Niepełnosprawność + integracja = godnego życia gwarancja (foto)

Wydarzenia

Niepełnosprawność + integracja = godnego życia gwarancja (foto)

20.04.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
…pod takim hasłem już po raz trzeci ulicami Wyszkowa przeszedł marsz młodzieży oraz dzieci - zdrowych i niepełnosprawnych. To chyba najpiękniejszy z możliwych manifest integracji.
Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie” na marsz zaprosiło 20 kwietnia, by wspólnie uczcić Dzień Autyzmu i Zespołu Downa. Wiele osób odpowiedziało na apel organizatorów, ubierając się na niebiesko lub zakładając kolorowe skarpetki. Od lat symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Z kolei kolorowe skarpetki są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego, z którym borykają się osoby cierpiące na zespół Downa.
Mimo dość niskiej temperatury setki osób przeszły ulicami Wyszkowa, sprzed fontanny przy ul. Sowińskiego na skwer Jana Pawła II, gdzie dzieciaki chętnie prezentowały przygotowane piosenki i wierszyki. W imieniu organizatorów Ewa Redel podziękowała za przybycie przedszkolakom i uczniom wyszkowskich podstawówek, instytucjom i organizacjom zajmującym się osobami niepełnosprawnymi oraz wolontariuszom - uczniom IV LO w CK ZDZ. Dużej frekwencji pogratulowali starosta Bogdan Pągowski, naczelnik miejskiego wydziału promocji Leszek Marszał oraz dyr. OPS Agnieszka Mróz.
Większość uczestników marszu nie zdaje sobie sprawy, jak wygląda życie osoby z autyzmem lub zespołem Downa. Chorujący na autyzm Mateusz Redel opowiedział, jak wygląda świat widziany jego oczami, jak reaguje na otoczenie i dźwięki, o tym, jak uwielbia muzykę i jak doskonałą ma pamięć. - Czasami wydaje mi się, że od życia oddziela mnie szklany mur – przyznał. - Nie umiem okazywać uczuć, ale to nie znaczy, że nie czuję. Uwielbiam towarzystwo, ale ono nie zawsze mnie akceptuje. Niektóre czynności są dla mnie niemożliwe. Wtedy potrzebuję waszej pomocy. Mój świat aż tak bardzo nie różni się od waszego. Przecież każdy czasami zachowuje się dziwnie. Pomóżcie mi uwierzyć, że jestem taki sam, jak wy.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
„Lis” świętował 70-lecie (foto)

„Lis” świętował 70-lecie (foto)

Jubileusz 70-lecia w sobotę 3 września w swojej siedzibie „Lisia Nora” w Leszczydole-Pustkach świętowało wyszkowskie Koło Łowieckie „Lis”. Sympatyczną niespodzianką był godzinny występ Krzysztofa Daukszewicza, który prawie do łez rozśmieszył publiczność.
zobacz więcej
Ty się nie zmieniaj i spełniaj marzenia (foto)

Ty się nie zmieniaj i spełniaj marzenia (foto)

- to motto koncertu dla rodziców najlepszych uczniów, na który Gimnazjum nr 2 zaprosiło 8 lutego do WOK „Hutnik”. - I to właśnie dziś spełniają się marzenia uczniów, którzy wytrwale i solidnie pracowali w pierwszym semestrze. Pragniemy więc nagrodzić najlepszych gimnazjalistów i złożyć gratulacje ich rodzicom – powitali prowadzący uroczystość Weronika Chodkowska i Szymon Andrzejewski.
zobacz więcej
Wyszków znów się zazielenił (foto)

Wyszków znów się zazielenił (foto)

… od mundurów. 21 marca, tradycyjnie pierwszego dnia wiosny, Wojskowa Komenda Uzupełnień i gmina Wyszków zaprosiły na Wiosenne Spotkania z Wojskiem. Teren hali WOSiR wypełniał wspaniały sprzęt wykorzystywany na co dzień przez żołnierzy, była pyszna grochówka, ale serca małych i dużych odwiedzających skradły psy specjalne. Zwierzęta cierpliwie przyjmowały wszelkie okazy czułości, a odwdzięczyły się interesującym pokazem.
zobacz więcej
Nawałnice przeszły przez Wyszków (foto)

Nawałnice przeszły przez Wyszków (foto)

W poniedziałek potężna wichura, we wtorek wielka ulewa – przez Wyszków przetoczyły się nawałnice, które przewracały drzewa na domy i samochody, zalały mnóstwo garaży i piwnic, a nawet auta stojące na ulicach. Usuwanie skutków trwało do piątku. Strażacy przeprowadzili w sumie 135 interwencji. Na szczęście, nikomu nic się nie stało.
zobacz więcej
Akademia Humanistyczna
Akademia Humanistyczna
mrówka maj 2017

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem kadencyjności wójtów i burmistrza?
56.70% (203 głosów)
43.30% (155 głosów)
fotobudka star
fotobudka star