Niepokojące stany emocjonalne dorastających dzieci

Wydarzenia

Niepokojące stany emocjonalne dorastających dzieci

18.04.2019
autor: materiał zewnętrzny
W każdej osobie w okresie dojrzewania dokonują się zmiany tożsamości z dziecięcej na dorosłą. Wówczas to wielu rodziców jest skazana na poważne problemy związane z buntem dorastających dzieci. Gdy wspólne relacje zostaną mocno zachwiane, wtenczas warto skorzystać z profesjonalnej psychoterapii dla młodzieży.
 

Trudności młodzieży podczas dorastania

Najczęściej do konfliktu pokoleń dochodzi w okresie dojrzewania, bowiem wówczas to nastolatkowie przeżywają znaczne huśtawki nastrojów. W niektóre dni towarzyszy im nuda i apatia, a w inne nagły przypływ energii, radości oraz entuzjazmu. Obecnie nie brakuje dorastającej młodzieży, która zamyka się w sobie i dla której życie traci jakikolwiek sens. Zatem każdy rodzic powinien być bardzo czujny i bacznie obserwować swoje dziecko, bowiem objawy takie mogą być oznaką poważnych zaburzeń emocjonalnych. W takiej sytuacji warto czym prędzej nakłonić dziecko do uczęszczania na psychoterapię.
Ryzykowna jest bierna postawa rodzica, bowiem młody człowiek może sam nie umieć uporać się z towarzyszącymi mu trudnościami natury psychicznej. Otóż niepoprawne metody rozładowywania napięcia oraz radzenia sobie ze stresem, często stosowane bez fachowej pomocy mogą utrwalić się w psychice dorastającego człowieka nawet na całe życie.
 

Objawy, świadczące o problemach nastolatków

Istnieje mnóstwo niepokojących objawów świadczących o tym, że nastolatek na problemy emocjonalne. Co powinno zaniepokoić każdego troskliwego rodzica? Otóż niebezpieczne są zachowania takie jak: nieśmiałość dziecka, unikanie kontaktów z ludźmi, picie alkoholu i nadużywanie narkotyków, lęk i obawa przed szkołą, samookaleczenie się czy agresywne zachowanie nastolatka i nagłe wybuchy gniewu. Ponadto rodzic powinien skutecznie zareagować gdy jegodziecko ma zaburzenia nastroju, ataki buntu, poczucie braku akceptacji oraz gdy nadmierny pesymizm czy utrata lub wzrost apetytu. Ostatnie objawy mogą świadczyć o anoreksji lub bulimii.
 

Skuteczna psychoterapia młodzieży

Psychoterapia dla młodzieży polega na regularnych spotkaniach z terapeutą takim jak psychoterapiausuligowskiej.pl. Priorytetowym celem spotkań jest profesjonalna pomoc dorastającemu dziecku oraz jego rodzicom. Cykliczne spotkania pozwalają dogłębnie poznać istotę problemów oraz nauczyć nastolatka lepszego radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Dzięki pomocy terapeuty dziecko może uzyskać ulgę w cierpieniu oraz zacząć poprawnie funkcjonować w domu oraz szkole.
Pomoc psychologiczna obejmuje również psychoedukację dla rodziców. Dzięki niej następuje znaczne rozwinięcie umiejętności w obszarze wychowawczym, które to są potrzebne do utrzymania pozytywnych relacji w rodzinie.

KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość