Nauka programowania razem z dzieckiem - połącz przyjemne z pożytecznym

Wydarzenia

Nauka programowania razem z dzieckiem - połącz przyjemne z pożytecznym

25.08.2020
autor: materiał zewnętrzny
Słysząc słowo “programowanie” niejednemu przed oczami stanie ciąg niezrozumiałych znaków, które odczytać jest w stanie tylko dobry informatyk. O tym, że to mit i programowanie może być dosłownie dziecinnie proste, przeczytasz poniżej.

 

Programowanie przydaje się wszędzie

Najprościej mówiąc, programowanie ma na celu wydawanie komend w programie komputerowym w taki sposób, aby ten je zrozumiał i wykonywał oczekiwane przez użytkownika polecenia. Samo programowanie to wszystkie czynności, które prowadzą do wymyślenia i zaprojektowania tych komend, również testowanie powstałych w ten sposób skryptów i poprawianie zauważonych błędów. Po co to wszystko? Wystarczy rozejrzeć się dookoła: technologia jest wszędzie, a tam gdzie nowoczesna technologia, tam potrzebne są umiejętności programowania. W aplikacji w telefonie, która pokazuje, ile kroków przeszliśmy lub która wysyła nam najnowsze wiadomości ze świata. Są obecne w bankowości internetowej, kiedy bezpiecznie przelewamy pieniądze. Owocem pracy programistów jest ulubiona gra komputerowa, dzięki której spędziliśmy wiele godzin, świetnie się bawiąc. Nie korzystalibyśmy z komunikatora internetowego, gdyby nie wiedza programistyczna, która pozwoliła go zaprojektować. Reklama w Internecie, również wykorzystuje narzędzia technologiczne, które wcześniej musiały być stworzone. Przykłady mnożyć można w nieskończoność.
 

Dziecko projektuje kod

Biorąc pod uwagę to, jak szybko dokonuje się postęp, można powiedzieć, że programista to zawód przyszłości. Nie jest jednak tak, że jego nauka zarezerwowana jest tylko dla wybitnie ścisłych umysłów. Podstaw mogą uczyć się już dzieci! Powstają specjalne kursy przeznaczone właśnie dla najmłodszych, które w bardzo uproszczony, przystępny dla kilkulatka sposób, pokazują do czego służy projektowanie kodów i jak za ich pomocą można stworzyć prostą aplikację. Dzieci nie napiszą wprawdzie skomplikowanego skryptu, tak jak robią to profesjonaliści, jednak uczyć się mogą w języku programowania typu Scratch. Oznacza to, że mali uczniowie programują w najbardziej przystępny dla nich sposób, czyli wizualny – elementy języka mają kształt puzzli, które poprzez przeciąganie je na określone miejsca mogą być układane w oczekiwanym porządku. Dzięki temu dziecko tworzy animowane historyjki, kolorowe animacje, mini gierki, muzykę. Nauka kodowania dla dzieci to bardzo dobra inwestycja, ponieważ wiedza, która jeszcze pokolenie wstecz jawiła się niemal jako tajemna, dziś jest na wyciągnięcie ręki. Przyśpiesza to moment zrozumienia przez dziecko świata technologii o kilkanaście lat, a im szybciej go pozna, tym lepiej.
 

Wspólna pasja

Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, ale i dorośli, którzy ciekawi są możliwości, jakie daje tworzenie własnych aplikacji czy programów, znajdą dla siebie sporo ciekawych propozycji, z których mogą skorzystać. A może warto pouczyć się razem z dzieckiem? Taka forma spędzania czasu to dobre podwaliny na rozwijanie wspólnych pasji, a kto wie, czy kiedy mały uczeń przerośnie dorosłego mistrza, nie będzie to początek wspólnego, rodzinnego biznesu? Praktycznie w każdym mieście jest szansa na nauczenie się programowania. Kursy w Krakowie, Poznaniu, Warszawie czy Wrocławiu to cała kopalnia wiedzy na bardzo różnym poziomie zaawansowania. Wybierać można spośród szkoleń od podstaw, przez kursy średniozaawansowane, aż po specjalistyczne, wąskoobszarowe zagadnienia. Można też połączyć pasję z nauką w szkołach policealnych, ukończenie których sprawi, że np. programowanie Java czy język SQL nie będą miały przed nami żadnych tajemnic. Efektem takiej nauki może być to, że będziemy potrafili stworzyć swoją aplikację webową - na przykład bot chat lub system rezerwacji pokoju hotelowego. Tym samym zwiększymy swoje szanse na programistycznym rynku zleceń.

Jak w przypadku każdej pasji czy każdego zawodu, szczególne osiągnięcia wymagają wyjątkowych nakładów pracy i lat doświadczeń. Niemniej, sama realizacja czegoś, co sprawia przyjemność, często przynosi wymierne korzyści, a przynajmniej ogromną frajdę ze spędzenia czasu na wykonywaniu czegoś, co się lubi. Jeśli nasze dziecko lub nas samych fascynuje świat wirtualny, tworzenie gier czy przydatnych aplikacji, warto pozwolić sobie na odczarowanie zagadkowych algorytmów, może okazać się to świetną zabawą!

 

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość