodek Pomocy Społecznej.
zobacz więcej
Kto odnowi Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa? (foto)

Kto odnowi Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa? (foto)

Za pół roku, 14 września, minie 20. rocznica odsłonięcia, na terenie kirkutu, pomnika pamięci wyszkowskich Żydów. „Te kamienie to wszystko, co pozostało z pulsującej życiem społeczności żydowskiej, która odegrała ważną rolę w dziejach Wyszkowa”. Obecnie pomnik jest bardzo zaniedbany. Czy Gmina Wyszków postara się o zmianę tego wyglądu?
zobacz więcej
Będzie lodowisko

Będzie lodowisko

Radni miejscy przeznaczyli w budżecie środki na uruchomienie, od 1 grudnia, sztucznego lodowiska. Z uwagi na prowadzone na pl. Miejskim prace, lodowisko będzie zlokalizowane na prywatnych działkach u zbiegu ul. Chopina i Sowińskiego.
zobacz więcej
What’s up Quad? (foto)

What’s up Quad? (foto)

Podsumowanie konkursu What’s up Quad? Quad/Graphics oczami uczniów oraz wręczenie nagród laureatom odbyło się 15 lutego w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Jowisz”.  W konkursie uczestniczyło 19 zespołów z 9 szkół z Wyszkowa, Zabrodzia i Pułtuska. W pierwszej edycji zespoły konkursowe zmierzyły się z zadaniem opisania Quad/Graphics po angielsku. Zrobiły to w różnej formie, m.in. filmu animowanego, prezentacji multimedialnej, gry planszowej. I miejsce jurorzy przyznali ZS nr 3 im. J. Kochanowskiego.  II miejsce zajęło I LO im. C.K. Norwida, III – Gimnazjum im. kard. S. Wyszyńskiego w Zabrodziu. 
zobacz więcej
Zitcom