Nieustalony sprawca wyłudzenia miliona złotych!

Wydarzenia

Nieustalony sprawca wyłudzenia miliona złotych!

12.01.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Po wielu miesiącach Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce umorzyła postępowanie w sprawie wyłudzenia unijnych dopłat na rozległe tereny należące do Wspólnoty Gruntowej Wyszków, czyli łęgi. Śledczym nie udało się ustalić sprawcy, który dopłaty brał przez 10 lat! Spadkobiercy członków wspólnoty szacują, że udało mu się zebrać ok. 1 mln zł.
Sprawa dopłat wypłynęła wiosną 2015 r. – Przez 10 lat jakiś człowiek z Warszawy brał dopłaty na łęgi, po ok. 100 tys. zł rocznie. Czyli przez 10 lat wziął ok. 1 mln zł. To woła o pomstę do nieba – spadkobiercy członków wspólnoty alarmowali media i prokuraturę. W międzyczasie okazało się, że człowiek, na którego figurowały dopłaty, już nie żyje. Sprawę najpierw prowadziła wyszkowska prokuratura rejonowa, w 2016 r. przejęła ją Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. 
30 grudnia 2017 r. sprawa została umorzona. – Doszło do popełnienia przestępstwa, jednak w toku prowadzonego śledztwa nie ustalono sprawcy lub sprawców – na nasze pytania odpowiada rzecznik prasowy ostrołęckiej prokuratury Elżbieta Łukasiewicz.
 
Może przejąć gmina
Sama wspólnota przez ostatnie lata o dopłaty nie mogła występować. Z powodu nieuregulowanej kwestii członkostwa nie może nawet wybrać zarządu, który mógłby ją reprezentować. Przede wszystkim należało zweryfikować ostatnią listę uprawnionych członków… z 1964 r. W grę wchodziły kwestie spadkowe, w niektórych przypadkach skomplikowane. Działania nabrały rozpędu jesienią ubiegłego roku. Zaktualizowany wykaz członków wspólnoty został zgłoszony do wydziału geodezji starostwa powiatowego.
Czas naglił, bo tylko do końca 2016 r. mogły zgłaszać się wspólnoty chcące ustalić wykazy członków na dotychczasowych zasadach ustawy z 1963 r. Od roku 2017 listy członków będą ustalane na podstawie nowych przepisów i stanu użytkowania w latach 2006 – 2015. Jeśli ustalenie członkostwa będzie niemożliwe, tereny wspólnot może przejąć gmina, ale na wskazany cel publiczny.
W sumie do wydziału geodezji wyszkowskiego starostwa wpłynęło ponad 60 wniosków dotyczących 10 wspólnot w powiecie wyszkowskim: Huta Podgórna, Jackowo Dolne, Wólka Lubielska, Janki, Kamieńczyk, Popowo Kościelne, Komorowo, Lucynów, Rybno, Wyszków. Wniosek złożyła też Bindużka z powiatu makowskiego, która liczy na przyznanie jej terenów leżących na terenie gminy Somianka. Kolejne dwa wnioski dotyczą mienia gromadzkiego.
PBS Wyszków - wygodny kredyt - RRSO
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
W niedzielę najsłodszy festiwal na Mazowszu

W niedzielę najsłodszy festiwal na Mazowszu

Na Festiwal Miodu i Chleba Kamieńczyk zaprasza w niedzielę 4 sierpnia. Wystąpią Kapela Czerniakowska i Dariusz Kordek.
zobacz więcej
100-lecie harcerstwa: Razem, bawiąc się, śpiewając, harcując (foto)

100-lecie harcerstwa: Razem, bawiąc się, śpiewając, harcując (foto)

22 lutego harcerze obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. Tego dnia świętują też urodziny Roberta Baden-Powella – założyciela ruchu skautowego; w tym roku 160. Aby uczcić ten dzień zuchy i harcerze Hufca ZHP Rój Promienistych im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” poznawali na trasie historię wyszkowskiego harcerstwa. Wieczorem uczestniczyli w świeczowisku, na które zaprosili też druhny i druhów, „którzy w różnych czasach, w różnych środowiskach przyczyniali się do tego, że harcerstwo w Wyszkowie było prężne, rozwijało się”. Świeczki zapalili byli i obecny komendanci hufca. W kręgu zasiedli też przyjaciele harcerzy – Rdzewiejące Niezbędniki, którzy m.in. przez wiele lat organizowali dla nich wrześniowe rajdy „Start”.
zobacz więcej
Wyszkowianie nie oszukują na zwolnieniach

Wyszkowianie nie oszukują na zwolnieniach

… taki wniosek można wysnuć po kontrolach, jakie w drugim kwartale tego roku przeprowadził ZUS. Tymczasem w całej Polsce kwota cofniętych lub zmniejszonych zasiłków chorobowych wyniosła prawie 49,3 mln zł.
zobacz więcej
Wigilia Miejska: Byśmy tworzyli jedną rodzinę (foto)

Wigilia Miejska: Byśmy tworzyli jedną rodzinę (foto)

Nawet nie znający się wyszkowianie mają możliwość złożenia sobie świątecznych życzeń. Na plenerową wigilię miejską przy fontannie przy ul. Sowińskiego już od 9 lat zapraszają Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa i Gmina Wyszków. W tym roku tradycyjne już spotkanie odbyło się w niedzielę 17 grudnia.  
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku