Niepełnosprawność + integracja = godnego życia gwarancja (foto)

Wydarzenia

Niepełnosprawność + integracja = godnego życia gwarancja (foto)

20.04.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
…pod takim hasłem już po raz trzeci ulicami Wyszkowa przeszedł marsz młodzieży oraz dzieci - zdrowych i niepełnosprawnych. To chyba najpiękniejszy z możliwych manifest integracji.
Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie” na marsz zaprosiło 20 kwietnia, by wspólnie uczcić Dzień Autyzmu i Zespołu Downa. Wiele osób odpowiedziało na apel organizatorów, ubierając się na niebiesko lub zakładając kolorowe skarpetki. Od lat symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Z kolei kolorowe skarpetki są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego, z którym borykają się osoby cierpiące na zespół Downa.
Mimo dość niskiej temperatury setki osób przeszły ulicami Wyszkowa, sprzed fontanny przy ul. Sowińskiego na skwer Jana Pawła II, gdzie dzieciaki chętnie prezentowały przygotowane piosenki i wierszyki. W imieniu organizatorów Ewa Redel podziękowała za przybycie przedszkolakom i uczniom wyszkowskich podstawówek, instytucjom i organizacjom zajmującym się osobami niepełnosprawnymi oraz wolontariuszom - uczniom IV LO w CK ZDZ. Dużej frekwencji pogratulowali starosta Bogdan Pągowski, naczelnik miejskiego wydziału promocji Leszek Marszał oraz dyr. OPS Agnieszka Mróz.
Większość uczestników marszu nie zdaje sobie sprawy, jak wygląda życie osoby z autyzmem lub zespołem Downa. Chorujący na autyzm Mateusz Redel opowiedział, jak wygląda świat widziany jego oczami, jak reaguje na otoczenie i dźwięki, o tym, jak uwielbia muzykę i jak doskonałą ma pamięć. - Czasami wydaje mi się, że od życia oddziela mnie szklany mur – przyznał. - Nie umiem okazywać uczuć, ale to nie znaczy, że nie czuję. Uwielbiam towarzystwo, ale ono nie zawsze mnie akceptuje. Niektóre czynności są dla mnie niemożliwe. Wtedy potrzebuję waszej pomocy. Mój świat aż tak bardzo nie różni się od waszego. Przecież każdy czasami zachowuje się dziwnie. Pomóżcie mi uwierzyć, że jestem taki sam, jak wy.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Słoneczne pożegnanie lata (foto)

Słoneczne pożegnanie lata (foto)

Zgromadzonych na jedenastym już Familijnym Pożegnaniu Lata w Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku przywitała piękna, słoneczna pogoda. Aura, jakby na przekór okazji, była wyjątkowo letnia i sprzyjała zabawie.
zobacz więcej
INTERWENCJA: Na czyste łęgi tylko pieszo lub rowerem (foto)

INTERWENCJA: Na czyste łęgi tylko pieszo lub rowerem (foto)

W ubiegłym tygodniu wjazdy na wyszkowskie łęgi zagrodziły szlabany. Nie wszystkim się to podoba. - Czy w razie pożaru dojedzie straż? Wykopano rowy i nie ma nawet przejścia dla rowerzystów i pieszych – twierdzi nasz czytelnik.
Przedstawiciele wspólnoty gruntowej uspokajają, że służby ratunkowe klucze do szlabanów mają, a przejścia dla spacerujących będą. Liczą natomiast, że skończy się zaśmiecanie łęgów oraz rozjeżdżanie ich quadami i samochodami terenowymi.
zobacz więcej
Flagi będą powiewały 1 marca

Flagi będą powiewały 1 marca

Zwracamy się z prośbą o uczczenie pamięci bohaterów antykomunistycznej partyzantki poprzez wywieszenie w Wyszkowie flag narodowych 1 marca” – piszą do burmistrza wyszkowskie organizacje.
- Ponieważ takie jest oczekiwanie społeczne, w centrum miasta powiesimy flagi – odpowiada jego zastępczyni.
zobacz więcej
Dzierżawa działki przy Prostej

Dzierżawa działki przy Prostej

Radni miejscy na majowej sesji zdecydowali o wydzierżawieniu przez gminę na 10 lat działki o powierzchni 1.448 m kw., położonej przy ul. Prostej (kilka lat temu był to teren PWiK, obok wjazdu na targowisko – po lewej stronie). Ma tam być centrum rekreacji dla planowanego bloku i już istniejących.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star - czarne tło
manhattan